380 év az oktatás szolgálatában Jubilált a Türr István Gimnázium
Ünnepélyes keretek között nyitották meg Pápán a Türr Gimnáziumban az intézmény fennállásának 380. évfordulója alkalmából szervezett jubileumi hetet. A rendezvényen az intézmény múltját és neves egykori tanulóinak alakját idézték meg és képzőművészeti kiállítást szerveztek.
Németh Zsolt igazgató felidézte, 1638-ben Csáky László gróf hívására három pálos szerzetes érkezett Pápára, részükre a gróf a mai Fő utcán, a gimnázium épületének helyén területet és épületet vásárolt. Az 1638. június 21-én kelt latin nyelvű alapító okirat határozta meg az új oktatási intézmény feladatait, ettől a naptól számítják a pálosok és bencések iskolájának történetét.
– A 380 esztendő jelentős időszak egy oktatási intézmény életében. A közel négy évszázad alatt kitűnő tanáregyéniségek oktatták és nevelték a fiatalokat ezek között a falak között, akiknek felelősségteljes és kiemelkedő munkájának eredményeképpen számos kiválóság került ki gimnáziumunkból. Nagyot alkotni igazán csak erős közösségben lehet. Az iskola sikeréhez nélkülözhetetlenek az elhivatott pedagógusok, a céltudatos, szorgalmas diákok, de elengedhetetlenül fontos az a közösség is, az a település, melyben a gimnázium létezik - hangsúlyozta az igazgató a városhoz való kötődését az intézménynek.
Az ünnepi hét megnyitóján részt vett Horváth Ildikó, az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyért felelős államtitkára, aki 1982-ben a Türrben érettségizett. Az államtitkár köszöntőjében – melyet a tanulók közé beállva mondott el – diákkori éveit idézte fel.
– Fantasztikus érzés volt Türrös diáknak lenni – mondta, megemlítve, hogy még az orvostudományi egyetemen is megmaradt egy összetartó pápai csapatuk, hiszen akkor többen is ott folytatták tanulmányaikat. Az a pápai csoport most is megvan és őrzi azt az összetartozás érzést, ami a gimnáziumi évek alatt született. Minden mai diáknak azt kívánom, tanuljon sok mindent. Ennek az iskolának a színvonalát mindig az a munka és elkötelezettség fogja megadni, amit azok, akik éppen idejárnak, fognak megteremteni.
Áldozó Tamás polgármester egy különleges ajándékkal érkezett a jubileumi hét megnyitójára: egy egykori iskolazászlót adományozott az intézménynek – melyet Dalnoki Jenő labdarúgó hagyatékából vásárolt meg a város –, s ennek történetét mondta el.
– Volt a XX. században egy kiváló magyar labdarúgó, akit úgy hívtak: Dalnoki Jenő, aki a Ferencváros családjának volt a tagja. Dalnoki Jenőnek volt egy szenvedélye, egész fiatal korától kezdve járta a régiségpiacokat és vásárolta azokat a tárgyakat, műkincseket, melyek a keze ügyébe kerültek. Így jutott hozzá egy zászlóhoz, amit aztán az ágya fölött tartott élete végéig. Úgy rendelkezett, hogy halála után mindazt, amit életében összegyűjtött, értékesítsék egy aukción és egy magyarországi gyermekvédelmi intézmény javára adják át az örökösök. Néhány héttel ezelőtt megtörtént ez az aukció. Ennek előkészületekor a művészettörténész nem talált támpontot arra, hogy honnan került elő a zászló, viszont Pannonhalma hímzett ábrázolása alapján felkereste a pannonhalmi atyákat, akik elmondták, ez a zászló a Pápai Szent Mór Katolikus Gimnázium Corvin Mátyás cserkészcsapatának zászlója. Ezt én most elhoztam – adta át a két világháború között működő cserkészcsapat zászlóját és az aukciós tanúsítványt az intézményvezetőnek.
A köszöntők után a diákok műsorukban megidézték a rég itt tanult neves diákok alakját: Deák Ferencet, Vathy Zsuzsát és Bereményi Gézát, majd a jubileumi évre hirdetett képzőművészeti pályázat eredményeit hirdették ki, a rendezvény végén pedig a régi és mai pedagógusok és diákok alkotásaiból összeállított tárlatot nyitotta meg Fekete Gábor rajztanár. TO – fotó: papa-ma.hu |