(Kor)határtalan tudomány – Jelen & Jövő A magyar tudomány ünnepe
Az idén 50 éves Neumann János Számítógép-tudományi Társaság megyei szervezetének kezdeményezésére, a Magyar Tudomány Ünnepe 2018 alkalmából rendeztek egész napos találkozót az Eötvös József Gimnáziumban, „Komárom-Esztergom Megyei KISOKOS-Okos gyerekek, okos eszközök, okos városok” címmel. A rendezvényen délelőtt Michl József polgármester mondott köszöntőt, majd a nap folyamán Komárom-Esztergom megye hat településének iskolái és cégei mutatták be, miben is áll „okosságuk”, a felkért előadók pedig azt, hogyan építik be a tudomány eredményeit a társadalmi, gazdasági és szociális szféra életébe.
Az esemény levezető elnöke, Nagyné Csóti Beáta, egyetemi mestertanár, a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság Komárom-Esztergom Megyei Szervezetének elnöke volt, aki vasfegyelemmel vezérelte végig a rövid, negyedórás blokkokat.
Elsőként a házigazdák, az Eötvös József Gimnázium adhatta elő „tudományát”, a Tanár, mint mentor, illetve a Tanár, mint innovátor megközelítésben két előadást láthattunk, Okosítás az Eötvösben és a Föld Napja – a Nap Földje címmel. Gulyás-Szabó György, az AGC Glass Hungary Kft. fejlesztési igazgatója az okos autók okos üvegeiről tartott érdekes prezentációt, az elektromos autók menet közbeni töltéséről pedig Sóki András diák, és Lábszki József mentor tanár értekezett a tatabányai Árpád Gimnáziumból.
Megismerkedhettünk a komáromi B&O Engineering Kft. kollaboratív robotjaival is Borsos Balázs és Óvári Attila gépészmérnökök előadásában, de volt szó a szumóról és a segway-ről, a jövő iskolájáról és a Rotary cserediák akcióról is. A Tatai Református Gimnázium mesterpedagógusától, Tar Józseftől megtudhattuk, hogy a modern technológiai környezetre csak modern technológiai környezetben készíthetjük fel gyermekeinket.
A rengeteg érdekfeszítő, elgondolkodtató előadás után – amelyek közül csak néhányat említettünk –, átadták a SM-ART Okos Logós pályázat díjait is.
– A neumanni örökség gondozása óriási felelősség is amellett, hogy megtisztelő feladatunk – mondta Nagyné Csóti Beáta az NJSZT 50 éves jubileumához kapcsolódva. - Neumann utolsó munkája "A számológép és az agy?" A "Túlélhetjük-e a technológiát?" írásában olvashatóak azok a híres mondatok, amelyek életműve mottójának tekinthetők:
„A fejlődés ellen nincs gyógymód… az egyetlen biztos pont, hogy a nehézségeket okozó fejlődés hasznos és konstruktív, ugyanakkor veszélyes is. Kérdés, hogy elég gyorsan tudunk-e alkalmazkodni a változásokhoz. A legoptimistább válasz szerint az ember már korábban is keresztülment hasonló megpróbáltatásokon és kiállta a próbát, ha nem is minden probléma nélkül. Nem lenne ésszerű már előre megpróbálni valamilyen receptet adni a követendő magatartáshoz? Csak annyit tehetünk, hogy felsoroljuk a szükséges emberi kvalitásokat: türelem, rugalmasság, értelem.” -réz


|