Pétfürdő – tavával, épülő strandjával ismét méltóvá válik nevére Mindig megelőzték korukat
Pétfürdő – Várpalota egykori ipari területe – 1997 októbere óta önálló település. Az önállóvá válás évfordulójáról minden év őszén Függetlenség napi ünnepségsorozattal emlékeznek meg. Kitartó, életrevaló közösség a pétfürdőieké, és kitartó vezető áll az élükön, Horváth Éva személyében, aki ezidáig az egyetlen polgármestere a – ma már – nagyközségnek. Az önállóvá válás rögös útjáról, és az elmúlt 21 év fejlesztéseiről, elvégzett feladataival beszélgettünk Pétfürdő első emberével.
– Menjünk vissza a múltba, és járjuk végig az utat, ami Pétfürdő önállóvá válásához vezetett! – A történet 1912-re nyúlik vissza, akkor került fel Pétfürdő a térképre. Az önállóvá válásra a háború utáni évek kínáltak először esélyt, ám az 50-es évek szocialista városképébe ez nem fért bele. Leszögezték, ez ipari terület, nem támogatják a településsé fejlesztését, Pétfürdő Várpalota része marad. – A gazdasági érdekek aztán mégis átszabták ezeket a terveket. A 30-as években ide épített Nitrogénművekben nagyfokú – nemzetgazdasági érdekeket szolgáló – fejlesztés indult meg az 50-es években. Ehhez munkaerőre volt szükség. Munkáslakások, lakótelep, intézmények épültek, gyarapodott a kertváros, és nőtt a lakosságszám. Hallgatólagosan ugyan, de településsé váltunk. – Az önállóvá válás következő esélyét a rendszerváltás hozta. 90-ben létrejött a Szövetség Pétfürdő Önállóságáért elnevezésű civilszervezet, népszavazást kezdeményezett, összegyűjtötte ehhez a szükséges aláírásokat. Csakhogy jöttek a 90. évi választások, és az új várpalotai önkormányzat nem ismerte el jogelődjének a korábbi városi tanácsot, és nem írta ki a népszavazást. Az Alkotmánybíróság ugyan megállapította a jogsértést, de nem történt semmi. Az új önkormányzatiság sem hozta a hozzáfűzött reményeket. Egy bombázási emlékművön kívül semmit sem kaptunk. – 1995-ben az újjáéledt szervezet aztán már nagy erőkkel szervezte egységbe a pétieket, akik 1996. május 19-én, egy eredményes népszavazáson kinyilvánították, hogy önálló településsé kívánnak válni. Nagy volt az öröm, pedig még csak ezután jött az igazi munka. – Terjedelmes dokumentumban, gazdasági számításokkal alátámasztva kellett igazolnunk, hogy a szétválás után mindkét település életképes lesz. A Belügyminisztérium végül a TÁKISZ-t kérte fel ennek kivizsgálására, mely kimutatta, elválhatunk, talpon tudunk maradni. – 1997. október 1-jétől Pétfürdőt önálló településsé nyilvánították.
– Azóta eltelt 21 esztendő. Melyek voltak a településfejlesztés főbb állomásai, mire a legbüszkébbek? – Amire büszkék lehetnénk – csak kicsit sokba került ez nekünk –, hogy mindvégig megelőztük a korunkat. Mire megnyíltak a pályázati források valamire, azt mi addigra épp befejeztük: utak, járdák, víz- és csatornarendszer, bölcsőde. Az itt élők mégis úgy gondolják, hogy jól csináltuk, mert az alapokkal kezdtük, az infrastruktúrával. – Azóta rendbe tettük a 27 hektáros, lepukkant zöldterületünket, felújítottuk az orvosi rendelőnket (1998), míg mások bezárták, mi új bölcsődést építettünk (2000), ravatalozót, központi parkot hoztunk létre, a Millennium évére Szent István emlékművet avattunk. Föl kellett vállalnunk a távfűtési szolgáltatást is, egy távfűtőmű megépítésével együtt. 2015-ben új polgármesteri hivatalt avattunk, a régit pedig felújítjuk, ez a közterület-felügyelet, illetve térfigyelőrendszerünk központja, és ma még kiegészítő irattár is. – Megvettük a Sportegyesülettől a rendkívül rossz állapotú sporttelepet, mert úgy gondoltuk, önkormányzati tulajdonként könnyebben találunk forrásokat a fejlesztésére. Idén nyertünk is erre egy pályázatot, most épp folyamatban van a módosítása. Pályázatból épült műfüves pálya, TAO-ból fejlesztettük a pályákat, eszközöket. Modern tekepálya épült.
– A nevük egy fürdőtelepülésre utal, de hol itt a fürdő? – 2007-2008-ban – amikor a bauxitbányászat miatt a forrásaink elapadtak – slágertéma volt, hogy miért is hívnak minket Pétfürdőnek. A strandot – mivel vízforgatóra nem tellett – be kellett zárnunk. A 15 éves, kedvelt mesterséges tavacskánk kiszáradt. – A „pétté-válást” a források újraéledése fordította vissza a 2000-es évek elején. 2011-ben felépítettük az új tavat, rendbe tettük a környékét, a strand medencéjéből vezettük ide a feltörő vizet. Utána egy 3 éves tortúra után sikerült végre a vizeket lefoglalni, és már készülnek a leendő strand tervei. Az engedélyezési tervekre várunk éppen. Ezután indul egy újabb egyéves tortúra az építési és vízjogi létesítési engedélyekért. De optimisták vagyunk, már látjuk a végét. Lesz új strandunk, és újra méltán viselhetjük majd a Pétfürdő megnevezést.
-réz |