Rendszerszemléletű fejlesztések Nemesvámoson Óvoda, bölcsőde, agrárlogisztikai központ
Az őszi hónapokban Nemesvámoson több futó projekt kapcsán érkezett meghívó szerkesztőségünkhöz. Agrárlogisztikai központ alapkövét rakták le, átadták új, korszerű óvodájukat, és már dolgoznak a régi óvoda átalakításának tervein, hogy ott mielőbb bölcsődét indíthassanak. Sövényházi Balázs polgármestert arra kértük, foglalja össze a fejlesztések lényegi elemeit, összefüggéseit.
– Miért új óvodában gondolkodtak? – Már 2009 óta szerettünk volna egy új, nagyobb óvodát, de csak 2016-ban adódott pályázati lehetőségünk erre. A régi felújítása, bővítése is szóba került, de hamar be kellett látnunk, hogy ez nem jó irány. 120%-on, zsúfolt körülmények között működött az óvodánk, és jól látható módon növekszik településünkön a születésszám, így a terveket egy 4 csoportszobás, tornateremmel, sószobával, főzőkonyhával ellátott új óvodára adtuk be a Területi Operatív Programok közé. Egyúttal – folytatási lehetőségként – mellé egy bölcsőde terveit is elkészítettük. Igény esetén tehát ebbe az irányba bővíthetünk. A beruházás 530 millió forintba került, ehhez valamivel több mint 460 millió forintot 100%-os intenzitású támogatást kaptunk. Az önerőt az önkormányzat biztosította, a helyi vállalatok által befizetett iparűzési adóból, amiért külön köszönet illeti őket. – A családok évének nyitásával – januárban – raktuk le az alapkövet, és novemberben már át is adtuk az új létesítményt, melyet a budapesti Thermo Épgép Kft. a vállalt határidőre megépített. – Az épület BB-s – azaz majdnem passzív ház – energetikai besorolású. Az áramszükségletét 90%-ban napelemek adják, de a rendszer akár tovább is bővíthető. Korszerű fűtési és szellőzési rendszer biztosítja a leghatékonyabb működést, és a szűrt, kristálytiszta levegőt. A padlófűtést – a folyosókra, fogadóhelyiségekbe is ez került -, a légszabályozást csoportszobánként lehet irányítani. – A Csillagvirág Óvoda logója beépítésre került a padlóburkolatba, és az óvoda saját meséjét Varjas Judit művésznő megfestette a falakon, a belső színvilág megtervezését pedig az óvónőkre bíztuk. – Hatalmas parkoló is tartozik az új létesítményhez, és egy modern eszközökkel felszerelt konyha is, ahol az a célunk, hogy minőségi alapanyagokból, minőségi ételeket készítsünk a gyerekeknek. Ehhez nem csak a technológiai feltételek adottak, de arra is gondot fordítunk, hogy az ehhez szükséges alapanyagokat a környékről, a megyéből, a lehető legrövidebb ellátási lánc mellett biztosítsuk. A helyi őstermelőktől, beszállítóktól vesszük a biolisztet, bioolajokat, a lencsét, a sajtot, a tésztát. A szomszéd településről való a tojás, a bizonyítottan magyar sertéshúst a helyi hentestől vásároljuk, a csirkét a devecseri Gallustól. A nem magyar termékeket – például banánt, narancsot – is helyi kereskedőktől szerezzük be. Arra is
Az alapkő már megvan az agrárlogisztikai központhoz és várártérhez
figyelmet fordítunk, hogy az étlapot mindig a szezonális zöldségek, gyümölcsök felhasználásával állítsuk össze, mert ilyenkor a legmagasabb azok vitamin és tápanyagértéke. Az élelmezésvezetőnk szerencsére nyitott ezekre a megoldásokra, és bízunk benne, hogy a szülők is mind nagyobb számban fogják értékelni ez irányú törekvéseinket.
– Hogyan kapcsolódik az óvoda a most épülő agrárlogisztikai központhoz? – Éppen az említett konyhán keresztül. Az agrárlogisztikai központ teszi majd lehetővé a helyi gazdák számára, hogy költséghatékonyan, a lehető legkorszerűbb formában tárolni tudják azokat a terményeiket, vagy akár kész, később pedig feldolgozott termékeiket – mert ehhez kapcsolódik majd egy hűtőház is a későbbiekben -, amelyek aztán az óvoda konyhájában is felhasználásra kerülnek. – Az önkormányzati ingatlanon megvalósuló 829,4 m2-es raktárépületet egy 100%-os támogatási intenzitású TOP-os pályázat keretében, majdnem 100 millió forint támogatásból tudjuk felépíteni. A tervezett fejlesztés a helyi gazdaságfejlesztésre jelentős kihatással lesz, gyűjtőpont jelleggel hosszú távon biztosítja majd a helyi termelők tárolókapacitását, minőségi élelmiszert adva ezzel intézményeinknek, és a környéken élőknek. – A közelmúltban leraktuk az alapkövét az Agrárlogisztikai Központ és Vásártér épületegyüttesének, melyet reményeink szerint jövő év április-májusában át is adhatunk a gazdáknak.
– Bölcsőde is épül a régi óvoda helyén. Itt mire készülnek? – Január 1-jétől kötelező feladata lesz az önkormányzatoknak helyi bölcsőde üzemeltetése. Több mint 40 bölcsődés korú gyermek van a településen, gondoskodnunk kell az elhelyezésükről. Az új bölcsőde – források, pályázat híján – egyelőre nem jöhetett szóba, viszont a megüresedett régi óvoda épületét át tudjuk alakítani, fel tudjuk újítani, és erre pályázati forrást is találtunk. A tervekben ugyanúgy figyelünk a fenntarthatósági elvekre, a hőszigetelésre, padlófűtésre, a korszerű szellőzési rendszerre, a vízszigetelésre, a tető megújítására, a napelemekre, mint egy új épületnél. 3 csoportszobában, összesen 36 apróságot tudunk majd itt fogadni. Amint beadtuk a pályázatot, azonnal kiírjuk a közbeszerzést, jövő őszre – akár önerőből is, de – szeretnénk átadni.
-réz
Pompás vidám szineivel várja az apróságokat az új óvoda |