Sikeres nemzetközi konferenciát szervezett az Edutus Egyetem HUNCASTLE Konferencia Sümegen
November utolsó két napján – hazánkban első ízben – nemzetközi konferenciára gyűltek össze a vár- és kastélyturizmusban érdekeltek: tudósok, egyetemi kutatók, szakemberek, üzemeltetők, vagy a területhez más módon kapcsolódók. A cél a külföldi – idén az osztrák – jó gyakorlatok, kutatási eredmények megismerése, népszerűsítése, és átvétele volt. A sikeres eseményről a szervezőket, a tatabányai Edutus Egyetem rektorát, Némethné dr. Gál Andreát és docensét, dr. Wirth Gábort, a téma szakértőit kérdeztük.
– A HUNCASLTE egy egyedülálló tematikájú konferencia hazánkban. Honnan ered az ötlet? – Az alkalmazott tudományok egyeteme vagyunk, ebből adódóan központi küldetésünk a gyakorlatorientált oktatás, ami egyúttal a kutatási tevékenységünkben is meg kell, hogy nyilvánuljon – kezdi beszélgetésünket Némethné dr. Gál Andrea. – A turizmus-vendéglátás nem csak nemzetgazdasági szempontból kiemelt terület, de egyetemünkön is fontos szak. Felsőoktatási szakképzés és alapképzés is elérhető intézményünkben. A képzésekhez kapcsolódó kutatásaink azt célozzák, hogy a gyakorlatban is jól alkalmazható eredmények szülessenek.
– Méretünkből, az oktatói létszámunkból adódóan önállóan nincs lehetőségünk minden területre kiterjedő kutatásokra, ezért arra törekszünk, hogy külső szakembereket is bevonjunk egy-egy ilyen munkába. Erre kifejezetten előnyös platformot kínál a vár- és kastélyturizmus témában szervezetett konferenciasorozatunk. Első alkalommal november végén, Sümegen, egy kétnapos, nemzetközi konferencia keretében találkozhattak egymással a témában érintettek: kutatók, egyetemek képviselői, PhD hallgatók – akik bemutathatták legfrissebb kutatási eredményeiket -, illetve a szakmában tevékenykedők, várakat, kastélyokat üzemeltetők: cégek, önkormányzatok. A konferencia két nagy területre koncentrálva vizsgálta a vár- és kastélyturizmust: egyrészt, mint turisztikai attrakciókat, másrészt, mint létesítményeket, melyeket gazdaságosan, fenntarthatóan kell üzemeltetni.
– Egyetemünk ugyancsak missziójának tekinti a tudomány népszerűsítését, széles körben való megismertetését, erre is kiváló lehetőségünk nyílik a konferencia keretében. Bízunk benne, hogy tevékenységünkkel hozzá tudunk járulni ennek a fontos gazdasági területnek a fejlődéséhez.
– Miért épp Sümeget választották helyszínül, gondolom számos más várunk, kastélyunk is szóba jöhetett volna? – Az Edutus Egyetem és Sümeg városa közös erőfeszítéseként 2017-ben létrejött Sümegen egy Közösségi Felsőoktatási Képzési Központ (KFKK) – válaszolja kérdésemre a rektor, majd folytatja: – Ez egy viszonylag új képzési forma, melyet a felsőoktatási intézmények működtethetnek, ahová más intézmények is becsatlakozhatnak. Sümegen gazdálkodás-menedzsment szakot indítottunk, levelező képzésként, egy új – az országban egyedülálló – specializációval, a vár- és kastélyturizmussal. A hat tantárgyat felölelő szakirányon a hallgatók éppen azokkal a témákkal foglalkoznak, mint amiről a HUNCASTLE Konferenciasorozat is szól. Maga a képzés is Sümegre, a helyi igényekre épült alapvetően, ott található a Sümegi vár, a Püspöki Palota – melyek a Nemzeti Vár- és Kastélyprogramban is szerepelnek –, és még számos turisztikai attrakció. Ez tehát egy autentikus hely, ahol a szakma találkozhat, és megvitathatja eredményeit, újdonságait, átadhatja tapasztalatait – érvel a dunántúli kisváros mellett az egyetem vezetője.
– Nemzetközi konferenciáról beszélünk. Miben nyilvánult ez meg? – A nemzetközi vonalat a más országokból átvett jó tapasztalatok, a külföldi előadók, várakat, kastélyokat üzemeltetők gyakorlatai adják a konferenciához – veszi át a szót dr. Wirth Gábor. – Éppen az a fő cél, hogy a jó külföldi gyakorlatokat átvegyük. Elsőként Ausztriából hívtunk előadókat, vendégeket. Felvettük a kapcsolatot a legjelentősebb ilyen területen tevékenykedő szakmai szervezettel, a Schlösser Strasse-val, és már az elejétől közösen szerveztük a programokat. Nem csak szervezeteket, hanem cégeket is felkértünk, így például az Energie Detektiv elnevezésű társaság energiahatékony és környezetkímélő megoldásait mutatta be, ami sokakat érintő téma, hiszen a várak, kastélyok – korukból adódóan – nem igazán energia-hatékonyak, semmilyen tekintetben nem felelnek meg a 21. század kihívásainak. A gazdaságos és fenntartható üzemeltetéshez pedig elengedhetetlen, hogy a mai kor vívmányai – földhőszivattyúk, napelemek, a megújuló energiaforrások – beépüljenek ezekbe a régi építményekbe.
– Egy ilyen volumenű esemény megszervezése komoly kihívást jelent, kikre támaszkodhattak a szervezés során? – Fontos célkitűzés volt, hogy a konferenciasorozat tudásbázisa legyen a témával foglalkozóknak – folytatja a beszélgetést Wirth Gábor –, ezért már a konferencia koncepcióját is kooperációban állítottuk össze. Együttműködtünk Dr. Virág Zsolt miniszteri biztos úrral, a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft.-vel, a Magyar Turisztikai Ügynökséggel, a Magyar Kastélyszállodák Szövetségével, a Várak, kastélyok, templomok folyóirattal, a Magyar Kastélyok és Kúriák Egyesületével és a Történelmi Ismeretterjesztő Társulat Egyesülettel. Nagyon hasznosnak bizonyult a közös munka, melyet az előadások szakmai színvonala is visszatükrözött. A tudományos szakmában is elismert előadókat sikerült megnyernünk, megvalósult az a célkitűzésünk, hogy szakmai találkozási pontot, fórumot biztosítsunk, ahol egymásra lelhet az elmélet és a gyakorlat.
– A konferencián egy nem várt, pozitív fordulat volt, amikor a Schlössere Strasse képviselője bejelentette, hogy éppen előkészítés alatt van 9 szlovén kastély csatlakozása szövetségükhöz, és lépéseket kívánnak tenni abba az irányba, hogy a nyugat-magyarországi kastélyok is tagjaikká válhassanak. A terveik között pedig az is szerepel, hogy a három ország várai, kastélyai közösen pályázzanak a világörökségi címre.
– Nem csak a szakma figyelt fel az eseményre – teszi hozzá a rektorasszony –, a város, az önkormányzatok, a polgármesterek is a kezdeményezés mellé álltak, és a kormányzat részéről is érezhető volt a támogatás. Szinte minden, a turisztikában érdekelt kiemelt szervezettől, intézménytől, létesítménytől jöttek előadók, és itt voltak a környező, kisebb települések – Szigliget, Nagyvázsony - polgármesterei, hogy megosszák gondolataikat a konferencia résztvevőivel.
– Mi lesz a következő lépés? – A konferenciát évente kívánjuk megrendezni, de még rengeteg teendőnk van az idei kapcsán is. Szeretnénk megőrizni, és minél szélesebb réteg számára elérhetővé tenni azt a tudásanyagot, ami a konferencia kapcsán – az előadásokon – elhangzott. Videófelvétel készült az előadásokról, melyet a résztvevők megkaphatnak, és emellett szeretnénk egy tanulmánykötetet is összeállítani. Egyrészt a kutatóknak ezzel egy kiváló publikációs lehetőséget tudunk biztosítani, másrészt a kötet másik felében – esettanulmányként – be tudjuk mutatni a hasznos céges gyakorlatokat. Ezt az anyagot nagyon sokan tudják majd hasznosítani: a képzésben részt vevő hallgatóink, a várak, kastélyok üzemeltetői, szervezetek, önkormányzatok, de még a felújításokat végző kivitelező társaságok is. Rendkívül széles az a réteg, amely számára hasznos információt nyújthatunk majd át ezzel a tanulmánykötettel. A cél itt is kettős: megismertetni, népszerűsíteni a tudományt, kutatásokra inspirálni a szakma képviselőit, illetve népszerűsíteni, reklámozni a konferencia-sorozatot – zárja beszélgetésünket az egyetem docense.
Cseh Teréz |