A németek jönnek legtöbben Velencei-tavi turisztikai évadnyitó
Májusban a kápolnásnyéki Halász-kastélyban került sor a Velencei-tavi turisztikai évadnyitó ünnepélyre és konferenciára. Turisztikai szakemberek számoltak be a tókörnyék voznzerejének növelési lehetőségeiről, feladatairól.
A cél továbbra is az, hogy a Velencei-tóhoz minél több turistát vonzzanak a programok és szálláshelyek, illetve, hogy az ideérkezők minél több időt töltsenek itt. Több szakember is kiemelte, hogy ehhez elengedhetetlen a szálláshelyek (azon belül leginkább a turista és másik végletként az ún. minőségi kategória) bővítése. Nehéz azt az egyensúlyt megteremteni, hogy a helybeliek se érezzék magukat rosszul azidőtájt, amikor megjelennek a látogatók. A vállalkozóknak nyilván jól jön a plusz fizető, de a lakók nyugalmát is biztosítani igyekeznek. Népszerűek a kulturális, zenei programok, a sportrendezvények – különösen a tókerülő futások, kerékpározások, vízi sportok –, a kulináris élvezetet adó fesztiválok, a horgászat, túrázás és persze maga a strandolás. Léteznek már olyan nemzetközi események (pl.: a Tour de Hongrie), amelyek a tévéközvetítések révén világszerte viszik a Velencei-tó hírnevét. Megtudhattuk a térség beutazói sorrendjét: 1. Németország 2. Csehország 3. Szlovákia 4. Lengyelország 5. Ausztria. Hosszú távon tehát az európai piacok megszólítását érdemes tervezni. Budapest vonzásával nem lehet vetélkedni, de az onnan induló csillagtúrák (jelenleg Szentendre, Gödöllő, Balaton, Etyek, Dunakanyar, a puszta) célpontjai közé reális esély volna bekerülni. A külföldi vendégéjszakák száma a Velencei-tónál még mindig csak 7%-os, tehát érdemes a fejlesztés stratégiáin gondolkozni.
Dr. Göde Andrea |