180 milliós segítség a tatabányai sportnak Kiemelt egyesület lehet a TSC
Jó néhány évvel ezelőtt a magyarországi sportegyesületek nagyon rossz anyagi helyzetben voltak. A kormány 6-7 éve a hat kiemelt budapesti nagy egyesületet (Honvéd, BVSC, MTK, FTC, Dózsa, Vasas) konszolidálta, átvállalta az adósságállományát, illetve egyévi több 100 milliós működési támogatást szavazott meg a sporttörvényben deklaráltan. Sámuel Botond, TSC ügyvezető elnöke abban bízik, hogy a tatabányai egyesület is bekerülhet a kiemelt vidéki sportklubok közé.
– A fővárosi nagy klubok támogatásával – kezdte beszélgetésünket Sámuel Botond – egyet is lehet érteni, hiszen a sportélet csúcsa Budapesten van. A nagy vidéki bázisokról is, amikor a gyerek felnőtt korba ér, vagy a jobb körülmények miatt, vagy mert a felsőoktatási tanulmányait Budapesten fogja folytatni, nyilvánvalóan odamennek, és ezekben a műhelyekben készülnek tovább. Ez a TSC életében is így van hosszú évek óta. A legtehetségesebb, legügyesebb gyerekeink Budapesten folytatták pályafutásukat.
– Szükségszerű ez a folyamat? Vidéken nem lehet megfelelő körülményeket biztosítani az élsportoló fiataloknak? – Folyamatosan próbáltunk lobbizni annak érdekében, hogy a vidéki nagy tradicionális bázisok is be tudjanak kerülni ebbe a kiemelt körbe, ha nem is akkora támogatással, de valamilyen szinten mégiscsak meg kell erősíteni a működési forrásokat. Az EMMI sport-államtitkársága pont ugyanígy gondolkodott, és egy pár évvel ezelőtt elkezdte kidolgozni erre a koncepciót.
– Gondolom, feltételei vannak a kiemelt klubok közé való kerülésnek? – Ez így igaz. Nagyon fontos a tradíció, az eredményes múlt. Szintén fontos, hogy több szakosztály működjön az olimpiai sportágakban, meglegyen a megfelelő infrastruktúra, legyenek jól felkészült edzők, kiváló versenyzők, akik folyamatosan az utánpótlás, netán a felnőtt korosztályban világversenyeken érnek el eredményeket. Az is kell, hogy az egyesület átlátható, korrekt gazdálkodást folytasson.
– Mindez igaz Tatabányára? – Mi azt gondoljuk, hogy a TSC pont ilyen. Idén vagyunk 109 évesek, és az elmúlt években folyamatosan bővítettük szakosztályaink számát, ez a 7 évvel ezelőtti 8-ról 12-re emelkedett. 2011-ben 550 igazolt versenyzőnk volt, ma 1300. Preferált szakosztályaink az olimpiai sportágak: vívás, ökölvívás, birkózás, atlétika, súlyemelés, valamint a látvány csapatsportágak: a női kézilabda, és a férfi futball. Versenyzőink évről-évre kiváló eredményeket érnek el a hazai és a nemzetközi megmérettetéseken, legutóbb épp Gnám Tamara
Gnám Tamara, a TSC vívója párbajtőr junior világkupát nyert
nyert párbajtőr világkupát a juniorok között. Az ő példája kiváló, hiszen 18 éves, és iskolát kell választania. Ha bekerülünk a kiemelt egyesületek közé, akkor azt mondhatjuk neki: a 2024-es olimpia a cél, és addig te sportolj továbbra is a TSC-ben! Hiszen a megemelt támogatásnak köszönhetően akkor tudjuk a versenyeztetését, a felszerelését, az edzőjét, netán őt magát is finanszírozni. Az atléták, az ökölvívók és a birkózók közül is számos hasonló tehetséget meg tudnánk tartani.
– Hol tart a kiemelt egyesületi besorolás folyamata? – Jó hírrel szolgálhatok, hiszen 2018 év végén a Kormány pénzmaradványából egyszeri támogatásként 180 millióval támogatta a TSC-t, előjeleként a vidéki tíz nagy egyesületbe való bekerülésünknek. Ez tehát egy pénzmaradvány volt, de a sportért felelős államtitkárság államtitkár-helyettesével való konzultáció során arra kaptunk ígéretet, mindent elkövetnek annak érdekében, hogy a Kormány beépítse a vidéki nagy bázisok támogatását a 2020-as költségvetésébe, és akár 2024-ig, azaz egy olimpiai ciklus erejéig folyamatosan biztosítsa ezt a forrást számukra.
– Mekkora lehet az éves támogatás összege? – Nem tudjuk pontosan, az államtitkárságtól azt az információt kaptuk, hogy nem biztos, hogy lesz annyi, mint a mostani, egyszeri összeg volt, de nagyjából hasonló nagyságrendben bizakodhatunk. Ha innentől minden évben kapunk mondjuk 100 milliót, az egy hatalmas nagy dolog lenne. Mert nem kell minden évben eszközöket cserélni, így a támogatást teljes egészében a felkészülésre fordíthatnánk. Ha a fele összeg realizálódna, annak is nagyon tudnánk örülni!
Veér Károly |