Fedezzük fel a Duna régió geoparkjait! Célegyenesben a Dunai GeoTúra Projekt
A veszprémi Hangvillában tartották azt a sajtótájékoztatót, amelyen a Dunai GeoTúra Projekt résztvevői ismertették kétéves együttműködésük eredményeit. Az apropót a projektpartnerek utolsó közös találkozója, és egyben munkaértekezlete szolgáltatta. A nemzetközi társaságot a házigazda Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság igazgatója, Puskás Zoltán köszöntötte.
– Nyolc európai geopark képviselteti magát az 1,7 millió euróból megvalósuló programban, melynek célja, hogy a Duna vízgyűjtő területén fellelhető, különlegesen gazdag földtani örökséget megismertesse, népszerűsítse, és az innovatív turisztikai fejlesztés fókuszába helyezze – mondta az igazgató rövid bevezetőjében.
Megtudtuk, hogy az Interreg Duna Transznacionális Együttműködési Program társfinanszírozásával 2,5 éves időtartamú, mindösszesen 14 partner együttműködésén alapuló geoturisztikai projekt 2017 januárjában indult el. Fő célkitűzései az innovatív geoturisztikai termékek kialakítása, földtani örökségünk újszerű bemutatása, közös marketing megvalósítása, illetve stratégia kidolgozása a turizmusból fakadó környezeti terhek kezelésére. A projekt egyik legfontosabb eredménye a közös Dunai GeoTúra, melynek kialakítása során törekszenek a régiók közötti együttműködés erősítésére, valamint arra, hogy a létrehozott innovatív geoturisztikai termékek növeljék a geoparkok ismertségét és a látogatók számát.
Puskás Zoltán örömmel sorolta a Bakony-Balaton UNESCO Globális Geoparkot érintő eredményeket: idén őszre elkészül a monoszlói Hegyestű geológiai bemutatóhely, megtörtént a Badacsony és a Szent György-hegy tanösvényeinek felújítása és a Káli-medencében a Hegyestűtől a Kopasz-hegyig húzódó vulkanológiai tanösvény kialakítása. A geopark nevezetességeit egy kétnyelvű kiadvány mutatja be. Az igazgató elmondta, hogy a Dunai GeoTúra a régiók közötti együttműködés erősítése mellett a helyi közösségek bevonását és a kulturális értékek, sajátosságok megismertetését is célozza. A részt vevő geoparkok látnivalóiról és geoturisztikai kínálatáról készült imázsfilmben mesebeli osztrák, magyar, szlovén, horvát és román helyszíneket láthattunk.
A projekt 6., „Partnerség és Marketing” munkacsomagjáért a BfNPI a felelős partner, és szoros az együttműködés a Bakony-Balaton TDM-mel a Dunai GeoTúra útvonalainak összeállításában és a marketingtevékenységek megvalósításában. A promóciós eszközök közül az infostandok saját tervezésű beszerzésnek, míg a tematikus digitális térkép a szlovákiai Eperjesi Egyetem szakembereivel közös fejlesztésnek tekinthetők. A BfNPI 257.000 euró értékű projektrészét 85%-ban az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatja, 15%-ot pedig a Magyar Állam biztosít nemzeti társfinanszírozás keretei között. TO |