Sikerrel zajlott az Edutus Egyetem első „Okosváros” szakirányú továbbképzése A városfejlesztésért felelős szakembereket várják
A kormányzat által meghirdetett Digitális Jólét Program kapcsán az egyre gyarapodó okos város megoldások gyakorlati megvalósítása a városfejlesztésért felelős szakembereket is kihívások elé állítja. Ehhez nyújt segítséget a tatabányai Edutus Egyetem új szakirányú továbbképzése, a „Digitális térségfejlesztés”. A fő cél, hogy az okos város fejlesztések elméleti és gyakorlati tudnivalóit magas szinten sajátíthassák el a magyar közszolgálat, illetve a gazdaság érintett szakemberei. Az első évfolyam hamarosan záróvizsgát tesz. Ennek apropóján találkoztunk Némethné dr. Gál Andrea rektorasszonnyal, illetve Szabó Mária oktatásszervezési osztályvezetővel az Edutus Egyetemen.
– Miért tartották aktuálisnak egy ilyen jellegű szakirányú továbbképzés elindítását? – Az egyre szaporodó „smart” megoldások, „okos város” programok akkor tudnak gyorsan és hatékonyan beépülni egy település életébe, ha az önkormányzatok, vagy más érintett szervezetek ezek befogadására megfelelően felkészült, korszerű ismeretekkel bíró szakemberekkel rendelkeznek – mutatott rá a kihívásokra Némethné dr. Gál Andrea. – Ezt ma kevesen mondhatják el magukról, pedig a sikeres városfejlesztés elengedhetetlen része a digitalizáció. – Mindez a kormány Digitális Jólét Programjába is illeszkedik. Ez egy teljesen egyedülálló, diplomára épülő és diplomával záruló, gazdaságtudományi területhez tartozó képzés, aminek részleteit intézményünk dolgozta ki, és regisztráltatta az Oktatási Hivatalnál. Az Edutus Egyetem indított elsőként ilyen jellegű továbbképzést, együttműködésben a Nemzeti Közszolgálati Egyetemmel, és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemmel. A diplomát – mivel mi voltunk a kezdeményezői a képzésnek – az Edutus Egyetem adja ki, de az oklevélzáradékba a partneregyetemek is bekerülnek – foglalta össze a képzés indításának okát a rektorasszony.
– Hol érhető el a „Digitális térségfejlesztés” szakirányú továbbképzés, és mit lehet róla tudni? – Egyetemünk tatai telephelye, a Civitas Sapiens Központ – folytatta a képzés ismertetését az Edutus vezetője – az otthona ennek a képzésünknek, az ott dolgozó munkatársainknak kifejezetten ennek a szervezése, a hallgatókkal, oktatókkal való kapcsolattartás a feladata, természetesen együttműködve az Oktatásszervezési Osztályunkkal. Nagyon patinás helyszínen, a tatai piarista rendház gyönyörű épületében tanulhatnak hallgatóink. Az első évfolyamot 2018 tavaszán, tehát keresztfélévben indítottuk. Két féléves, úgynevezett blended learning-típusú képzés formájában, ami a személyes és az e-tananyagokra épülő távoktatás egyfajta keveréke. Leginkább a határon túlról érkezők értékelték nagyra ezt a megoldást. – Négy blokkban zajlott a képzés személyes része: áprilisban, illetve júniusban 2-2 nap, reggeltől estig, illetve hasonló módon októberben és novemberben. Az előadásokon – melyek webináriumi rendszerünkből később is elérhetőek voltak a hallgatók számára – minden tantárgy helyet kapott. Elektronikus tananyagok is készültek, valamennyi tárgyhoz: szöveges részek, összefoglaló ppt-prezentációk, gyakorlati példák, esettanulmányok. Előnynek bizonyul az is, hogy ezeket az itt tanulók munkájuk során, később is hasznosítani tudják. – ismertette a részleteket a rektor.
– Az első évfolyam már a záróvizsgára készül. Milyen volt az érdeklődés, és mennyire voltak elégedettek a résztvevők a tanultakkal? – Több mint 70-en jelentkeztek – vette át a szót Szabó Mária – nagyobbik hányaduk a határon túlról, gyakorlatilag minden irányból – Erdély, Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság - képviselve a határon túli magyarságot, de a hazai önkormányzatok is – főleg azok, akikkel szorosabban együtt dolgozunk – küldtek hallgatókat. – Az oktatóink az előbb említett három egyetemről, illetve a kormányzati szféra magasan képzett szakemberei közül – minisztériumokból, háttérintézményekből – kerültek ki. – 58 fő eredményesen vizsgázott, most várjuk a szakdolgozataikat, és március végén lesz a záróvizsgájuk. Ahogy a képzést egy Smart City Konferenciával indítottuk, úgy az ünnepélyes diplomaosztó is egy hasonló esemény keretében zajlik majd, ahol a szakma képviselői már kollégaként köszönthetik a végzetteket. – Csak pozitív visszajelzéseket kaptunk, az észrevételeket – nagyrészük arra irányult, hogy miből lehetne több –, igyekszünk beépíteni a továbbiakban a tananyagba. – Sokan az önkormányzatok közötti kapcsolatépítést emelték ki, azt a közösségépítő erőt, amit a találkozási lehetőség adott, de a határon túlról érkezőknek már maga a helyszín, Tata városa is nagy élményt nyújtott. – értékelte az új képzést az oktatásszervező. – Most lezárjuk az első évfolyamot, és 2019 szeptemberétől szeretnénk indítani a következőt, amire várjuk a jelentkezőket mind az önkormányzati, közszolgálati szférából, mint a gazdaság témában érintett területeiről – zárta beszélgetésünket az egyetem rektora.
Cseh Teréz |