A 2018-as év jó is volt, meg nem is Adony stabil lábakon áll
Ronyecz Péter polgármester 22 éves regnálása legnagyobb eredményének azt tartja, hogy a városban épült meg a Magtárház Logisztikai Központ. Ez biztos gazdasági hátteret nyújt, mely az éves költségvetésben is világosan látszik. A fő összeg most 1 Mrd körül van, ám ha levesszük a pályázati forrásokat, akkor 650 millió, és annak 50%-a saját bevétel.
– Ez egy nagyon-nagyon jó arány – kezdi beszélgetésünket Ronyecz Péter. – Nem egy óriási szám, nem lehet tőle csodákat várni, de egy ekkora település esetében, mint Adony, jelentős fejlődést tesz lehetővé. Az önkormányzat költségvetése egyébként olyan, mint egy jól működő családé, ahol figyelembe kell venni a bevételeket, és ezekhez kell igazítani a kiadásokat.
– Beszéljünk a 2018-as évről! Milyen esztendőt zártak? – Ha röviden kell válaszolni, akkor azt mondom, hogy jót, ha pedig hosszan, akkor azt, hogy nem jót. Az önkormányzat költségvetésének legalapvetőbb szükséglete az infrastruktúra, az intézményi hálózat biztonságos működtetése. Ennek megfeleltünk, és alapvetően jó volt a költségvetés tervezése is, hiszen az elképzeléseket mind a bevételi, mind a kiadási oldalon tartani tudtuk. A rossz az egészben az, hogy a szükséges 180 ezer fejlesztés helyett csak mondjuk 100-at tudtunk megcsinálni. Soha nem lehetünk elégedettek, mert hiába készül el valami, száz másikat tudok, ami fontos lenne, csak éppen nincsen rá forrás. Az adonyiak tehát jogosan elégedetlenek bizonyos ügyek esetében, de meg kell érteniük, hogy a különböző fejlesztésekhez célforrások vannak, melyeket csak a megadott dolgokra lehet felhasználni.
– Hogy állnak a pályázati feladatokkal? – A szennyvíztisztító telep felújítására vonatkozó KEHOP pályázatot sikeresen megvalósítottuk, mely segítségével egy új, komplett szennyvíztisztító telep épült modern technológiával. Mindezen kívül a pályázati forrás még engedélyezett némi felújítást, melyet a csatornahálózat elhasználódott bekötési részeinek a kijavítására használtunk fel. A Fáy András utcában ezért történtek több helyen munkálatok, bár az aszfaltozás még hátra van, de erre már nem futotta a keretből. A pályázat lebonyolítója az NFP (Nemzeti Fejlesztési Programiroda) volt, ami gyakorlatilag minden feladatot, ügyet intézett. A szennyvíztisztító telep műszaki átadása megtörtént, az üzemeltető szerint jól működik. Ez lényeges, bár a
A kastélypark is megújult a Zöld Város Program keretében
lakosság számára nem annyira látható fejlesztés volt.
– És a TOP-os beruházások? – Az öt nyertes TOP-os pályázatunk előkészítése három évet vett igénybe, melyekből a Vetus Salina árok vízelvezetése, a központi orvosi ügyelet kialakítása a régi hivatal épületében, valamint a Piac tér felújítása megtörtént. Hátra van még két projekt. Az egyik a Zöld Város Program keretében a kastélypark rendezése és a játszótér kialakítása, ez egy nagyon fontos feladat. A másik, a Rákóczi utca közbiztonságának fejlesztése sem egyszerű, hiszen a közútkezelővel kell folyamatosan egyeztetni és engedélyeztetni. A közúti fenntartó az elmúlt 40 évben semmit sem fordított a kezelésében lévő utak fejlesztésére, javítására. Ez a feladat egy nehéz kérdés, mert a pályázat alapján a munkálatoknak augusztusig el kellene készülniük, most viszont úgy tűnik, hogy a közút fenntartójának is szándékában áll az utakat felújítani, így a kivitelezési munkálatok menetét össze kell hangolni az érintett útszakaszon. Ahogy említettem, a képviselő-testület tudja, hogy még rengeteg ügy van, ami a lakosságnak problémát okoz, ezeket nem azért nem oldjuk meg, mert nem akarjuk, hanem mert forrást kell hozzá keresni.
– Ősszel újra megméretteti magát a választáson? – Igen, újra fogok indulni a polgármesterségért. Az adonyiakkal, a kormányzati erőkkel, a politikával jó a kapcsolatom, hál’ Isten kellően kompromisszumkész is vagyok. A város stabil lábakon áll, a lakosság száma is nőtt. 1997-ben 3600-an voltunk, most 4000 fő körül vagyunk. Szerencsére egyre többen jönnek vissza, költöznek haza. Adony földrajzi adottságai nagyon jók. Munkahely szempontjából Dunaújváros, Százhalombatta, Fehérvár, Budapest mind közel vannak. Nálunk nincs munkanélküli, sőt munkaerőhiány tapasztalható. A közmunkásokat is elvitte a versenyszféra, jelenleg mindössze 3 asszony dolgozik ebben a formában. Úgyhogy tesszük a dolgunkat. Az én feladatom az, hogy a mindenkori jogi, gazdasági lehetőségeken belül a település számára a lehető legtöbbet tudjam megteremteni, ehhez kérem ősszel a választók hozzájárulását.
veér |