Sokat javult a költségvetés helyzete Csákváron Cél a lakosság komfortérzetének javítása
„Nem attól város a város, mert megkapta a címet. Meg kell tölteni élettel. Az elmúlt négy és fél évben sikerült olyan programokat szervezni – Adventi napok, Floriana-nap -, amik egy kicsit talán közelebb hozzák egymáshoz az embereket. Május 11-én indítjuk útjára – új kezdeményezésként - a Vértes Szíve NatúrFesztet hagyományteremtő céllal, nem csak helyieket, hanem a környékbelieket és a távolabbról érkezőket is célozva” – kezdte beszélgetésünket Illés Szabolcs, Csákvár polgármestere.
– Milyen programmal vágtak neki a lassan vége felé közeledő önkormányzati ciklusnak? – A ciklus elején az volt az elsődleges cél, hogy az önkormányzati intézményrendszert, amennyire lehet, költséghatékonyan működtetni, és modernizálni tudjuk. Tudtuk, hogy energetikai korszerűsítésekkel jelentős megtakarításokat lehet elérni. Ezt a célunkat 90%-ban elértük. Megvalósult az óvoda, az iskola energetikai korszerűsítése, modernizálása. Hátra van még a hivatal, a Gondozási Központ és Idősek Otthona, és akkor lefedtük intézményeink teljes vertikumát.
– Jelentős lemaradásaink voltak egyéb területeken is: út, járda, csapadékvíz elvezetés. Ezek befolyásolják leginkább az emberek hétköznapjait. Itt is voltak sikeres beruházások, amiket részben pályázati, részben pedig saját költségvetésből, vagy vegyes finanszírozásban tudtunk megvalósítani. Amit 40-50 év alatt nem újítottak fel, vagy nem készült el, azt nem lehet 5 év alatt behozni. Van még mit pótolni. Beadott, elsősorban TOP-os pályázataink célja elsősorban a lakosság komfortérzetét hivatottak javítani. Az egészségügyi alapellátás biztosítására visszavásároltuk az orvosi rendelőt, majd két körben teljes egészében felújítottuk. Ma Csákváron az egészségügyi ellátás a kor követelményeinek megfelelő színvonalon tud működni.
– Milyen egyéb pályázataik voltak? – Mivel Csákvár adottságaiból adódóan ipartelepítésre nem alkalmas, nekünk elsősorban a turisztika lehet a kitörési pont. Hogy az idelátogatók dolgát megkönnyítsük, TOP-os pályázatból épült egy turisztikai információs pont, kerékpárkölcsönzővel és kávézóval. Kijelöltük a kerékpáros nyomvonalakat is, és teljes egészében felújítottuk a Fazekas-házat. Próbáltunk odafigyelni a környezetre is park és zöldterület rehabilitációval, faültetésekkel. – Két nagy pályázat konzorcium vezetői vagyunk. Egy 500 milliós EFOP-os kiírásra 8 település fogott össze, célja pedig a humán közszolgáltatások fejlesztése a térségben, többek között érzékenyítő tréningek, egészséges életmódra való nevelés, gyermekek iskolai időn kívüli szabadidő eltöltésének megszervezése által. A TOP- 5.3.1 soft jellegű pályázatnak "Helyi identitás és kohézió erősítése a Bicskei kistérségben” a címe. Ez is elsősorban rendezvényekre és előadásokra fordítható.
– Két legnagyobb projektünk jelenleg is zajlik, közel 2,5 milliárd forintba kerül a szennyvíz beruházásunk, melynek eredményeként a lakosság 100%-a rá tud csatlakozni a rendszerre. Közel 17 km gerinchálózat fog kiépülni, illetve a meglévő szennyvíztelep bővítésére és modernizálására is sor kerül. Állami és önkormányzati forrásból egy könyvtár és egy multifunkcionális közösségi tér építése zajlik éppen.
– Mindenhol kardinális kérdés a munkahelyteremtés. Ezzel hogy állnak Csákváron? – Az egyik TOP-os pályázatunk ipari park fejlesztését (inkubátorház építést) célozta volna meg, az önkormányzat meg is vásárolt egy alkalmas területet, sőt el is készültek a tervek, az engedélyeztetési eljárás is lezajlott. Csak időközben az árak annyira elszálltak, hogy ezt a projektet nem tudtuk befejezni.
– Mennyire lett sikeres az öt év? – Majd a választók eldöntik ősszel. Lesz még mit fejleszteni a következő ötben is, soha nem lehetünk elégedettek. Amit szerettünk volna, lehetőségeinkhez mérten 100%-ig kihasználtuk. A lakosság nyilván tudna mondani hiányosságokat, ezt mi is tudjuk. Gazdálkodásunk stabil volt, bár a bevétel nagy részét elviszi a működtetés és a városüzemeltetés. De jelentősen javult a költségvetés helyzete, ezt bizonyítja, hogy szinte minden pályázatunk önerős, nem beszélve a teljesen saját forrású beruházásokról. -vércse







|