Eredmények, tendenciák és prioritások Pápán (III. rész) Ciklusértékelő dr. Áldozó Tamással
Pápán 2014 és 2019 között nagyon sok minden megváltozott. A város polgármestere kutatási eredmények alapján, tényszerűen szereti leírni a folyamatokat, tehát nem megérzésekre hagyatkozik. Kérésünkre dr. Áldozó Tamás mérlegre tette az elmúlt 4-5 évet. Most a ciklusértékelő harmadik részét olvashatják.
– A Zöld Város projekt keretében a fizikai kivitelezés szakaszába léptünk: a fakivágások befejeződtek a várkertben. Ez érzékenyen érintette a pápaiakat, de minden eszközt megragadva igyekeztünk a tájékoztatást időben megadni, hogy milyen fákat, és miért vágunk ki. Úgy tűnik, ezt elfogadták, végiggondolva a szakmai érveket. A várkert - aminek a kezelése 1945 után annyit jelentett, hogy hagyták beerdősülni, és gondozása akkor megszűnt – ma újra visszaléphet abba a kategóriába, ahol egy tudatos parképítés eredményeképpen alakítjuk ki a környezetet. Természetesen a fák kivágását követni fogja egy telepítés. Ugyanakkor a várkert megújul. Lesz egy nagyon szép játszótér, kávézó, kerékpárutak. A kerékpárút össze fogja kötni az Erzsébet-ligetet és a várkertet a 83-as alatt átvezető, már kész átjárón. A közvilágítása megújul, bekamerázzuk az állapotfenntartás garantálásáért. A Bakony-ért vissza fogjuk tudni duzzasztani a várkertbe, tudunk vizes játszóhelyet kialakítani. A Bakonyerdő Zrt.-vel együttműködve csinálunk egy nagy lombkorona tanösvényt is.
– A külső várkertben a Zöld város II. projektet kezdjük, ez a kevésbé gondozott rész, de mára felértékelődött. Ugyanezen a területen, csak a Téglagyári út oldaláról nyertünk el 1,758 milliárdot barnamezős területek rehabilitációjára. Az egy illegális hulladéklerakókkal, rossz minőségű lakóhelyekkel, elhagyott ipari és kereskedelmi épültekkel sújtott terület volt, ott megkezdődtek a bontási munkák. A területen egy szabadtéri rekreációs központot alakítunk ki tekecsarnokkal, atlétikai és skateball pályákkal. Ugyanezen program részeként a Schwenczel rét egy részét parkosítjuk: így több hektárral nő a gondozás alatt tartott közpark amúgy sem kicsiny területe. Ez a 3 beruházás a történelmi belváros határán lévő zöldterületek megújítását szolgálja. Ilyen lesz az új pápai piac
– A piacépítés is nagyon fontos, hiszen egy olyan területet érint, amely érzelmi és történelmi szempontból is nagyon érzékeny: ez a buszpályaudvar környéke. A régi tó területe felől meg kell tartani az átláthatóságot, a régi látványokat, és ki kell alakítani a közlekedési kapcsolatokat. Egyszintes, lapos csarnok lesz, nem lehet magasabbat építeni, mint amilyen a régi volt.
– A nagyberuházásaink közül ki kell még emelni a közlekedésbiztonsági fejlesztéseket. Körforgalmakat, kerékpárutakat, gyalogátkelőhelyeket, lassítókkal ellátott településkapukat építünk. Ez majdnem 1 milliárdba fog kerülni. Útépítések lesznek a régi és az új ipari parkban, ezek költségvetése 1,8 milliárdot tesz ki.
– Jelentős feladat közlekedési rendszerünk újragondolása, átalakítása, ésszerűsítése, bővítése. Pápa történelmi település, a belvárosi épületállomány jelentős része már a 20. századra megépült, akkor a motorizációval nem számoltak. Az intézmények jelentős része, és a város életében fontos terek a belvárosban találhatóak. Ezt a jelenlegi közlekedési rendszer nem tudja kiszolgálni. A belvárost közvetlenül kiszolgáló, azt körbe vevő gyűrűk, az úthálózat már nem bírja el a forgalmat. A másik baj, hogy ezt a nagy mennyiségű autót elhelyezni sem tudjuk. A meglévő parkolói kapacitást kellene fejleszteni, illetve új parkolókat kialakítani. A tömegközlekedésünkkel is kell valamit kezdeni, mert jelenlegi formájában drága, hatékonyága pedig alacsony.
– Feladat még például a Türr István Gimnázium és Kollégium rekonstrukciója, hiszen az egyetlen olyan középfokú iskolánk, ami a régi állapotában van, bár még elég tűrhetően néz ki. Egy nagyon jó minőségű oktatást produkáló intézményről van szó, tavaly is volt egy ezüstérmesük a földrajz olimpián.
– Ősszel újra kérem a szavazók bizalmát, szeretném a megkezdett munkát folytatni. Vannak nagy feladatok a város előtt a következő időszakra. Én úgy kezelem, hogy amit elnyertünk a TOP-on, az már megvan. Ma nem ezzel kell foglalkoznunk, hanem a következő időszakkal. 2019-re 10 milliárd a fejlesztési előirányzat, ennél többet nem is tudunk elkölteni. A forrásokra 2021-22-23-ban lesz szükségünk, viszont ahhoz, hogy megalapozottan tudjunk belevágni a projektekbe, az előkészítő munkát már most el kell kezdeni! Vk.
|