Újabb áttörés várható az informatikai technológia világában Az Albacomp felkészült a jövőre
Az Albacomp RI Rendszerintegrációs Kft. fiatal vezetője, Minárovits Márton – aki édesapjától vette át a stafétát - a közelmúltban a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara „Fiatal Vállalkozói Díj”-át vehette át. Ennek kapcsán beszélgettünk a cégről, múltról, jelenről, jövőről.
– Az Albacomp név jól ismert hazánkban, mikor és honnan indultak? – 1985-ben egy mérnökcsoport – köztük édesapám, Minárovits János – kivált a VIDEOTON-ból, és önálló céget alapított. Én gyerekként ebben a közegben cseperedtem fel, emlékszem a videotonos, majd a „garázsból” indulós időkre, később a rendkívül dinamikus fejlődésre. A hazai számítástechnika hőskora volt ez az időszak. 2005-2007 környékén realizáltuk a legnagyobb forgalmat, saját építésű, Albacomp márkanéven forgalmazott termékeinkkel, és az ahhoz kínált szolgáltatásokkal. Akkoriban az állami szektor meghatározó beszállítói voltunk, aminek az előnyeit, majd később a hiányát is megélhettük.
– Mit nyújt ma az Albacomp RI, mit takar a rendszerintegrációs tevékenység? – Sok változáson mentünk keresztül, a mai szervezet már teljesen más méretű, bár kisebb, de jobban tud reagálni a piaci igényekre. Ami maradt, az az informatika. A vevők szeretnék kiaknázni a modern eszközök nyújtotta lehetőségeket, mi ezeket szervezzük számukra jól működő, egységes rendszerbe, egyedi hardver- és szoftverfejlesztéssel. – Erős szakembergárdánk van: 10 fő feletti hardverfejlesztői, és hasonló létszámú szoftveres csapat, valamint egy – a tevékenységi körbe illő – cégcsoport áll mögöttünk. Sok fiatallal dolgozunk, együttműködünk az Óbudai Egyetemmel is, részt veszünk a duális képzésben, és tanulószerződéssel is foglalkoztatunk diákokat, remélve, hogy, ha végeznek, minket választanak. – Mit érthetünk az alatt, hogy egyedi informatikai fejlesztések? Néhány példát, ha mondana! – Az InterCity kocsikba került például a MÁV-nak szállított utastájékoztató rendszerünk, de említhetném az egyik legnagyobb hardver- és szoftverfejlesztési projektünket is: a rendőrségi fedélzeti számítógépeink 1700 járőrautóba és 700 tűzoltókocsiba lettek beszerelve. – Jövőképként stratégiánkban az okos megoldásokat jelöltük meg: az okos városokhoz, okos otthonokhoz kapcsolódó szenzoros fejlesztéseket. Az NB IoT új mobil adatátviteli technológiára építünk, fejlesztünk már 2016 óta, másoknál előbbre járva. Még pár év, és az iparági szakértők szerint háztartásonként átlagosan 40 olyan eszköz működik majd, ami ezt a megoldást használja. Óriási fejlődés, áttörés várható ezen a téren, mi felkészülten várjuk. A szolgáltatóknál a tesztüzemek már megkezdődtek, az év végétől, jövő év elejétől várhatóan már a kereskedelmi forgalomban is elérhetőek lesznek ezek az eszközök.
– Ezekre is mondana néhány példát? Nagyon rejtélyesnek tűnik ez a téma. – Fejlesztünk például okos óraleolvasókat – víz, gáz, villany –, okos parkolórendszert, kukafigyelő megoldást, vagy épp személy- és tárgykövető alkalmazásokat. Több pilot is elindult már idén a különféle közmű cégeknél, nagyon nagy a nyitottság ezekre a megoldásokra, amiket nem csak idehaza, de tőlünk keletre – ahol erős kapcsolatokkal rendelkezünk – az orosz utódállamokban, a balkáni országokban is szeretnénk értékesíteni. – Az informatika mellett 2010 óta a megújuló energiával, napelemekkel is foglalkozunk, háztartási méretű és földre telepített napelemes rendszereket, erőműveket is építünk. Elég dinamikusan fejlődik ez az üzletágunk, reményeink szerint hosszú távon tudunk ezen a téren tevékenykedni.
– A „Fiatal Vállalkozói Díj” mit jelent az ön számára? – Meglepett, nem érzem úgy, hogy valami különlegeset nyújtottam volna, de jól esik az elismerés. A generációváltás egy folyamat, nálunk 4-5 éve kezdődött, és még nem ért véget. Bár nem készültem tudatosan erre a posztra, de miután tíz évet itt töltöttem – kereskedő, majd kereskedelmi csoportvezetőként –, amikor adódott az alkalom, nem mondtam nemet a cégvezetésre. A bátyám lett volna a rangidős, de ő a nagyobb önállóságot választotta az elektronikai gyártó cégünk élén. Ő mérnök ember, akárcsak édesapánk, jómagam közgazdász vagyok. – Az Albacomp RI a központi cég, a stratégiai kérdésekben hárman döntünk: édesapám, aki ma is aktívan részt vesz a munkában, a gazdasági igazgatónk és jómagam. Édesanyám is itt dolgozik - pénzügyi területen -, ma már nyugdíjasként. Remélem, hogy az utánpótlás is kedvet kap majd ehhez a munkához, nekik még bőven van idejük dönteni, hiszen Milán 9, Olivér pedig csupán 5 éves. Annak a valószínűsége, hogy a feleségem is csatlakozzon a csapathoz meglehetősen kicsi, Gabriella ugyanis hivatásos katona, őrnagyként szolgál a seregben.
Cseh Teréz
|