A legsikeresebb 5 év krónikája Gárdony lendületben
Tóth István polgármestert a közelmúltban az új beruházások-kultúra-sport témáról faggattam, most arra kértem, a fejlesztések témakörét tekintsük át.
– Egyre többen képzelik el a Velencei-tó közelében az állandó lakóhelyüket. Milyen feladatok elé állítja ez a várost? – Évente kb. 200 beköltözővel gyarapodunk. Az állandó lakosok mellett – főleg a felmelegedés hatására kitolódott nyaralási szezon miatt – a nyaraló tulajdonosok is több időt töltenek itt, számos épületet téliesítettek is. A két réteg közt szinte mindig volt egyfajta feszültség – ezt most még jobban érezzük. Az viszont közös igény, hogy a fejlesztésbe egyre több területet vonjunk be. Az óvodai férőhelyekre is kihatott ez a változás. A régi véradó épületét ideiglenes csoportszobákká alakítottuk át, hogy minden kisgyereket felvehessünk. Folytatjuk az agárdi óvoda felújítását – most a belső terek következnek. Bízom abban, hogy a református egyházközség pályázata révén másfél év múlva új óvodát adhatunk át.
– „Ha nyár, akkor útépítés!” – mondják ezt a szlogent a dinnyési, agárdi, gárdonyi lakosok… – Az út-járda-parkoló ügy égető kérdés nálunk, és főleg nyaranta törekszünk valóban az előre lépésre. A települések mindegyike igen nagy lemaradással indult e téren. A rendszerváltásig mindössze öt (!) utca volt aszfaltozva, járda alig, az is főleg „házilagos” módon. Parkoló? Semmi. 140 km útszakaszt azért nem lehet egyik napról a másikra sem a lakó-, sem a nyaralóövezetekben rendbe tenni. Köves és zúzott kavicsos az utcák jó része, de már 75 aszfalttal borított. Jó, hogy megindult az az irány, hogy az utcabeliek is hajlandók anyagi áldozatot hozni a folyamat felgyorsításáért, s önrészt vállalnak, az önkormányzat pedig a többi (40-60%) költséget állja. 16 járdát, illetve járdaszakaszt tettünk rendbe. 11 parkolóban 221 hely létesült, ebből 2 elektromos autótöltő-hellyel is rendelkezik.
– A vízelvezetés kérdését egészen újszerűen szeretnék megoldani. – Keressük azokat az innovatív megoldásokat, amik lehetővé teszik a csapadékvíz Velencei-tóhoz vezetése mellett az öntözéses hasznosítást is, így a parkok, zöldterületek fenntartása biztosított volna. Őshonos, a szélsőségeknek ellenálló fafajtákat telepítünk. Alapvetően az energiatakarékos, környezetbarát és okos technológiákat támogatjuk, használjuk (például intézményeink geotermikus és napelemes fűtése), ehhez jól illeszkedne ez az öko-szisztéma. – Ha már ismét szóba került a Velencei-tó, mit tud mondani a rehabilitációs projektről? – Halad, de ahogy az építési áremelkedések bennünket, úgy a kivitelezőket is terhelik. Ez egy 2021-ig tartó vízügyi pályázat és beruházás. Örülünk a tó védelmének, megújításának, s a hozzá kapcsolódó önkormányzati feladatokat vállaljuk. – Van egy sajátos szívügye a számos eredmény közt, a temetők sorsa. – Valóban. Régi, falusias, szolid kis temetőink voltak. Büszkén mondhatom, hogy sikerült mindkét nyughely teljes rendbe tétele. Gárdonyban megújult a ravatalozó, a kereszt. Agárdon az új ravatalozó mellé urnafal került. Mindenütt elkészültek az épületek, utak, megoldódott a vízvételi lehetőség.
– A fejlesztésekhez és a fenntartáshoz honnan lesz bevételük? – Plusz forrásokhoz a pályázatok révén juthatunk, s az iparűzési adó bevétel növelésével. A dinnyési ipartelep megtelt. Elkészült az agárdi ipartelepen a HVG új otthona, ide költöznek az önkormányzati kft.-k, a szelektív hulladékudvar, egy autó- és egy építőipari cég. Most alakítunk ki ott 5 új beköltözésre alkalmas területet, s tárgyalunk továbbiak létrehozásáról, mert szerencsére egyre több jól működő vállalkozás kér nálunk telephelyet.
Dr. Göde Andrea
 A városközponti útszakasz és parkoló
 A megújult Klausz Gábor könyvtár és olvasóterasz
 A nyaralási szezon kitolódott (Gárdony-szabadstrand)
 Készülnek a Katlan sportpálya öltözői
|