Balatonalmádinak ideje felébredni Csipkerózsika-álmából Keresik a város karakterét
Határozott városfejlesztési koncepciót, egyedi arculatot, fejlődést, nagyobb nyilvánosságot és közvetlenséget, közösségépítést ígér Balatonalmádi lakóinak az új városvezetés, élén frissen megválasztott polgármesterükkel, dr. Kepli Lajossal.
– Kit tisztelhetünk Balatonalmádi új polgármesterének személyében? – Tolna megyében születtem, de a Balaton-felvidék mindig kedves volt a szívemnek. Balatonalmádiba még egyetemistaként szerettem bele, és amikor környezetmérnökként lediplomáztam a veszprémi Pannon Egyetemen, úgy döntöttem, hogy itt telepedek le. 12 éve élek itt, és családot is itt alapítottam, három gyermekem van. Úgy érzem, megtaláltuk az ideális lakhelyet, jó döntés volt ideköltözni. – Politikai téren a 2000-es évek elején kezdtem aktívabbá válni, a Jobbik veszprémi szervezetét vittem, mígnem 2010-ben a párt felkérésére, annak országos listájáról, környezetvédelmi szakpolitikusként bekerültem a parlamentbe. 2014-ben, és 2018-ban, összesen 9 éven át végeztem a munkámat – az utóbbi években már a Környezetvédelmi Fenntartható Fejlődés Bizottság alelnökeként – a Magyar Országgyűlésben. A sokéves parlamenti tapasztalat azonban megerősítette bennem a gondolatot, hogy szűkebb hazámban, saját választókörzetemben – ahol mindhárom ciklusban egyéni képviselőként is megmérettettem magam – többet tudok tenni, tudásomat jobban, eredményesebben tudom kamatoztatni, mint az Országgyűlés ellenzéki szakpolitikusaként. Ezért döntöttem úgy, hogy a helyi önkormányzati választáson független jelöltként elindulok a polgármesteri címért, lemondva országgyűlési képviselői mandátumomról, és magam mögött hagyva a pártpolitikához köthető múltamat. Úgy gondolom, függetlenként több lehetőségem van a szabadabb cselekvésre, valódi eredmények felmutatására, arra, hogy kizárólag a város és az itt élők érdekeit képviselhessem.
– Mit ígért a választóinak? Mi volt a döntő érv amellett, hogy önre voksoljanak? – Elsősorban fejlődést. Általános vélemény ugyanis a városban, hogy az egykor népszerű, a turisták körében kedvelt otthonuk olyan, mintha Csipkerózsika-álomba merült volna. Lelassult a fejlődés. Bár történtek apróbb előrelépések, de az itt élőknek úgy tűnhetett, hogy a mindenkori városvezetés részéről nem volt arra igény, hogy nagyobb léptékű fejlesztések történjenek Balatonalmádin, illetve, hogy azt a szemmel látható lemaradást, amit a környező településekhez képest elszenvedtünk, bármilyen módon orvosolni próbálják. Erre utal az is, hogy Balatonalmádi nem rendelkezik városfejlesztési koncepcióval. Minden, ami történik, ad hoc-jellegű. Az utóbbi időkben jó lehetőségeket kapott a város. Visszakaptuk a kolostor épületét, a Magtárat az államtól, és ezek kulturális-művelődési célú intézményekké fejlesztése, felújítása is megtörtént, új sportközpontra, focipályára is érkezett pénzt a központi költségvetésből, de a probléma az, hogy arról már nincs elképzelés, hogy ezek az új létesítmények hogyan illeszkedjenek bele a város életébe, hogyan szolgálhatnák a legjobban az itt élőket, és milyen módon lehet ezeket hosszú távon hatékonyan üzemeltetni. – Az igazság az, hogy Balatonalmádinak nincs arculata. Nem lehet tudni, hogy honnan, hova szeretnénk eljutni, nincsenek rögzítve ilyen irányú elképzeléseink, céljaink. Éppen ezért a képviselőtestület elsőként azt a feladatot vállalta, hogy megalkot egy városfejlesztési koncepciót, annak mentén pedig határozott irányba elindítja Balatonalmádi fejlesztését. Nem akarunk fürediek, vagy csopakiak lenni, nem szeretnénk másolni a szomszédjainkat, a saját utunkat keressük, ami közép- és hosszú távon egy egyedi arculatot ad majd városunknak. Nem a tömegturizmus a cél, továbbra is szeretnénk megtartani a barátságos kisvárosi hangulatot. Olyan Balaton-parti településsé szeretnénk válni, ahol amellett, hogy jó lakni, képesek vagyunk egész éven át élettel megtölteni a partot, a városközpontot. Talán ez az, ami leginkább hiányzik Balatonalmádiból. Meggyőződésem, hogy találunk olyan megoldást, amely jól szolgálja majd a helyieket, és az ideérkező turistákat is.
– Frissen megválasztott városvezetőként milyen intézkedésekkel kezdte meg a munkáját? – Fiatalosabb, dinamikusabb városvezetést szeretnénk, szerepvállalást a közösségépítésben, közvetlenebb kapcsolatot a lakossággal. A nyilvánosságot, az átláthatóságot segíti, hogy videofelvétel készül immáron valamennyi testületi ülésről, illetve az ilyen jellegű fórumokról, és ezeket az interneten elérhetővé is tesszük. Emellett néhány naponta beszámolok a városi facebook-csoportunk oldalán is történésekről, a polgármesteri tevékenységemről. Az emberek így picit belelátnak abba, mivel is foglalkozik egy városvezető. A csoportot én hívtam életre öt évvel ezelőtt, mert azt láttam, hogy nincs a városban olyan fórum, ahol kommunikálhatnának egymással az emberek. A „Fórum Balatonalmádiért” ma 7000 taggal rendelkezik. Ez egy 9000 ezer fős kisvárosban nem rossz eredmény. A problémák kezelésében is szeretnénk újat nyújtani. Elvárom a kollégáktól, hogy minden hivatalosan felvetődött panaszra, jelzésre reagáljanak, és találjuk meg a megoldást azokra. Nem maradhat pusztába kiáltott szó a felénk forduló balatonalmádiak kérése, észrevétele, javaslata.
Cseh Teréz |