Az FMKIK gazdasági évzáró Gazdasági Körképpel és díjátadóval Az értékteremtés került a fókuszba
Zsúfolásig megtelt december 11-én Székesfehérváron a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara díszterme. Az idei gazdasági évzárón a most megjelent Gazdasági Körkép bemutatásán túl két előadást is hallhattunk Fejér megye éves gazdasági teljesítményéről, és újabb kamarai díjakat is átadtak. Radetzky Jenő, a kamara elnöke beszédében az értékteremtés fontosságát, sokszínűségét hangsúlyozta, amit új kiadványukban a korábbinál szélesebb palettán igyekeztek bemutatni.
– Az év vége a nagy számvetések ideje. Egy ország teljesítményét rendszerint a GDP, azaz a Nemzeti Össztermék alapján szokás megítélni. Egyre gyakrabban merül fel azonban a kérdés, hogy mennyire képes egy ilyen mutató kifejezni egy nemzet sikerét – kezdte ünnepi beszédét Radetzky Jenő. – A ma bemutatásra kerülő Gazdasági Körkép amellett, hogy hiteles adatokat nyújt Fejér megye vállalkozásainak különböző területeken nyújtott teljesítményéről, nem ad számot sok fontos tényről. Ilyen például a helyi adók mértéke. Pedig országos szinten 800 milliárdról beszélünk, amit szintén a vállalkozások termelnek meg. Székesfehérvár és Dunaújváros ezen a téren különösen jól teljesít, a megyei jogú városok rangsorában az élen állnak, de regionális szinten is szép teljesítményt nyújtunk, Veszprém az 5., Tatabánya a 7. helyen áll a beszedett iparűzési adók mértéke alapján – mutatott rá a vállalkozások kiemelt társadalmi szerepére a kamara elnöke. – Az értékteremtésnek társadalmi hasznosságát tekintve vannak azonban egyéb dimenziói is – folytatta a gondolatot -, melyek azonban nem szerepelnek a statisztikákban, és számadatokkal rendszerint nem is mérhetők. Éppen ezért idén a hagyományos TOP100-as rangsor helyett más fogalmat, az értékteremtést kívántuk hangsúlyozni Gazdasági Körképünkben. Azt az értékteremtést, ami a volumen, a profit, a foglalkoztatottság mellett a fejlesztést, a kreativitást, a közösségépítést és ennek társadalmi elismerését, hatását hangsúlyozza. Ezért nem csak a legnagyobb árbevételű, a legtöbb foglalkoztatottal rendelkező gazdasági társaságok, hanem a generációkon átívelő, társadalmi környezetre meghatározó befolyással bíró kézművesek, kisvállalkozók is helyet kaptak az új gazdasági értéktárban. De nem csak ebben különbözik a Gazdasági Körkép az üzleti alapon kiadott TOP100-as kiadványoktól. Abban is más, és remélem több, hogy a hiteles adatsorok mellett, nem fizetett hirdetőként jelenhet meg benne egy vállalkozó, közösségi jogként, nagyságtól és közteherviselési-képességétől függetlenül. Új kiadványunk ettől igazán színes és sokrétű. Olyan, mint Fejér megye gazdasága: multinacionális cégek, magyar tulajdonú nagyvállalatok, innovatív kkv-k, sikeres egyéni vállalkozók, hagyományokat ápoló kézművesek – mind-mind értékteremtők. A célunk az volt, hogy egy teljesebb képet adjunk a gazdasági szereplők értékteremtő munkájáról, társadalmi hasznosságáról. Mert érték például a márkaépítés – számos SuperBrand-es cége van a megyének -, és ugyanilyen érték az etikus viselkedés is, mely emeli egy vállalat és egy vállalatvezető értékét. De érték az is, ha egy vállalkozás karitatív alapítványt működtet – mutatta be az új kiadvány alapelveit az elnök.
Radetzky Jenő a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara értékteremtő munkájáról is szót ejtett. Ide sorolta a szervezet által életre hívott, mára intézményesült kamarai elismeréseket, megemlítve például a Szent István Emlékérem Díjat, a Gróf Zichy Jenő Szakképzési Díjat, vagy épp a Wekerle Sándor Kárpát-medencei Gazdasági Díjat. Ugyancsak értékteremtő eredménynek tekintik a három éve már saját kiadásban megjelenő Gazdasági Kalauzukat, és a most elkészült új szemléletű Gazdasági Körképet is, amit az értékteremtők kiadványának szánnak.
– Mások munkájának az elismerése, kapcsolatok építése fontos kamarai feladat. „Építeni és nem rombolni” – ahogy Wekerle Sándor megfogalmazta. Mi is építeni és ápolni szeretnénk az emberi kapcsolatokat, mert amit az életben értéknek találunk, az azokból a kapcsolatokból fakad, amelyeket a körülöttünk levőkkel kialakítunk. Végezetül értéknek tartjuk az egymással eltöltött időt is. Legyen ez tartalmas, a kitüntetettek számára ünnepélyes, az adventi várakozásnak megfelelően békés, hasznos időtöltés! Ma mi leszünk itt mindnyájan az értékteremtők – zárta ünnepi köszöntőjét az FMKIK elnöke.
A Gazdasági Évzáró fórumon a NAV Fejér Megyei Adó és Vámigazgatóság részéről Menyhárt Róbert, igazgató, a Központi Statisztikai Hivataltól pedig Dr. Kormon Zoltán tartott előadást a TOP 100+400 vállalkozás tükrében bemutatva Fejér megye 2018. évi gazdasági teljesítményét. Ezt követően a kamarai díjak átadása következett: Etikus Vállalat Díjat kapott a Möllmann Ház – Fogadó az Öreg Préshez Kft., Etikus Vállalkozó Díjat vehetett át Damniczki Gyula Balázs, Damniczki Cukrász Manufaktúra tulajdonosa, illetve Életműdíjban részesült Kis István, a Fejérvíz Zrt. vezérigazgatója. Végül a hagyományoknak megfelelően a kamara adományát is átadták, a tavalyi évhez hasonló módon idén is a Szent Kristóf Ház Fogyatékkal Élők Nappali Intézménye kapja a jelentős pénzügyi támogatást.
Cseh Teréz |