Nincs idő gondolkodni, cselekedni kell! Átadták a környei napelemparkot
A magyar tulajdonú Eurotrade Kft. Környe határában átadta nyolchektáros napelemparkját, melyet 1,6 milliárd forintból hoztak létre. Szücs Attila, a vállalkozás ügyvezetője elmondta, a társaságnak 20 éves áramátvételi szerződése van a MAVIR Zrt.-vel, és arra számítanak, hogy a beruházás 8-9 év alatt térül meg.
A napelempark évente 6400 megawattóra áramot termel, ami megfelel kétezer átlagos magyar háztartás villamosenergia-igényének. A fejlesztést harminc százalékban saját erőből hajtották végre, valamint a Takarékbank tízéves futamidejű hitelének segítségével. A nyolchektáros, saját tulajdonú területre közel húszezer, BYD gyártmányú szolárpanelt telepítettek. A keletkező energiát 12 kilométeres kábelen továbbítják és 67 Huawei inverter alakítja váltóárammá a villamosenergia hálózat számára. Az ügyvezető ismertette, hogy az Eurotrade Zrt. cégcsoportja közel 30 megawattnyi naperőműves kapacitást fejleszt, négy erőmű pedig már termel. Az Eurotrade Kft. megállapodást kötött a Komáromban elektromos autóbuszokat gyártó, kínai BYD-del napelemek kereskedelmére. Magyarországon napelemparkoknak már több tízezer táblát értékesítettek és belépni készülnek a háztartási kiserőművek piacára.
– Emberé a munka, Istené az áldás és a dicsőség. Ezt a hagyományt hoztam magammal, és szeretném tovább vinni, hogy minden nagyobb beruházás megkezdésekor és sikeres befejezésekor kérjük a teremtő áldását erőfeszítéseinkre – kérte fel áldásra Szűcs Attila Máté László komáromi református lelki pásztort.
– A térség számára is fontos ez a beruházás – mondta köszöntőjében Czunyiné dr. Bertalan Judit országgyűlési képviselő -, de egy picit hadd helyezzem tágabb kontextusba. A klímavédelemről nem csupán beszélni szükséges, hanem a klímastratégia mentén haladva meg kell, hogy legyenek azok a cselekvési pontok, melyekkel valóban tudatosan a jövő, a fenntarthatóság, a teremtett világ védelmében a mindennapokat is szervezzük. – A kormányzat egyértelmű állásfoglalást tett a klímatudatosság és -védelem terén a magyar országgyűléssel együtt, hiszen elfogadta a nemzeti klímavédelmi stratégiát, és ehhez megalkotta a cselekvési programot is. Ebből csak egy ambiciózus célra hívom fel a figyelmet: 2030-ig 90%-osan el kell érni hazánkban a karbon semlegességet. Ez nem jelent mást, minthogy cselekednünk kell, tehát nem nagyon van idő gondolkodni. Éppen ezért nem tegnap, nem ma indult ennek a programnak a végrehajtása – tette hozzá a képviselőasszony. Az átadáson köszöntötték Haraszti Judit vezérigazgatót, aki az E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt. képviseletében volt jelen, és Töröcskei Istvánt, a MAVIR Zrt., valamint Kiss Ernőt, a Magyar Napelem és Napkollektor Szövetség elnökét.
vk Fotó: Kiss T. József |