Fejlesztés előtt érdemes tájékozódni, mit nyújthat a KKV-nak az Ipar 4.0 Látogatás a BME Ipar 4.0 Technológiai Központjában
A Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara a közelmúltban látogatást szervezett a Budapesti Műszaki Egyetem Ipar 4.0 Technológiai Központjába. Az ingyenesen igénybe vehető programra olyan termelő, gyártó kkv-k jelentkezését várták, akik fejleszteni kívánják kapacitásukat, vagy a már meglévő eszközeikkel szeretnének hatékonyabbá válni. Hogy megtudhassuk, mit képes ehhez hozzátenni az Ipar 4.0 technológia, lapunk is a látogatókkal tartott, akiket a központ vezetője, Kovács László fogadott. Előadásából, bemutatójukból számtalan kérdésünkre választ kaptunk.
A BME Ipar 4.0 Technológiai Központja Kovács László rövid ismertetőjéből megtudtuk, hogy a Technológiai Központ 2018-ban, a Budapesti Műszaki Egyetem részeként jött létre. Szervezetileg a Felsőoktatási és Ipar Együttműködési Központhoz tartozik, mely 2017 óta működik az egyetem berkein belül. A FIEK arra hivatott, hogy a különböző egyetemi karok oktatóit, hallgatóit bevonja az iparvállalatokkal közösen indított projektekbe, hogy ezzel elősegítse az egyetem és a cégek közötti együttműködést. Az Ipar 4.0 Technológiai Központ az egyik ilyen projektjük. Ennek keretében azt a célt tűzték maguk elé, hogy sok ezer magyar gyártó, termelő kkv-val, szemléletformáló előadások, bemutatók segítségével megismertessék a legújabb technológiákat, hogy az előnyöket felismerve, minél több cég élni tudjon a lehetőséggel. Az Ipar 4.0 projekt első fázisában az érdeklődők mintagyárakba, vagy a Technológiai Központba látogathatnak. Míg az első esetben valós beruházásokat tekinthetnek meg működés közben, azaz a felhasznált egy-két technológiai megoldást távolról, de élesben szemlélhetik, addig a Technológiai Központban testközelből ismerhetnek meg közel 20 féle Ipar 4.0 megoldást. Igaz, ezek főleg bemutató jelleggel működnek, némelyik kísérleti fázisban van, olykor akadoznak is, de kiváló lehetőséget nyújtanak arra, hogy a kis- és középvállalatok vezetői, műszaki emberei képet alkossanak az Ipar 4.0 nyújtotta lehetőségekről.
A szemléletformálás a fő cél – Az Ipar 4.0-ra általában a cégvezetők egyfajta csodabogárként, nagyon drága, elérhetetlen egységes technológiaként tekintenek, melyek a robotokról szólnak, holott egyáltalán nem erről van szó – fejtette ki előadásában a lényeget a központ vezetője. – A robotok az Ipar 3.0 hozadékai, még ha nem is jelöltük így azokat korábban. A negyedik ipari forradalom központi eleme az adat, az adatok gyűjtése, feldolgozása és értelmezése, hasznosítása, ezt pedig már egészen kicsiben is el lehet kezdeni. A szemléletformálás éppen azért fontos – tudtuk meg az előadásból -, mert ha valaki megérti, hogy a kapacitásait nem csak úgy növelheti, hogy egy új gépet vesz, hanem úgy is, hogy a már meglévőkön alkalmazza az Ipar 4.0 megoldásait, és ez által hatékonyabb lesz, akkor akár kis befektetéssel máris élvezheti a negyedik ipari forradalom vívmányait. – Az Ipar 4.0 megoldás mindig nagyon sok apróság, technológia összessége. Mindig az adott problémára kell összeszedni az oda illő műszaki megoldásokat. Általában komplex projektekről beszélünk, de sok esetben egészen pici lépésekkel is el lehet indulni, nem rögtön a csillagháborús modellekben kell gondolkodni – magyarázta a műszaki szakértő.
A legjobbakat profi tanácsadó csapat segíti – A szemléletformálás, a mintagyárak látogatása után a regisztrált kkv-knak egy önértékelést kell készíteniük – folytatta az Ipar 4.0 projekt ismertetését Kovács László. – Ha ez alapján úgy látjuk, hogy valóban felkészültek arra, hogy Ipar 4.0-ás projektet indítsanak, akkor ők a következő, a felkészítő fázisba léphetnek. Ide várunk 1000 kkv-t. Ezután a tervezési fázisban minden jelentkező kap maga mellé egy tanácsadót és egy termelésmenedzsment – azaz Lean – oktatást, amit szintén a mintagyárakban tartanak, amit aztán egy üzleti tervezés workshop követ. Itt a Technológiai Központban ezek mellett műszaki workshopjaink is vannak. A fázis végén a tanácsadók segítségével egy egyszerűsített fejlesztési tervet kell készíteniük a résztvevőknek, melyben egy Ipar 4.0 technológiával megoldható problémára koncentrálnak. Az 50 legjobb tervet készítő kkv, profi tanácsadó csapat támogatásával dolgozhatja ki a részletes fejlesztési tervét. Ez egy hosszabb folyamat, több energiát igénylő munka, de ennek eredményeként egy olyan terv lesz a cégvezető kezében, amit már tényleg csak meg kell valósítani. Megéri tehát rászánni az időt – zárta gondolatait a BME Ipar 4.0 Technológiai Központ vezetője.
-napsugár |