Hagyományos Szent Borbála nap Tatabányán Átadták a város legmagasabb kitüntetéseit
Hagyomány, hogy Szent Borbála, a bányászok védőszentjének napján adja át a városvezetés Tatabánya Megyei Jogú Város Önkormányzatának legmagasabb kitüntetéseit - a Szabó Ignác díjakat, a Címzetes Főorvosi címet, az Ezüst Turul Díjakat és a Tatabánya Díszpolgára címet. A díjak átadása után a Szent Borbála szobornál gyertyagyújtással folytatódott, majd az Óvárosi Szent István templomban ünnepi szentmisével fejeződött be a program.
– Tatabánya ma az ország tizenkettedik legnagyobb városa, az elmúlt évek során mindig is megkerülhetetlen gazdasági és közlekedési csomópontja volt a térségnek. Ezek az eredmények 123 év kemény munkáját tükrözik vissza. Ez a város annak köszönheti fennállását és sikereit, hogy voltak emberek, akik saját életüket kockáztatták mindennapi munkájuk során. Az, hogy ma itt lehetünk, és ilyen sikerekről tudunk beszámolni, ahhoz az kellett, hogy végig ebben a 123 évben legyenek olyan emberek, akik a nehéz kihívásokkal teli időkben is többet tegyenek, mint amit a munkájuk megkívánt. Hogy hivatásként tegyék a dolgukat. Nemcsak a gazdaságban, hanem az egészségügyben, vagy akár a képzőművészet területén is vannak olyan emberek, akik a munkájukra ma sem egy nyolcórás, kenyérkereső elfoglaltságként gondolnak, hanem többet akarnak tenni. A közösségükért akarnak dolgozni, és minden egyes nap keresik a lehetőséget, hogy hogyan segíthetik embertársaikat. A mai díjazottjaink is munkájuk során azt a hagyományt követték, amelynek segítségével ez a város felépülhetett és újraszervezhette magát a nehéz időszakokban – mondta köszöntőjében a Jászai Mari Színházban megrendezett ünnepi közgyűlésen Szücsné Posztovics Ilona polgármester.
2019-ben ketten részesültek Szabó Ignác díjban. Rácz Tiborné közel tíz éve képviseli a Tatabányai Járási Egyesített Szociális Intézmények Alsógallai Segítő Szolgálat szépkorú klubjának tagjait. Kiváló szervezőkészsége, embersége és példaértékű mentalitása alapján méltán vívta ki a képviselőtestület elismerését. Dr. Fehér Béla több évtizedes tatabányai gyermekorvosi múlttal rendelkezik, melyet a Szent Borbála Kórház gyermekosztályán, majd egy tarjáni háziorvosi kitérőt követően, folyamatosan Tatabányán, a 13-as gyermekorvosi körzet gyermek háziorvosaként teljesít. Munkáját magas szakmai színvonalon, lelkiismeretesen végzi. Mindennapos szakmai munkájával, az orvos-beteg kapcsolatok ápolásával és elhivatottságával méltán vehette át a díjat.
Dr. Püspöki Gábor a tatabányai lakosság szolgálatában több mint 20 éve folyamatosan végzett háziorvosi tevékenysége, valamint szakmai életpályája elismeréseként Címzetes Főorvosi cím használatára lesz jogosult. Az idén a képviselőtestület két személynek ítélte oda az Ezüst Turul díjat. Dr. Németh Imre 1991 óta az egyik legnagyobb múlttal rendelkező elődtelepülés, Bánhida közösségének egyik legaktívabb tagja. 1993-ban a Bánhidai Közösségi Kör titkárának választották, majd egy évvel később a Szlovák Kisebbségi Önkormányzat elnöke lett. Pap István városunk több jeles közösségében is igen aktív. Több évtizeden át dolgozott a tatabányai bányászatért: 1970-ben került a Tatabányai Szénbányákhoz, melynek 1984-ben főmérnöke lett. 1990-től 1994-ig a Szénelőkészítő Üzem főmérnökeként, majd a Tatabányai Energetikai Kft. főmérnökeként tevékenykedett, végül a TATASZÉN Kft. ügyvezető igazgatója lett. A mai napig tagja az Országos Magyar Bányász Kohász Egyesületnek és a Tatabányai Bányász Hagyományokért Alapítvány Kuratóriumának. Tatabánya Megyei Jogú Város Közgyűlése díszpolgári címet adományozott Jakobi Anna Mária festő- és grafikusművésznek, aki a város alkotói közösségének hosszú évtizedek óta meghatározó alakja. Tatabányán született, már gyermekkora óta vonzotta őt a képzőművészet. Bondor István szobrász- és Krajcsirovits Henrik grafikusművész indította el a pályáján. 1984 óta kiállító művész. Egyéni festői stílusa, képeinek szimbolikája mindenkit elgondolkodtat, megérinti az emberek lelkét. Kedves természete, a művészet iránti szeretete számos embert inspirált már az élet több területén is. Látásmódja és művészi érzékenysége visszaköszön különleges alkotásaiban.
H. Tímea Fotó: Mazán Tibor |