Páratlan tatabányai sikertörténet
30 éve jelent meg első alkalommal a Peron Music márkanév a tatabányai Company együttes kazettáján. Akkor még egyesületi formában, ám értéket teremtő csapatként indultak útnak Komárom-Esztergom megyében. A Company, majd később a Grogen zenekar a kazettától eljutott a CD-ig. Slágerlistán, turnékon, a Tv-ben és a rádióban is otthon voltak a fiúk. Szőke Zsolt, Mike Zsolt, Schneider Zoltán, Fakli Károly és Király Zoltán alkotta a Company első nagy csapatát. Egy ország énekelte akkoriban a Ujjlenyomatok, vagy a Valami valahol című dalokat.
A rendszerváltás után a Komárom-Esztergom megyei nagyvárosban kevesen akartak a fiatalokkal foglalkozni. A gazdaság összeomlása okozta károk óriási méreteket öltöttek. A fiatalok számára szinte mentőöv volt a Peron Music márkanév megjelenése, hiszen csak a kreativitás és a tehetség számított a friss szervezet szakembereinek. Akkor még csupán a zenei palettán jelentek meg a Peron márkanév termékei, a kor hanghordozója a kazetta volt.
- A megyében a könnyűzenei vonalban megjelenő tatabányai Company együttes - emlékszik a hőskorra Cserteg István, az ötletgazda-alapító - olyan frissességgel robbant be, hogy adott volt első termékünk. A Ki Mit Tud? televíziós vetélkedőn a csapat a képernyőig jutott, és a Magyar Rádió slágerlistáján is szépen szerepeltek dalaik. Mike Tímea szép borítójával jelent meg a hanghordozó Peron Music név alatt 1990-ben. A zenekar hazai sikerét jellemezte, hogy dalaikat a koncerteken mindenütt énekelték a rádiós játszásoknak köszönhetően.
- A következő nagy lépés a komáromi Portéka népzenei anyaga volt, amely igen bátor lépésnek bizonyult. A Portéka anyaga ma már zenei történelem, és különösen büszke vagyok Horsa István munkájára, aki létrehozta később a komáromi Ördöngös Népzenetanodát, és a népzenei oktatás és hagyományőrzés területén vállalt értékes munkát. Aztán szintén a kezdetekhez tartozik Szvorák Kati és Tóth Zsóka Vagyunk című kazettája, melyen felvidéki dalok és költők versei jelenhettek meg. Szvorák Kati tavaly Magyar Örökség díjat kapott.
Egy biztos. A Peron Music márkanév elindult termékeny utat választva, melynek később nem csupán a megyeszékhely, hanem az egész megye látta a hasznát. Egy fiatal zenész tragédiája hozta meg a fordulatot 1993-ban.
A tatai laktanyában tragikus baleset áldozata lett egy honvéd, Balogh László, aki a tatabányai NotNot zenekar tagjaként vonult be sorkatonai szolgálatra. A Peron Music Rock Channel kazetta sorozatának egyik dala volt az övé. A tragédia a zenésztársadalmat megmozgatta. A Peron Music emlékkoncertet szervezett Balogh Laci emlékének 1992-ben. Balogh Lászlóné Pannika édesanyaként jött el az akkori Úttörőházba a közös zenei emlékezésre. Eljöttek zenekarok, szólisták, barátok, családtagok. Telt ház volt. Az aznapi rendezvény bevételét Pannikának ajánlották fel a szervezők. Ő pedig javasolta, hogy szülessen meg a Peron Music Alapítvány, és szolgája a tehetséggondozást, szolgálja a jövőt.
1993-ban tehát megszületett a Peron Music Alapítvány Balogh Lászlóné, Pikács Rudolf, Mike Zsolt, Fakli Károly, Biacsi Imre és Cserteg István aláírásával.
A várakozás óriási volt. Tatabánya gazdasága romokban, a fiatalokkal alig tudott törődni bárki is. A Peron Music Alapítvány az elsők között tette le a voksát annak érdekében, hogy a megyei fiatalok tehetsége kibontakozhasson, szárnyat kapjon, lehetőségeik bővülhessenek. Táborokat, fesztiválokat, képzéseket szerveztek, együttműködésekre törekedtek. Tehetséggondozó táborokba vitték a fiatalokat. Fejlesztések és évtizedek sora következett. A Peron Music tizenkét országban volt jelen Európában. Huszonöt évvel ezelőtt szervezték meg a megyeközpontban az első tehetségkutató fesztivált. A szervezet szakmai hatóköre kiterjed a Kárpát-medencében Felvidék, Kárpátalja, Délvidék és Erdély hat tehetségkutató rendezvényére is.
- Új kezdeményezésként indult el a Peron Tehetségközpont Tatán, 2019 őszén, számtalan segítővel, önkéntessel, zenetanárral. Jelenleg online harminc növendék vesz részt a képzésekben. Bizakodva várja a csapat a szeptembert, hogy újra megteljen élettel a tehetségközpont - nyilatkozta Pap Tibor, a Peron Music Alapítvány elnöke, aki csapatával együtt ma is a jövő tehetségeiért dolgozik.

tárnay
|