Audio-vizuális térélmények, hangzó utcai múzeum
A székesfehérvári Szín-Tér egyesület több, mint tíz éve foglalkozik a várostörténethez kötődő, történelmi városarculat alakító kutatásokkal, és erre építkező kulturális, turisztikai interpretációkkal, rendezvények, work-shopok, táborok, előadások szervezésével. Ám a hagyományos eszközök mellett igény merült fel arra, hogy a virtuális térben is meg tudjuk mutatni legalább egy részét annak a munkának, amelyet több mint 10 éve elkezdtünk; sajnos azonban ez ideig nem volt megfelelő anyagi háttér erre a fejlesztő munkára. Most TOP-os forrásból végre hozzá tudunk kezdeni az álom megvalósításához.
2020-ban azonban már nem lehet egyszerű informatikai, technológiai megoldásokban gondolkodni, miként azt néhány éve még gondoltuk. A multimédia, a mobil hálózatfejlesztés, a 3D-s prezentációs technikák új megoldásokat követelnek.
Mivel maga a téma (várostörténet) kimeríthetetlen, úgy döntöttünk, hogy muszáj egy alapos előkészítettségű, tudományos igényességgel készült, ugyanakkor a közösség bevonására épülő kutatásra alapozni, mely hosszú távra is működővé, tovább fejleszthetővé teszi a projektünket. Nagyon fontos eredménynek tartjuk, hogy létrejön egy egészen különleges, közösségi kutatás-fejlesztési módszertan, mely best praktice-ként is jellemezhető.
A megvalósulás helyszíneként megjelölt Igéző Közösségi Tér látogatószáma az elmúlt négy évben 21.000 főre duzzadt. Magunkénak tudhatunk egy 7-8 ezer fős törzsközönséget, akik javarészt gyermekes családok, és érdeklődnek Székesfehérvár történelme iránt. Sok apró identitást növelő közösségi program mutatott rá arra, hogy az interaktív, gyerekek és idelátogató külföldiek számára is érdekes, visszakereshető, időben nem korlátozott szolgáltatástartalmakra is szükség lenne.
Többször átrágva különböző, ez irányú projektötletünket, végül arra az elhatározásra jutottunk, hogy úttörőként, innovátorként olyan megoldásokban gondolkodunk, amelyek technikai módszereiket tekintve is egyedülállóak, néhány év múlva sem lesznek még idejétmúltak, ezáltal Székesfehérvár kulturális, turisztikai vonzereje tovább növelhető.
Eddig még senki nem mutatott be mesélő házakat audiovizuális térélmények, hangzó utcai múzeum formájában, így hát elkezdtük tervezgetni, hogyan lehetne ezt megvalósítani. Projektvezetőnk a "kreatív városok, fenntartható vidék - KRAFT" kutatási projektben is részt vesz, e témakörben publikál, rendszeresen előadásokat tart, a terület kutatója és jó ismerője, így projektünk e program keretében esettanulmánynak is tekinthető, több tudományterület képviselője által is szűk szakmai körben véleményezett elképzelés. Szakmai, tartalmi szempontból mindenképpen előkészítettnek mondható, elméleti és gyakorlati oldalról is.
A program egy közösségi kutatás-fejlesztésre épülő igazi társadalmi innováció, melynek előzményei azok a kulturális és közösségi innovációink, amelyek tovább fejlesztésért kiáltanak az okos városok, élményszerző kulturális programok, többgenerációs együttműködések igényeinek korában.
Lényege, hogy olyan "élő utcai múzeum hatású", eddig - talán a világon is - egyedülálló audio-vizuális térélmény fejlesztése, melynek segítségével a városban élők, betelepülők és a városba látogatók is érzékelhetik a történelmi históriákat rejtő házak "leheletét".
A létrejött tartalom egy létező okostelefonos épületfelismerő alkalmazással vehető igénybe, bárki számára, ingyenesen. Az alkalmazott módszertan minden elemében, moduljában kiváló városi kohézió-erősítő, közösségfejlesztő, önkéntes munkát involváló program. A létrejövő tartalmak mellett kiemelendő a projekt tudományos eredménye is, mely egy ún. közösségi kutatás-fejlesztés, mint társadalmi innováció. Módszertanában, a megvalósítás módjában pedig igazi közösségformáló programok sorozata, mely a székesfehérvári identitást, a városi összefogást, a helyi közösségek erősítését szolgálja.
A projekt végrehajtása során több célcsoportot is megszólítunk, de elsősorban is a Székesfehérvár történelme iránt érdeklődő családokat, felnőtt és gyermek közösségeket, Székesfehérvárra látogatókat, a technikai újdonságok iránt nyitott városlakókat és látogatókat, szakmai és országos szakmai szervezeteket, nemzetközi és haza szaksajtót. A projekt a generációs távolságokat is csökkenti, és a megvalósítás során kiaknázza ezeket a sajátosságokat, Míg az idősebb generáció a belvárosi házakhoz kötődő történetek kibontásában, addig a fiatalok a technikai megoldások tökéletesítésében tudnak majd bevonó módon bekapcsolódni a közösségi kutató-fejlesztő munkába.
Nagy Judit
|