"Az a kérdés, tudunk-e fegyelmezettek maradni?"
Március 17-től új rendeletek születtek az országos korlátozásokkal párhuzamosan Gárdonyban is. Most megint változott a helyzet, hogy éli meg mindezt a város, s polgármestere, Tóth István?
- Szinte kihaltak voltak egy hónapig a települések utcái... - Be kellett zárni az iskolákat, óvodákat. Az agárdi ügyeletes óvódában 4, mostanában 8-9 fő volt a létszám. Az agárdi gyerekek étkeztetését előre csomagolt ételekkel oldottuk meg. Járási ügyeletes iskolaként a Chernel működött. A játszótereket, a Katlan sportcentrumot nem használhatta senki. A hivatali személyzet home office módban dolgozott, ügyfélszolgálat helyett elektronikus ügyintézésre tértünk át, s kitettünk egy postaládát is az épület elé. A gyógyfürdőnk sem üzemelt.
- Egy csomó új feladatot kellett megoldaniuk. - A polgárőrség, rendőrség, egyházak, civil szervezetek aktivistáival fogtunk össze, az idősek ellátása érdekében kiemelten a FÓKUSZ családsegítővel dolgoztunk. Nagy vihart kavart a nyaralótulajdonosok idejövetele. Többen külföldről hazatérve döntöttek úgy, hogy itt töltik a karantén-időt. Így aztán a 4-5 főtől majdnem 40-ig eljutottunk. A Bóné patika egyik alkalmazottja is elkapta a fertőzést, így mindenkit ellenőriztek, s két hét után lehetett újra nyitni. A pestiek megértették a felhívásainkat, csak szórványosan - inkább horgászni - érkeztek ide. A szörfösök jöhettek sportolni, de a parti sétálgatás sajnos nem számít ilyen tevékenységnek - ezt nehezebben fogadták el az itt lakók. A rendőrség az ellenőrzések során inkább figyelmeztetett. Súlyosabban számított, hogy kutyatulajdonosok csoportba verődve játszottak együtt, s rendőri eljárás követte a kismotorosok randalírozását is. A szervezet egyébként messzemenően partner volt a központi és a helyi rendeletek betartatásában.
- Hogyan tovább a szigor enyhülése után? Mi fog változni? - Az emberek életét, munkáját, a termelést el kell indítani. Időt nyertünk, az egészségügy felkészült, az a kérdés, tudunk-e fegyelmezettek maradni, tudunk-e figyelni az idősek óvására, elkülönítésére. A közművelődési intézmények, sportlétesítmények, játszóterek fokozatosan fognak újra működni. Pünkösdkor az Agárdi Gyógyfürdő és több szálloda, strand nyitást tervez. Csak a strandok bérleti díjának hiánya mínusz 50 milliót jelent. Egy jó és biztonsági intézkedéseket betartó szezon még kiegyenlítődést hozhat mindhárom területnek - legalább az ott dolgozók bérét kitermelve. 29 fő vesz részt az országos víruskutatásban, ennek eredményét nagyon várjuk.
- Minden rosszban van valami jó. Milyen pozitívumokról lehet Gárdonyban beszélni? - Szép emberi kapcsolatok, segítségnyújtások, gesztusok születtek, önkéntes felajánlások érkeztek. A családok megerősödtek. Folytattuk egyéni, on-line változatban a Gárdonyi 10 próbát, s kb. 70-en velünk sportoltak.
- Az elmaradt idegenforgalmi adók, bevételek kiesése, elvonások hogyan hatnak a város gazdasági helyzetére? - A vészhelyzet anyagi egyenlegét még senki sem tudja megbecsülni. De az elképzelhetetlen számunkra, hogy Gárdony fizetésképtelen legyen! A saját cégeinkért jót kell állni. A megkezdett fejlesztéseket, a pályázati források felhasználását végig menedzseltük, közbeszerzésig vittük. 4 nagy járdaépítésen vagyunk túl 35-40 milliós értékben. Megújul a katolikus templom előtti tér. Épül az iskolai étkező és szociális blokk, 6 szociális bérlakás, belülről kész a Katlan. A város kft.-inek új helyét nyár elején adjuk át az agárdi ipartelepen. Zajlik a strandok felújítása, a partfal rekonstrukció, folyamatban van a geotermikus hőerőmű pályázatunk.
Dr. Göde Andrea
|