A múlt és a jelen katonái előtt hajtottak fejet
A március 15-i nemzeti ünnep alkalmából köszöntötték a Katonai Emlékpark Pákozd - Nemzeti Emlékhely felavatásának 10. évfordulóját, és egyben megnyitották 11. évadját. Az ünneplők akkor még nem sejtették, hogy a járvány miatt az új évad bizonyára igen csonkára sikeredik. Az esemény felvezetéseként hagyományosan történelmi emlékfutás indult reggel Székesfehérvárról a KEMPP-ig, ahol a sportolók fogadását zenés, irodalmi műsor, ünnepi köszöntők és elismerések átadása követte. A rendezvényen beszédet mondott dr. Benkő Tibor honvédelmi miniszter és dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere.
2010. márciusában, hóesésben, katonai tiszteletadással avatták fel az európai uniós támogatással létrehozott pákozdi Katonai Emlékparkot. A létesítmény feladata és célja, hogy bemutassa az 1848-ban alakult Magyar Honvédség történetét, a főbb katonai eseményeket, emléket állítson a hős honvédeknek, és hazafiasságra nevelje az ifjúságot. A KEMPP az igényes kikapcsolódás szellemében kitűnő célpontot jelent a történelem kedvelőinek, a kalandokat keresőknek és a kulturális élményekre vágyóknak egyaránt.
Az avatás jubileumát ünneplő és a 2020-as évadot megnyitó esemény hagyományosan a székesfehérvári Halesz-parkból indult kegyeleti futás résztvevőinek fogadásával kezdődött. Dr. Benkő Tibor honvédelmi miniszter köszöntötte a sportolókat, akik virágokat helyeztek el a Nemzeti Emlékhelyet jelző sztélénél, majd a Himnusz elhangzását Tolcsvay Béla Kossuth-díjas énekmondó tavaszköszöntő műsora és Petőfi Sándor: Pacsirta szót hallok megint című verse követte Csengey Márton előadásában.
Az ünnepi felszólalásokat dr. Görög István, a KEMPP ügyvezetője kezdte, aki felelevenítette a KEMPP létrehozásának történetét és az általa betöltött szerepet a magyar honvédelemben, a honvédelmi nevelésben. Mint mondta, a park az elmúlt tíz évben több mint félmillió látogatót fogadott, a vendégek fele gyerek volt, és egyre többen felnőttként is újra visszatérnek ide, tehát a létesítményt sikerült élettel megtölteni. Úgy fogalmazott:
- Ha a tíz év legfontosabb tapasztalatára kérdeznének, akkor azt mondanám, hogy a park fenntartását és fejlesztését csak támogató környezetben lehet sikeresen végezni. Elmondhatjuk, hogy ezt a támogatást megkaptuk! A honvédség és a társadalom kapcsolatának talán legkézzelfoghatóbb helye lett a KEMPP, amit a mindennapokban folyamatosan erősítünk. Az élet is azt bizonyítja, hogy erre nagy szükség van! A szimbolikus kapcsolatot a mindennapok emberi kapcsolatai hitelesítik.
Dr. Görög István köszönetét fejezte ki a stratégiai és együttműködő partnereknek, a támogatóknak és az Emlékpark munkatársainak. A felszólalás alkalmat adott arra is, hogy aláírják a KEMPP és az Albatrosz Repülő Egyesület által kötött, a kadétképzés hatékonnyá tételét célzó együttműködési megállapodást.
Székesfehérvár polgármestere, dr. Cser-Palkovics András köszöntőjében arról beszélt, hogy a KEMPP egy különleges hely, mely a katonáknak és a civileknek egyaránt fontos volt az elmúlt tíz évben. Hangsúlyozta a közös munka, az együttműködés és az áldozatvállalás fontosságát, majd hozzátette:
- Ha ma valaki eljön ide, a Katonai Emlékparkba, akkor tapasztal egy csodálatos természeti környezetet és egy olyan helyet, amely nagyon komoly értékeket is ad. Ez a park valójában mindenkié, minden generációé és emberé, aki tiszteli a történelmet, a hőseinket, szeretne fejet hajtani előttük és a ma katonaembere előtt is. A múlt és a jelen katonáiról is kell, hogy szóljon ez a park! Azokról, akik a helyőrségben szolgálnak, védik országunk és Európa határait, vagy éppen békemisszióban őrzik valahol a világban a mi szabadságunkat, a mi nyugalmunkat! Ezt köti össze és mutatja meg a Katonai Emlékpark!
Dr. Benkő Tibor honvédelmi miniszter ünnepi beszédében köszönetét és elismerését fejezte ki mindazoknak, akik az elmúlt tíz évben a KEMPP létrehozásában és működtetésében szerepet vállaltak.
- Ez a tíz év megmutatta, hogy a park egyaránt ad történelmi áttekintést és iránymutatást is a jövőre nézve. Emlékeztet az 1848/49-es eseményekre, az aradi vértanúkra, az első és a második világháborúra, 1956-ra és napjaink békefenntartó feladataira, a ma szolgálatot teljesítőkre. Mi azért vagyunk, arra törekszünk, hogy rendet teremtsünk! Éppen ezért a Katonai Emlékpark tekintetében vannak álmaink, vannak terveink. Szeretnénk, ha a KEMPP ne csak ennek a térségek, de az egész országnak legyen az emlékparkja, a hazafias-honvédelmi nevelés egyik színtere. Azt szeretnénk elérni, hogy a fiatalok a helyükön tudják kezelni történelem minden eseményét, és tudják magukévá tenni mindazt, amit az elődeink tettek.
Az ünnepi beszédeket a Military Girls együttes fellépése követte, majd miniszteri elismerések, a Honvédelemért Kitüntető Címek és a Katonai emlékparkért emlékérmek átadásával folytatódott a program Oláh László, a KEMPP szakmai igazgatója közreműködésével. Az esemény a Ruff Tamás őrnagy, a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar karmestere által egy komponált Pákozdi toborzóval és a Szózattal zárult.
TO


|