Velence és a kistérség rendelője 10 év magas szintű szolgálat
Tágas, tiszta terek. Mindenütt virág. Készséges munkatársak, korrekt tájékoztatás. A várakozók számára kényelmes bútorok, wifi-elérhetőség. A falakon a Velencei-tó természetvilágát bemutató fotók, s a kilátás mi más lehetne, mint a tóparti panoráma. Ki hinné, hogy egy kistérségi járóbeteg-szakellátó központban járunk? A Velencei Szakorvosi Rendelőintézet igazgatójával, dr. Ferencz Péter főorvos úrral beszélgettünk.
– Egy rövid áttekintést mondana kinevezése előtti pályájáról, s hogy miért vállalta el az igazgatói felkérést? – Orvosi pályám elején a klinikumban dolgoztam szülész-nőgyógyászként, először Pécsen, majd Székesfehérváron a Fejér Megyei Szent György Kórházban. 1992-től 14 éven át megyei tisztifőorvosként Fejér megyében, majd az ÁNTSZ átszervezése után a Kisbéri Batthyány Kázmér Rehabilitációs Szakkórház igazgatójaként szolgáltam. Velence polgármestere, Oláhné Surányi Ágnes, aki a rendelőintézeti pályázat „megálmodója” és legnagyobb támogatója volt, a képviselő testülettel úgy gondolta, hogy szakmai múltam és tapasztalataim alapján, mind a pályázat szakmai részének koordinátoraként, mind a rendelőintézetet működtető önkormányzati nonprofit kft. ügyvezetőjeként eredményes és sikeres munkát fogok végezni. Nemcsak a hosszú ideje meglévő jó személyes kapcsolat miatt, hanem azért is szívesen vállaltam a felkérést, mert a térséghez évtizedek óta családilag is kötődünk.
– Tehát már a pályázati szakaszban is részt vett a munkában. – 2007-ben jelent meg a „Kistérségi járóbeteg-szakellátó központok kialakítása és fejlesztése” elnevezésű pályázat, melyen Velence Város Önkormányzata indult és nyert. A tekintetben könnyű dolgom volt koordinátorként, hogy tervünket az előkészítés, s a megvalósítás során a Közép-dunántúli Regionális Egészségügyi Tanács, az Egészségügyi Minisztérium, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, illetve a Fejér Megyei Szent György Kórház is támogatta.
– A 2010-es indulás óta mi változott a feladat-ellátásban? – A Velencei Szakorvosi Rendelőintézet 2010. augusztus 19-én kezdte meg működését. Az első évben átlagosan 4.500-5.000 beteget látott el, kapacitásait 2011. január óta 100%-ban kihasználja. A szakorvosi és nem szakorvosi háttér kiemelkedő, óraszámban maximális kihasználtságú, minden tervezett szakrendelés működő. Az intézményben az alapszakmák mellett olyan speciális rendelések is elérhetők, mint a gyereksebészet, gasztroenterológia, labor-, ultrahang- és röntgen-diagnosztika, kézsebészet, gyermek-kardiológia, pulmonológia és gyermek-tüdőgyógyászat.
– Hogyan alakult az ellátandók köre? – A finanszírozási szerződést 20000 fő ellátására kötötte meg az OEP velünk. Ellátási területünk Martonvásár mellett minden tókörnyéki település: Velence, Kápolnásnyék, Nadap, Pázmánd, Sukoró, Vereb és Zichyújfalu. A szabad kapacitásunk terhére Gárdonyból, Agárdról, Dinnyésről, Pusztaszabolcsról, Baracskáról, Tordasról, Gyúróról, Pákozdról és Székesfehérvárról is fogadunk betegeket előjegyzési rendszerben. Rendelőnk földrajzi elhelyezkedése és megközelíthetősége ideális. Ez, illetve a szakmai színvonal már 2015-re azt hozta, hogy finanszírozási kapacitásunkat tartósan 110 – 120% között használtuk ki. Az idő múlásával azzal is szembesültünk, hogy a Velencei-tó környéke egyre népszerűbbé vált, a lakosságszám egyre nőtt. Időközben Gárdony Város Önkormányzata is kinyilvánította csatlakozási szándékát. A megnövekedett ellátási igény miatt 2016-ban kapacitás-bővítésre pályáztunk – sikerrel, így 2018 decemberétől megnövekedett finanszírozási kapacitással működünk.
– Önöknél mennyire érződik a szakemberhiány, hogy tesznek eleget az új kihívásoknak? – Az országos szakemberhiány néhány területen átmenetileg bennünket is érintett. Jelenleg minden szakmában működnek szakrendeléseink. Szakdolgozói téren a státuszok betöltöttek. Kiváló a szakasszisztensi és a technikai dolgozói gárda. Az elmúlt egy-két hónapban „relatív hiányt” jelent a szigorú járványügyi eljárásrend betartása és betarttatása, de egyébként nincs gondunk. – Nagyon nagy kihívásoknak kell folyamatosan eleget tennünk, hiszen a Velencei-tó térségének állandó lakosai mellett az üdülő körzetek tulajdonosai is hozzánk fordulnak szakorvosi rendelések, diagnosztika, s a kapcsolódó egészségügyi szolgáltatásokért. A gyógyszertár és a mentőállomás közelsége segíti munkánkat. A színvonalból továbbra sem kívánunk engedni, sőt! A Velencei Központi Orvosi Ügyeleti Társulás, s annak keretében együttműködő Kápolnásnyék, Nadap, Pákozd, Pázmánd, Sukoró, Vereb község önkormányzatai és Velence 2012-ben úgy döntöttek, hogy a Velencei Központi Háziorvosi Ügyeleti Szolgálat is nálunk működjön. A szakmai irányítást a Velencei-tavi Kistérségi Járóbeteg Szakellátó Közhasznú Nonprofit Kft. végzi. Így megvalósul az a cél, hogy az egészségügyi, s ügyeleti ellátásra szorulók egy helyen éjjel-nappal orvosi ellátáshoz jussanak. Az Ügyeleti Társuláshoz később Gárdony (Agárd, Dinnyés) és Zichyújfalu is csatlakozott. – Sikeres pályázat (Egészségfejlesztés a Velencei-tó környékén) révén 2018 óta Egészségfejlesztési Iroda is működik nálunk, melynek célja a Gárdonyi Járás lakói egészségi állapotának javítása.
– Hogy sikerült ilyen remek szakembergárdát összeszedni? – A Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház korábbi és jelenlegi vezetése minden tekintetben mellettünk áll. Ennek viszonzásaként igyekszünk a szakma szabályainak megfelelő lehető legmagasabb szinten úgynevezett „definitív ellátást” nyújtani, így tehermentesítve a megyei vezető kórházat a drága hotelszolgáltatás vonatkozásában. Mint ahogy már szó volt róla, a rendelőintézet földrajzi elhelyezkedése és megközelíthetősége nagyon jó. Közreműködő szakorvosok nemcsak Székesfehérvárról, hanem a tó környékéről, Érdről, Budapestről is jönnek. A szakember-megtartó-képesség szempontjából fontos a gazda-szemlélet, a szakmai felkészültség, a korszerű orvostechnikai háttér, a jó személyes kapcsolatrendszer, az egymás iránti figyelem és szeretet.
– Jelen pillanatban van ellátatlan területük? – Az endokrinológia kivételével minden szakrendelésünk működik. Fontos, hogy a térségbeli háziorvos kollégáknak megfelelő diagnosztikus és szakmai konzultációs hátteret biztosítsunk. Ebből a szempontból kiemelt az előjegyzési idők szakmai „kezelhetősége”. Ha például egy ultrahang-diagnosztikai kérést 10-14 napon belül nem tudunk teljesíteni, az jelentősen hátráltatná a diagnózis és terápia felállítását. Szerencsések vagyunk, nálunk négy ultrahangos szakember dolgozik, így majdnem minden nap van szakrendelés, de a várólisták megnyúlása a COVID-19 első hulláma után most kihívást jelent.
– Ha már szóba került, a járványos időszakot hogyan lehetett átvészelni? – Március második felétől a tervezhető ellátások nálunk is megszűntek. Néhány szakmában a krónikus betegek folyamatos gyógyszerellátása érdekében telefonos távkonzultációt működtettünk. Április végéig a szakdolgozók ütemezett szabadságolása történt, de a Központi Háziorvosi Ügyeleti Szolgálat – a járványügyi előírások szigorú betartásával – működött, s a technikai és adminisztratív dolgozók munkájára is szükség volt. Május elejétől a teljes személyzet olyan rendcsinálást, takarítást, dokumentáció-rendezést végzett, amelyre a normál munkamenet mellett nincs lehetőség. Mikor a járványhelyzet kedvező alakulásakor az egészségügyi kormányzat lehetővé tette, fokozatosan elkezdtük a szakrendelések újraindítását. Június elejétől újra teljes kapacitással dolgozunk.
– Az újraműködés tekintetében mi volt a legnehezebb? – A járványügyi előírásokat szigorúan betartottuk és betartjuk. Nálunk a gyógyítás eddig is pontos előjegyzési rendszer szerint történt. A hőmérőzés, maszkhasználat, csekklista-kitöltés, fertőtlenítés folyamatos. Most, hogy lehetőségünk van a korábbi intézkedések miatt megnyúlt várólisták „ledolgozására”, a beosztás elkészítése csak önként vállalt túlórák mellett lehetséges.
– Mi az, amit a tíz év távlatában szívesen elmondana még? Hogyan tovább? Mi a jövőkép? – A szakorvosi rendelőintézet az elmúlt évtizedben igazi kistérségi egészségügyi központtá alakult. Ennek megtartása és technikai eszközrendszerünk folyamatos megújítása mellett fejlesztési elképzeléseink is vannak. Júliusban indul a térségben hiánypótló 3D-4D ultrahang-vizsgálati szolgáltatásunk, melyet egy a közelmúltban a térségi önkormányzatok segítségével vásárolt korszerű ultrahang készülék tesz lehetővé. – S a jövő? A rendelőnk melletti épület emelete, mely a kistérség önkormányzatainak tulajdonában van, megüresedett. A hely ideálisnak látszik Egynapos Sebészeti Központ kialakítására. A szakmai program kész, a szakembergárda rendelkezésre áll. Az elképzelés illeszkedik a kormányzat kistérségi egészségügyi fejlesztési elképzeléseihez. Az egynapos sebészet az önkormányzatok segítségével és a Központi Egészségügyi Kormányzat támogatásával megvalósítható lenne.
Dr. Göde Andrea |