A tó környékén mindig össze tudtak dolgozni Gárdony újdonságai
Júniusban zárult a Velencei-tó szinte teljes területét érintő vízügyi beruházások sora, viszont ezt követően az önkormányzati feladatok következnek. Tóth István polgármester úr úgy összegezte: Gárdony város mindhárom települését érintik a változások.
- Az éveken át tartó fejlesztés végül is hagyott nyitott kérdéseket... - Ez egy vízügyi projekt volt, ami rengeteg kérdést megoldott a tó rehabilitációjával kapcsolatban, de pár munkálat még elmaradt. A kikötők és segédmólók ügye például olyan horderejű önkormányzati teendő - például a több évtizede pusztuló, mára életveszélyessé és szabálytalanná vált betonelemek kiváltása -, amire biztosan nincs forrásunk. 2,5 éve láttuk, hogy kormányzati segítség nélkül nem boldogulunk. Sukoró, Velence város polgármestereivel Tessely Zoltán miniszteri biztoshoz fordultunk, aki képviselte az ügyünket.
- Milyen előrelépés történhet így? - Az üdülési szezon végére időzítettük októbertől négy kikötő segédmólós berendezését. A VVSI-nél már kipróbáltuk a szisztémát, bevált: extra erős, strapabíró. A kikötői világítások is megújulnak, sőt elektromos töltőpontokat is működtetünk itt. Egyáltalán az is fontos cél, hogy több elektromos hajó legyen a Velencei-tavon. Ennek első állomásaként a Gárdony nevű dízelhajó átalakítása történik meg.
- A legégetőbb gondot jelen pillanatban tudomásom szerint a vízpótlás megoldása jelenti. - Körülbelül 80 cm-ről beszélünk, ami a tavalyi aszályos időszak után még fokozódó idei szárazságnak köszönhető. Sokan emlegetik a pátkai víztározóból átemelést, de ez maximum 2 centiméter pluszt adna, viszont az ottani közeg romlását jelentené. Tudomásom szerint szóba került a Gaja, a bányatavak vízének, az iszkai forrásvíz átvezetésének lehetősége. Van egy Fehérvárig már kiépített vezetékrendszer, amit folytatni lehetne. Mi bármelyik lehetőségnek nagyon örülnénk, mert a várva várt csapadékra nem érdemes számítani, hosszú távú megoldást kell keresni.
- Megkezdődött a strandszezon. Milyen lehetőségeket tudtak kínálni a helyieknek, turistáknak? - Azt szeretnénk elérni, hogy az ellenőrzött partszakaszokon fürödjön mindenki, ezért roppant kedvező áron biztosítunk bérleteket a helyieken túl a nyaralótulajdonosoknak is: 6000 forint egy szezon ára, de a nyugdíjas 4000, a gyermek bérlet 3000 forintba kerül, s az a pláne, hogy akárhányszor igénybe vehetik mindegyik (Park, Napsugár, Sirály) strandunkon. A vízminőség és alapszolgáltatások körében itt mentősök is felügyelnek, tehát mindenki biztonságban érezheti magát. Azt látom, a járványos bezártság után ez az egyik legfontosabb szempont. Rendezett parkok, több férőhely, szebb zöldterület várja a vendégeket, itt lakókat, erre a nyárra feléledtek a strandok, kempingek. A szállásfoglalások már most rekordbevételt sejtetnek...
- Egyéb új kezdeményezéseik közül mit emelne ki? - Örülök a Smart egyesülettel kötött együttműködésnek, mert egész évre kulturális, kézműves programok sokságát hozták és fejlesztették tovább nekünk a jelenlétükkel. Az Agárdi Pálinkafőzővel kialakított szerződésünk egyik hozadéka a közösségi tér és termelői piac létrejötte, ami pillanatok alatt népszerű hétvégi családi eseménnyé alakult.
- A Bikavölgyi projekt váratlan nehézséggel kezdődött... - Tóalma. Ez okozza a gondokat. Valószínűleg akvaristák telepítették be a patakba a növényt illegálisan. Egy környezetvédelmi tanulmány megállapította, hogy a tóba kerülés annak élővilágát veszélyezteti, tehát nekünk gondoskodni kell a kiirtásáról. Ez nyilván egy váratlan kiadás a tervezetthez képest, de a szabadidőközpont, település felzárkóztató projekt folytatódik.
- Az évekig tartó partfelújítás az eddigi tókörnyéki polgármesteri együttműködésekre hogyan hatott? - Azt mondhatom, a tó környékén mindig tudtunk összedolgozni, de a közös ügyek még inkább összehoztak bennünket.
Dr. Göde Andrea |