Báró Eötvös József hamvai végre hazatalálhatnak Ercsiben új hasznosítást kaphat a laktanya?
Ercsi neve összeforrt báró Eötvös József, a jeles író és jogász életével. A Batthyány-, majd az Andrássy-kormány vallás- és közoktatásügyi minisztere, a Magyar Tudományos Akadémia és a Kisfaludy Társaság első elnöke itt töltötte gyermekkorát, és a városban is temették el. "Végakarata, hogy az Eötvös-kápolnában, nagyszülei mellett nyugodjon, a mai napig nem teljesülhetett" - kezdte beszélgetésünket Szabó Tamás polgármester.
- Nagyon készülünk, és erre támogatást kaptam a testülettől, a nemzeti örökségvédelemtől, és a püspök úrtól is, hogy az öt éve szépen felújított Eötvös-kápolnába kerüljenek báró Eötvös József csontmaradványai. Léptünk is az újratemetés ügyében, feltártuk az emlékmű mögötti sírkamrát, kiemeltük az ottani maradványokat. Volt már egy röntgenes vizsgálat a fehérvári István Király Múzeumban, és most jó pár csontot felvittek az Eötvös Intézetbe DNS vizsgálatra, azonosításra. - Szeretnénk szétválogatni, mert itt sajnos össze lettek keverve a nagypapa, nagymama és Eötvös maradványai. Újra vissza szeretnénk rakatni az eredeti helyszínre, mindenkit oda, ahova a helye megilletti. Egy Mindenszentek előtti, nagyobb szertartással méltóképpen szeretnénk megrendezni az újratemetést, nem csak az ercsieknek, hanem ország-világ előtt.
- Ezek szerint idén nyáron és ősszel már lesznek rendezvények Ercsiben is? - Az emberek kiéheztek már egy kicsit az együttlétre. Ezt is bizonyítja, hogy néhány hete idejött a MOL Fehérvár focicsapat egy edzőmeccsre, és telt ház volt az ercsi "stadionban". Ercsiben nem szoktunk egyébként nagy nyári fesztivált rendezni, inkább a nyár zárása a nagyobb ünnep. Báró Eötvös József születésének évfordulóját mindig megünnepeljük szeptember első napjaiban, 3-án, pénteken koszorúzás lesz, utána pedig minden korosztálynak megpróbáljuk megadni a lehetőséget, hogy jól érezze magát. Nyár végére szervezünk koncerteket, színházi előadásokat is. Később is lesznek kisebb-nagyobb ünnepeink, az adventet pedig hagyományosan megtartjuk.
- Milyen nagyobb léptékű fejlesztések, beruházások zajlottak és zajlanak jelenleg Ercsiben? - Az előző önkormányzattól örököltünk egy sor beruházást 2019-ből, amiknek be kellett volna már fejeződniük, de áthúzódtak - sok esetben műszaki és szervezési okok miatt - 2020-ra. Az év végére a műszaki befejezést meg tudtuk oldani, most az elszámolási időszakba léptünk. Voltak kisebb-nagyobb hibák, amiket korrigálni kellett, ezeket tisztázni kellett az irányító hatósággal. Ez megtörtént az első negyedévben, most már talán látható az alagút vége, és a pénzügyi elszámolásokat az elkövetkező félévben, vagy év végéig le tudjuk zárni. Akkor az áthúzódó öt nagy projektet be tudjuk fejezni. Végre pontot tehetünk a kerékpárút, az óvoda energetikai beruházása, a mini bölcsőde építése, a Duna-part turisztikai fejlesztése, és az elhanyagolt városrész rehabilitációja projektre. - Van egy - én úgy hívom - soft pályázatunk is, egyfajta személyiségfejlesztő tréning, mely különböző emberek szociális helyzetének, körülményeinek feljavításáról szól. A pandémia miatt az előadásokat nem lehetett megtartani, ez most elég komoly feladatot ró ránk. Tartunk közbiztonsági, megelőző, és egészségjavító tanfolyamokat, az azzal kapcsolatos életmód váltásra felhívó előadásokat és kiállításokat is. A fogékonyság a célrétegben nem valami nagy, nehéz mozgósítani a nehéz szociális helyzetben élőket, de gondolom ez nemcsak nálunk van így. - Tavaly véletlenszerűen ránk szakadt a járó-beteg szakellátás teljes költsége. Megszűnt a szomszédos három önkormányzattal 2008-ban alapított szövetség, így 100%-ban Ercsi városa lett a kft. tulajdonosa. Jó nagy falat ez bizony egy ekkora településnek! 2020-ban támogatást nyertük még egy mini bölcsőde építésére. Egyben van már minden, el tudjuk indítani a közbeszerzési eljárást. Talán szep-temberben indulhat az építkezés, és 2023-ra lesz egy másik mini bölcsődénk is.
- A közelben, Iváncsán kezdődött egy óriás beruházás. Ez mennyiben fogja érinteni Ercsi munkaerőpiacát? - Az akkumulátorgyár közel 3000 embernek ad majd munkát, ezt Iváncsa az én olvasatomban nem tudja megoldani. Egy nagyobb városnak is, olyannak, mint Fehérvár vagy Dunaújváros is nagy kihívás lenne. Túl ezen, ezt a 3000 embert ide kell valahogyan varázsolni - akár külföldi, akár belföldi munkaerőpiacról -, és a lakhatásukat is biztosítani kell. Ercsi ezt tudná segíteni, hiszen a mai napig üresen áll az állami tulajdonban lévő laktanya. Ezt - persze komoly befektetéssel - munkásszállássá lehetne alakítani. Meg kell oldani hozzá a közművek bekötését, az út felújítását, és a környezetét is rendezni kell. Az nekünk is nagy előny lenne, hiszen ez a régóta leamortizálódott terület eltűnne, szaporodna, növekedne a város. Az állam végre hasznosíthatná a területét értelmes dologra. Mi megtudnánk adni az infrastruktúrát - víz, gáz, áram -, ami létezik, és ott van, csak lehet, hogy fel kell újítani. Végre eltűnhetne ez a szégyenfolt Ercsi, és az ország térképéről is!
Veér Károly |