Egy újabb - immáron 21. századi - megnyert csata Komáromban
Az Aradi Vértanúk Napján, Nemzeti Gyásznapunkon avatták a megújult Csillag Erődöt Komáromban, mely mostantól újra a komáromiak őrhelyévé, kulturális bástyájává vált. Amellett, hogy otthont ad a Szépművészeti Múzeum európai szinten is párját ritkító Szobormásolati Gyűjteményének, oktatási, ismeretterjesztési feladatokat is ellát majd, sőt udvara szabadtéri programok egész sorának helyszínéül szolgálhat. A megnyitón Áder János köztársasági elnök és felesége, Herczegh Anita, Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, a Liget Budapest Projekt miniszteri biztosa, Czunyiné dr. Bertalan Judit országgyűlési képviselő és Molnár Attila, Komárom város polgármestere is tiszteletét tette.
Az erődavatót Áder János az 1848-49-es hősökre való emlékezéssel indította: "1848-as hőst kísértek utolsó útjára egy fővárosi sírkertben, 1892 májusában. Az egykori honvéd tábornokot Pesten temették, de sírját lelkes tisztelői annak a városnak a földjével borították be, ahol legnagyobb csatáit vívta. Komáromi föld hullott a koporsóra, abból emelkedett sírhant Klapka György fölé. Nem akármilyen föld a komáromi, mely Klapka legendás várvédő koporsóját betakarta. A szabadságharc 11 csatája közül hármat is ezen a földön vívtak. Komárom és környékének talaja karddal keresztelt, vérrel megszentelt föld. Ezen a tájon érte Damjanich-ot súlyos lábtörés, mely haláláig ágyhoz kötötte. Itt törte be Görgei Artúr fejét egy srapner, életveszélyes sérülést okozva. Öldöklő küzdelemben itt szorította ki sáncaiból a császári és királyi csapatokat Knezic Károly. A várat Török Ignác mérnöki tudásával erődítették oly szakszerűen, hogy a téli hadjárat idején is magyar kézen maradt.
Nem csoda, hogy megfordult itt majd mindenki a későbbi aradi mártírok közül. Harcolt Komáromért az aradi börtönben meghalt Lenkey János, és az október végén ugyanott kivégzett Kazinczy Lajos. A tizenhármak közül a már említettek mellett Poellenberg Ernő, Leiningen-Westerburg Károly, Nagysándor József, Dessewffy Arisztid, Lahner György, Kiss Ernő és Aulich Lajos is gyűjtötte itt a későbbi vádpontokat. Az erődöt maga Kossuth gondolta jónak Guyon Richárd hűségére bízni. Híres komáromi őrhely volt, birtoklása és védelme egyszerre stratégiai és lélektani fontosságú. A komáromi várat Klapka még Világos után is hetekig sikeresen védte."
Áder János ünnepi köszöntőjében rámutatott: "Amikor az 1848-49-es hősökről beszélünk, látnunk kell - az önfeláldozás a mai ember számára már alig átélhető magasztossága mögött -, ott a törékeny ember a maga személyes gyötrelmeivel, súlyos döntéseivel, a hazához való következetes ragaszkodásával. Nekünk az életáldozásra, önfeláldozásra már nem kényszerülő nemzedéknek ezt meg kell tanulnunk tőlük, hogy újra és újra, hétköznapon és ünnepen egyaránt észrevegyük: nagy érték a szabadság. 48-49 hősei az életüket is kockára tették érte."
Az államfő ezt követően a 29 évesen lett vezérőrnagy, Klapka György emlékirataiból idézett: "Élnek az eszmék, melyekre elszántsággal síkra szálltam, mint tetterős ifjú."
"Élnek az eszmék, az eszmék tovább élnek az értékek megbecsülésében, örökségünk megőrzésében, ahogy most a Csillag Erőd megújulásában is." - utalt a hős vezérőrnagy szavaira a köztársasági elnök. "Ez az erőd ma újra őrtorony és bástya. Mostantól a Szépművészeti Múzeum Európában is párját ritkító másolatgyűjteményének őrhelye." - mondta, majd Görgei szavaival folytatta: "A megnyert csaták adják a legjobb feleletet." "A Csillag Erőd műemléki megújítása és kibővítése egy ilyen megnyert 21. századi csata. Győzelem a romok, a feledés, a pusztulás felett. Köszönet mindazoknak, akik megnyerték Komáromnak ezt a csatát, és földjéhez, várához, vitézeihez méltót alkottak." - zárta ünnepi beszédét Áder János.
"A felújított, bővített Csillagerőd, valamint a tereiben látható kiállítás jelentős mérföldkő a Szépművészeti Múzeum történetében s a magyarországi kulturális életben is. A múzeum teljes, háromszáz darabos gipszmásolati gyűjteményének rehabilitálása, helyreállítása nemcsak magyarországi vonatkozásban jelentős, hanem közép-európai viszonylatban is példa nélküli" - mondta Baán László.
Hatmilliárd forintos beruházással, több mint három év munkájával egy új, több mint 7000 négyzetméteres kulturális központ jött létre Komárom szívében. Az interaktív múzeumban a gipszmásolatoknak köszönhetően az európai szobrászat legkiemelkedőbb alkotásait csodálhatjuk meg az antikvitás korától a reneszánszig. A megújult Csillag Erőd az egész országból várja az iskolai csoportokat, családokat, és szerte a világból a turistákat.
Cseh Teréz |