Információ a felnőttképzésről és a pályázatokról első kézből, az ITM-től
2021. szeptember 23-án, Székesfehérváron, a Gazdaság Háza adott otthont az Innovációs és Technológiai Minisztérium szakmai rendezvényének. A Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamarában megjelent vállalkozók a 2021-27-es uniós támogatási ciklus pályázati forrásairól, a megújult Vállalkozói Információs Portálról, a vali.hu-ról, valamint az új felnőttképzési rendszerről tájékozódhattak. A téma szakértői dr. Nagy Ádám, az Innovációs és Technológiai Minisztérium iparági stratégiákért és szabályozásért felelős terület helyettes államtitkára, valamint dr. Zsuffa Ákos, a Felnőttképzők Szövetségének elnöke foglalták össze a legfrissebb tudnivalókat.
Radetzky Jenő, az FMKIK elnöke köszöntőjében rámutatott, az egykori munkanélküliség, a tőkehiány, a pénztelenség ma már szerencsére a múlté. A gazdaságban a szűk keresztmetszetet immáron a humánerőforrás jelenti. Kevés a munkaerő. Nem csoda hát, hogy a szakképzés felértékelődött, illetve megnőtt a versenyképességet, hatékonyságot javító gazdaságfejlesztési programok szerepe. Szükség van jó megoldásokra ezeken a területeken. Az ITM elkötelezett a magyar vállalkozások segítésében, a kamara pedig kapocs kíván lenni ebben a folyamatban.
Dr. Nagy Ádám mindenekelőtt azt tartotta fontosnak kiemelni, hogy az elmúlt évek során a stratégiatervezés fontosabbá, hatékonyabbá, erősebbé vált. Az ITM Gazdaságstratégiáért és Szabályozásért Felelős Államtitkársága nem csupán egyetlen uniós ciklusban gondolkodik, ennél jóval messzebbre, 2030-ra, sőt 2050-re próbál előretekinteni, hosszú távon jövőt építeni.
- A következő ciklus vonatkozásában tíz, a magyar gazdaságpolitika jövőjét meghatározó pillért jelöltünk ki. A korábbi tapasztalatainkra támaszkodva ezekre a pillérekre építettük fel stratégiai programunkat, melynek célja, hogy a magyar emberek, a magyar vállalkozások egy boldogabb, hatékonyabb, termelékenyebb életet élhessenek - foglalta össze a szervezet munkájának, a megalkotott stratégiának a lényegét a helyettes államtitkár, majd ismertette a tíz pillért.
1. Az ütésállóság és a szuverenitás kulcsfontosságú. Ehhez vigyázni kell, és rendben kell tartani a pénzügyeinket.
2. A kiárusítás helyett inkább veszünk: erősítjük és védjük a hazait.
3. A munkát és a tudást adó multik bevonása, a járulékvadászok megadóztatása.
4. A magyar vállalkozások megerősítése, a kiemelt ágazatok támogatása: egészség- és élelmiszeripar, építésgazdaság, a technológiai fejlődésben élen járó iparágak.
5. Munka és tudás alapú társadalmat építünk. Aki szeretne és tud dolgozni, annak legyen erre lehetősége, kapja meg az ehhez szükséges magasabb szintű tudást.
6. Szeretnénk olcsó és tiszta Magyarországot. Ennek érdekében átalakítjuk a teljes hulladékgazdálkodási rendszert. Cél, hogy amit lehet, hasznosítsuk, létrejöjjön a körforgásos gazdaság.
7. Szeretnénk megteremteni annak a feltételeit, hogy az energiaellátás, az energiapiaci árak, az energiához kapcsolódó kötelezettségek úgy jelenjenek meg társadalmi szinten, mint lehetőségek, nem pedig úgy, mint kötelezettségek.
8. Az innováción és a tudáson alapuló rendszereket építünk. Követjük a legjobb nemzetközi példákat.
9. Át kell vezetni Magyarországot a digitális jólét világába. A termelékenységet nagymértékben javítja a digitalizáció. A támogatási konstrukciókban ezért ez kiemelt szempontként jelenik meg.
Végül a 10. Gyors és biztonságos közlekedési rendszert szeretnénk építeni és fenntartani. A vasútfejlesztést a kormány kiemelt célnak tekinti, mert mozgatórugója a gazdasági életnek. A fejlesztése ezért elkerülhetetlen.
A kormány szakértője ezek után az elmúlt időszak támogatási programjait ismertette, a Zöld Nemzeti Bajnok, a Magyar Multi, a Modern Mintaüzem Program sikereiről számolhatott be, az utóbbira még most is várják a jelentkezőket.
Az új pályázati forrásokat illetően arra adott garanciákat, hogy gyorsabban, hatékonyabban és több vállalkozást tudnak majd támogatni. Ezt követően a megújult Vállalkozói Információs Portálról, a vali.hu-ról tudhattunk meg részleteket.
A felnőttképzés megújítása és az új munkahelyi képzésekre irányuló támogatási program (GINOP Plusz 3.2.1) rövid bemutatására dr. Zsuffa Ákos vállalkozott. Elmondása szerint az új pályázat mind a képzői, mind a vállalkozói oldal számára jó lehetőségeket nyújt, és fantasztikus, hogy már most elindult. A 70 milliárd forintos keretösszegből az első évre 15 milliárd jut, ami körülbelül 25 milliárd értékű humánerőforrás-fejlesztést fog generálni. Az adminisztráció is egyszerűsödni fog, ahogy az eljárásrend is. Minden megyében a kormányhivatalok kezelik majd a pályázatokat, ami a remélhetőleg segíti majd a gyorsabb döntéshozatalt is. A további részletekről a munka.hu oldalon tájékozódhatnak.
Cseh Teréz |