Tucatnyi tanterem is lesz az új épületrészben
A tervezett ütemben, jól halad a székesfehérvári Ciszterci Szent István Gimnázium nagyszabású fejlesztése. Az intézmény új tornacsarnokkal, tucatnyi új tanteremmel, étkezővel, díszteremmel és közösségi térrel bővül. A nagyszabású beruházás jelenlegi állásáról Soltész Miklós egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár, Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője, dr. Cser-Palkovics András polgármester és Bérczi László Bernát ciszterci szerzetes, zirci apát tájékozódott.
A Ciszterci Szent István Gimnázium Székesfehérvár egyik legrégibb iskolája, ahol jelenleg 724 diák tanul. Az intézmény iránt folyamatosan növekszik az érdeklődés, csak az elmúlt tíz évben mintegy száz fővel növekedett a létszám, amit a meglévő tantermi kapacitás nehezen bír el.
A Zirci Ciszterci Apátság 2013 óta tervezi a gimnázium bővítését. Még 2017-ben jelentették be, hogy mintegy 2,6 milliárd forintos kormányzati finanszírozással újul meg a gimnázium, majd idén kiegészítő forrásként 1,7 milliárdos plusztámogatásról is döntöttek, így a két ütemben megvalósuló beruházás összértéke mintegy 4,3 milliárd forint.
Az első ütemben az intézmény egy új tornacsarnokkal, kulturált étkezőteremmel, díszteremmel, közösségi térrel bővül, majd a második ütemben 12 új tanterem létesül, ami megoldja a kapacitásbővítést.
Életmentőnek nevezte az átalakítást Bérczi László Bernát apát, mint mondta, a megnövekedett tanulói létszám miatt sokszor teljesen alkalmatlan körülmények között kénytelenek tanítani. Az első ütem munkálatai a 2020 szeptemberi szerződéskötés után elkezdődtek, mostanra elérték a tornacsarnok legmagasabb pontját, ez a munka várhatóan 2022 őszére elkészül.
Közben indul a második ütem szerkezetépítése, a tantermek kialakítása, ami várhatóan 2022 végére vagy 2023 elejére befejeződik. A tervezett határidőket a vállalkozó precízen tartja a jelenlegi állás szerint - fogalmazott az apát.
Vargha Tamás országgyűlési képviselő arról beszélt, hogy országgyűlési képviselőként öröm és megtiszteltetés számára minden székesfehérvári beruházást támogatni. Különösen igaz ez a Cisztercire, melyhez nagyon sok szállal kötődik, és ahol csaknem tíz évig tanított. Volt ciszteres diákként és tanárként a legnagyobb öröm, hogy látja megvalósulni, amit megálmodtak. A mostani 11-12. osztályos diákok már nem fognak a kibővített iskolában tanulni, ezért Vargha Tamás azt javasolta, hogy őket is invitálják majd meg a már elkészült épületbe.
Dr. Cser-Palkovics András polgármester köszönetét fejezte ki a magyar kormánynak a támogatásért, külön a kiegészítő forrásért, amely lehetővé teszi a munkálatok azonnali folytatását a tantermek megépítésével. A második ütemet az eredeti tervek szerint a Középiskola Campus-projektben valósították volna meg, azonban a Ciszterci Rend külön megkapta a kiegészítő támogatást, így a forrás megmarad a Campus-projektben más intézmények felújítására, bővítésére.
- Ezzel a kormányzati döntéssel nem egy, hanem több iskola nyert. Köszönöm mindenkinek az együttműködést, külön a Ciszterci Rendnek, hogy belevágott egy ilyen nagyléptékű beruházásba a mai építőipari keretek között. A bővítés a fehérvári diákokon kívül érint az agglomerációból érkező sok fiatalt is - fogalmazott a városvezető.
Soltész Miklós egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár arról beszélt, érthetetlen módon vannak olyan hangok az országban, hogy az egyházak miért kapnak támogatást templomok, szociális intézmények, iskolák felújításra. Azonban ezeket a pénzeket nem az egyház kapja. Az egyházi beruházások egyrészt közfeladatok átvállalását jelentik, másrészt szépítik a településeket, harmadrészt pedig rengeteg szakembernek biztosítanak munkát a családjaik eltartására.
- A támogatások sokszorosan visszatérülnek a magyar társadalomban, több területen. Nem az egyházak viszik haza a pénzt, nem a papok, a szerzetesek ülnek a pénzes ládán, hanem visszaadják azt a társadalom javára! - emelte ki az államtitkár.
www.okkfehervar.hu |