Az újranyitott múzeum
2022 márciusában megnyílt a Szent István Király Múzeum megújult Rendházépületében a Királyok és Szentek - Az Árpádok kora kiállítás.
Kezdjük egy kis statisztikával! A megújult fogadó-és kiállítótér 1800 m2-en, 17 teremben várja a látogatókat. Az átalakításnál sajnos áldozatul esett a hangulatos múzeumi udvar, ami korábban kamarahangversenyeknek, kulturális programoknak adott otthont. A hatalmas új tér az Európának legtöbb szentet adó Árpád-házi királyok tárgyritkaságait, a 10-13. századból származó, régészeti leleteket, könyv- és levéltári kuriózumokat, ereklyéket úgy tudta összegezni, hogy 40 magyar és 20 külföldi partnerintézmény együttműködésével 10 ország 700 anyaga sorakozik itt fel. Már háromhetes nyitva tartás után - április 6-án - az 5000. látogatót köszönthették a múzeum munkatársai.
A kiállítás kísérő programjairól A március 19-i megnyitón a történelmi személyeket megjelenítő óriásbábok is felsorakoztak. A bejáratnál fölállított színpadon egymást váltották a zenei és prózai fellépők, míg az utca másik oldalán kézműves kirakodóvásári és játszóházi programok várták a látogatókat. Éjfélig ingyen lehetett megtekinteni 100 fős csoportokban a látnivalókat az ünnepélyes átadást és megnyitót követően, így aztán nem csoda, ha a nap során hosszú sorok kígyóztak folyamatosan a bejáratnál. Remélhetőleg hamar kijavítják az első kritikák során megfogalmazott hibákat a szervezők. Sokan zseblámpával, telefonnal tudták csak elolvasni a sötét vagy éppen rossz színvilággal megválasztott, apróbetűs tájékoztató szövegeket az egyébként is félhomályos terekben. Meglepő az is, hogy a gyerekekre, kisnövésű felnőttekre sem gondoltak a felső sorok tárgyleírásainál, sőt hogy hibásan jelenik meg egy tulajdonnév (Monomachos-korona, lejjebb helyesen: Monomakhosz). A külföldi turisták tájékoztatása szintén elmaradt, csak egynyelvű szövegek jelennek meg az általános leírásokban, posztereken, vitrinfeliratoknál egyaránt. A diákok és a fiatalok több interaktív lehetőségre, játékra számítottak. A tárlathoz múzeumpedagógiai foglalkozásokat, előadásokat, könyvbemutatókat terveztek kiegészítő programként. Májusban az iskolások például Haraszti Zsigmond múzeumpedagógus segítségével fedezték fel a kiállítást. A kvízjáték mellett elrejtett tárgyakat kellett felfedezni, a kenyeret jelképező kis zsemlék és rózsák segítségével élőképben felidézni Szent Erzsébet alakját, majd mindezt egy kódexbe lejegyezni gyönyörű iniciálékkal. A felnőtteknek szólt Michel Bakocs és Verebes Csaba előadása Robert Heinrich Oehninger A koronahercegnő fátyla - Árpád-házi Boldog Erzsébet legendája című művéről. A kiállítás június 15-ig, naponta 8-20 óra között látogatható a Szent István Király Múzeum megújult Fő utcai épületében.
Dr. Göde Andrea |