Bicskén sem állt meg az élet a pandémia alatt
Az elmúlt két évben a járvány okozta korlátozások miatt jóval kevesebb személyes találkozásra kerülhetett sor nemcsak a családok, baráti társaságok esetében, hanem az újságírói munka területén is. A telefon, az internetes csatornák nem helyettesítik a közvetlen kapcsolatot, az interjúkészítés intimitását. Így volt ez Bicske polgármesterasszonya, Bálint Istvánné esetében is, akivel végre hosszú idő után szemtől-szembe tudtunk leülni egy beszélgetésre.
- Gondolom a pandémia két éve alatt sem állt meg a munka. Milyen dolgokat sikerült megvalósítani ebben a nem könnyű időszakban? - A munka nemhogy nem állt meg, hanem még többet is kellett dolgozni, mint az úgynevezett normál időszakban. Bicske városa szerencsésnek mondhatja magát a fejlődés szempontjából, mert a nehézségek ellenére jól működött az ügyintézés, a folyamatok nem álltak le. Elindult a Bicske Szíve park és a mellette lévő piac beruházása. Ez nagyon nagy előrelépés volt a város életében.
- Több apróbb fejlesztést is végrehajtottunk, mindent igyekeztünk úgy megvalósítani, hogy valamennyi gyarapítsa, értékesebbé tegye az itt lakók életét. Járdákat, utcákat újítottunk fel sok tízmillió forintból. Ami nagyon bíztató, hogy több befektető, beruházó felfigyelt Bicskére. Úgy néz ki, hogy hamarosan két cég is betelepül a városba, ezzel egyrészt újabb munkahelyek teremtődnek, másrészt pedig az adóbevételeink is növekedni fognak. Egy építőipari, és egy állatgyógyászattal foglalkozó vállalkozásról van szó, de további érdeklődőkről is tudunk. - Elkezdődött egy nagy horderejű állami beruházás is, a vasútállomás intermodális csomóponttá alakítása. Jelenleg a munkálatok első üteme zajlik, ennek keretében P+R parkolókat építenek, ezzel is rendezettebbé válik Bicske azon városrésze. Készül az elkerülő út, nemrég elkezdték bontani a régi, rozzant gyalogos felüljárót. Meghosszabbították az aluljárót, így sokkal biztonságosabban lehet átkelni a vasút alatt. A tervek szerint az egész projekt befejezése 2023. végére várható. - Bővült az uszodánk is egy kültéri szaunával, ami nagyon elnyerte az emberek tetszését. Energetikai korszerűsítést hajtottunk végre a művelődési házban, teljes szigeteléssel, nyílászáró cserével. Végre légkondicionált lett a nagyterem, és a színpadtechnikát is korszerűsítettük. Ezzel mintegy negyven évnyi adósságot tudtunk le, hiszen azóta nem történt semmilyen fejlesztés az épületben. - A református egyház beruházásában készül egy új, 75 férőhelyes óvoda, amit szeptemberben szeretnének átadni. Szükség is van rá, hiszen a kormány családpolitikája következtében a fiatalok bátrabban fognak hozzá a családalapításhoz. Lehet érzékelni, hogy sokan költöznek Bicskére, a CSOK-nak köszönhetően sok magánépítkezés zajlott az utóbbi időben. Régi házakat vásároltak, azokat elbontották, és a helyükre építettek társasházat. - Tavaly decemberben egy új tűzoltóautóval gazdagodott a tűzoltóságunk, melyre három éven át gyűjtötték a pénzt. A 200 millió forintos vadonatúj, Európában szinte egyedülálló járművet adományokból és önkormányzati támogatásból tudtuk megvásárolni. Belefér egy komplett vonuló csapat, el van látva a legkorszerűbb eszközökkel, hosszú távra tehát minden adott a tűzesetek leküzdéséhez, vagy a műszaki mentések végrehajtásához.
- Hogyan látja Bicske járási központ szerepét? - Az új járási hivatal átadásával, a vasúti beruházás megvalósításával ez a szerep hangsúlyosabbá válik. Ehhez jön az egészségügyi központ fejlesztése, ami 2010. környékén indult el, és napjainkban már a harmadik ütem zajlik. A szakellátás jelentősen javul a CT, MR, fogászati panoráma röntgen beszerzésével, így a környékbelieknek csak Bicskéig kell utazni a vizsgálatok elvégzésére, nem pedig Budapestre, Tatabányára, vagy Székesfehérvárra.
- Beszéljünk most az álmokról, a jövőről! - A Bicske Szíve park beruházásunknak van egy tervezett második üteme, jó lenne, ha arra is tudnánk forrást szerezni. Egy pumpapályát tervezünk a fiatalok számára, ami a rengeteg bringás, görkorcsolyás, gördeszkás igényeit elégítené ki. Az uszoda fejlesztése is nagyon fontos lenne. A Bicskei Torna Club Egyesület beruházásában zajlik a Lajta-ház építése, melyben Lajtha László népzenei hagyatéka, és a táncház mozgalom találhat otthonra. Bízom benne, hogy a BTC sportcsarnoka is egyszer megépülhet. - Nyilván a gazdasági fejlődés is nagyon fontos egy város életében, emellett a bicskeiek komfortérzetének javításához sokat jelentene a csapadékvíz-elvezetés teljes megoldása, valamint a szilárd útburkolatok és a közvilágítás megfelelő szintű kiépítése.
- Bicskén mindig allergikus pont volt a roma kisebbség beilleszkedésének kérdése. Történt valamilyen előrelépés ezen a területen? - Nagyon jó a kapcsolatom a kisebbségi önkormányzat vezetőjével, Németh Tiborral, aki egyben tagja a képviselőtestületnek is. Közösen oldjuk meg a felmerülő problémákat, persze mindig akad néhány renitens, akire oda kell figyelni, de összességében azt hiszem jelentősen konszolidálódott a helyzet. A rendőrség éves beszámolójából az derül ki, jelentős mértékben csökkent a vagyonelleni cselekmények száma is a városban.
- Mik azok a nehézségek, amelyek megnehezítik az önkormányzat munkáját, befolyásolják az itt élők, és az itt működő cégek életét? - A legnagyobb gondunk - de ez nemcsak Bicskén van így - a szakemberhiány. Vonatkozik ez az önkormányzat intézményeire, de a város vállalkozásaira is. Nagy a közelben lévő városok ipari parkjainak elszívó hatása, hiszen ma már semeddig nem tart eljutni Tatabányára, Székesfehérvárra, vagy éppen a fővárosba, ahol esetenként jóval magasabb munkabért kaphatnak a rátermettek, mint például közalkalmazottként az önkormányzat valamelyik cégében. - Szerencsére ez kevésbé mutatkozik a szociális és egészségügyi ellátás területén. Az a nagy álmom, hogy minél több bicskei dolgozzon bicskei munkahelyen, és mindenki érezze, hogy ezzel hozzátesz valamit a közöshöz, a város életminőségéhez.
Veér Károly |