Alternatív útburkolat újrahasznosított műanyagból Környezetvédelmi Innovációs Díjat kapott a Karsai Gyeprács
A közeli napokban, immáron XXXI. alkalommal adták át a Parlamentben az Innovációs Nagydíj Pályázat elismeréseit. A székesfehérvári székhelyű Karsai Holding Zrt. is megmérettette magát, a "KARSAI GYEPRÁCS" elnevezésű, saját fejlesztésű termékükkel. A 100%-ban újrahasznosított műanyagból készült térburkoló figyelemreméltó tulajdonságokkal rendelkezik, és nem csak anyagában "zöld", de felhasználhatóságát tekintve is nagy mértékben képes hozzájárulni a szép zöldfelületek kialakításához, ott is, ahol korábban a beton, vagy az aszfalt volt az úr. Az új termékről Kis Évát, a Karsai Holding Zrt. cégvezetőjét kérdeztük.
- Hogy jut eszébe valakinek műanyag gyeprácsot tervezni, illetve gyártani? - Az alapvető indíttatást a nyolc műanyagipari feldolgozó cégünkben keletkező, az azokban újra nem hasznosítható hulladékok értelmes célokra történő felhasználása adta. Autóipari alkatrészeket, élelmiszer- és gyógyszeripari csomagolóanyagokat, illetve félkész termékeket gyártunk a partnereink részére. Ezeken a területeken a szigorú előírások, illetve a speciális igények nem teszik lehetővé a keletkezett műanyaghulladékok újrahasznosítását, így más megoldást kellett találnunk. Saját termékfejlesztésbe fogtunk, elsőként a parkolónkban is megtekinthető úgynevezett taposóelemeket hívtuk életre. Nem csak látványos, praktikus, de rendkívül tartós is. Húsz éve tettük le, de ma is hibátlanul működik. - Nem álltunk meg az első sikernél, a kertészeti termékek felé vettük az irányt. Első körben palántázó tálcákkal rukkoltunk elő, majd a különböző méretű virágtartóinkkal, amit a magaságyások és a komposztálóláda követett. Egy önálló céget is létrehoztunk, a Zöldfal Zrt. fogja össze a saját fejlesztésű kertészeti termékeinket. - A gyeprácsot azonban mégsem a kert ihlette, a kisrepülőgépek világából érkezett az ötlet, és alapvetően azt a célt volt hivatott szolgálni, hogy akár kedvezőtlen, esős időjárás esetén is szép, egyenletes, füves de mégis erős leszállópályát biztosítson a reptereken, illetve a hangárok környékén. Eleinte ezen piacok felé nyitottunk, míg rájöttünk, ez a termék a lakossági és a közületi világban is remekül megállja a helyét. Kiváló alternatívát nyújt a hagyományos beton- vagy aszfaltutakra, kocsibeállókra, parkolókra, bárhol, ahol egy megerősített talajon szép zöld gyepet szeretnének látni, és akár járófelületként, akár gépjárművel ráhajtva használni azt.
- Értsük ezt úgy, hogy innentől kezdve eljött a "Fűre lépni szabad?" táblák ideje? - Sőt, füvet telepíthetünk ezután oda is, ahol korábban a kopás, a fűre nehezedő nyomás miatt nem lehetett. Köztudott, hogy ahol járnak, ott előbb-utóbb kitapossák a füvet, a gépkocsik okozta károkról pedig már ne is beszéljünk. A KARSAI GYEPRÁCS azonban egy olyan innovatív műanyag építőipari termék, amely útburkolati alternatívaként használható. Felhasználása során olyan felület hozható létre, amely növeli a talaj teherbíró képességét, így alkalmassá válik tehergépjárművek, kamionok, mezőgazdasági gépek, és ahogy említettem, még kisrepülőgépek útjainak, leszállópályáinak kialakítására is. Hatékonyan stabilizálja a talajt, elosztja a terhet, megakadályozza a talajeróziót. Úgy rögzíti a talaj felszínét, hogy a talaj levegőhöz jutását nem gátolja, el tud szivárogni az eső, vagy az olvadó hó, a lyukakban ki tud nőni a fű. Teljes egészében visszahasznosított műanyagból készül, így környezetbarát is.
- Egy műanyag gyeprács lehet ilyen ellenálló? - A termék 20 tonna/m2 teherbírású. A fejlesztés során alapvető volt, hogy ellen kell állnia az időjárás viszontagságainak. Fagyálló, ugyanakkor a nyári kánikulában sem forrósodik fel, így nem égeti ki a fű gyökérzetét. Akár a 40 Celsiusfokot, és az erős UV-sugárzást is bírja. Mindemellett törés- és csúszásgátló, könnyedén egymásba kapcsolható úgy, hogy erős ráhatás esetén sem tudnak szétesni az elemek, így alkalmas precíz, sík felületek kialakítására is. Rakatolható, ebből adódóan hatékonyan szállítható, és rendkívül könnyen lehelyezhető.
- A műanyag gyeprács mitől jobb, mint a közismert betonból készült megfelelője? - Környezetbarát, hiszen 100%-ban újrahasznosított műanyagból készül. Nem színeződik el, ellentétben a betonnal, amin gyorsan meglátszik a kopás, illetve a ráfolyt olaj vagy festék. A beton a hőtágulás, a gyökerek növekedése és a terepmozgás miatt idővel hajlamos berepedezni, míg a műanyagnál ez nem fordul elő. Lényegesen könnyebb és olcsóbb a telepítése, nem szükséges különösebb előmunka, vagy szegélykövezés. Különböző színekben is gyártható, vevői igény szerint. Úgy gondolom, ennyi érv éppen elegendő, hogy sikeresen felvegye a versenyt a már piacon lévő, hasonló célt szolgáló termékekkel. - A piaci visszajelzések ígéretesek, alig, hogy megszületett a termék, máris bejelentkezett egy térkőgyártó, aki szívesen forgalmazná az immáron Környezetvédelmi Innovációs Díj-as termékünket. Bizakodóak vagyunk, hogy sikerült egy igazán zöld, a zöldterületeket nagyságrendekkel megnagyobbítani képes terméket útjára indítanunk.
Cseh Teréz |