Szőlősgazdák ha összefognak Bortúra az alsógallai szőlőhegyen
Egyre több helyen tapasztalható borvidékeinken, hogy a szőlősgazdák nem egyéni módon hívogatják a vendégeket, hanem okosan összefognak, és több pincészetet érintő bortúrákra csábítják az odalátogatókat. Így aztán a kedélyes sétából akár félnapos, tartalmas program is lehet.
Bár Tatabánya - Alsógallán nagy hagyománya van a szőlőtermesztésnek, a "borcsinálásnak”, ám nem ez az ország legnevezetesebb borvidéke. Az itt élők elsősorban saját fogyasztásra termeltek, esetleg a szomszédoknak, rokonoknak kínálgatták nedűiket. Az utóbbi évek azonban változást hoztak. Fiatalok örökölték a szőlőket, pincéket, és egyre nagyobb igényességgel vágtak bele a gazdálkodásba. Felszippantották az ehhez szükséges tudást, van, aki az iskolában, van, aki nevezetesebb borvidékeket járva, és van, aki a többiektől leste el, miként kell minőségi italokat előállítani. Olyannyira, hogy a különböző borversenyekről komoly elismeréseket, díjakat tudnak ma már elhozni, és immár semmi szégyellni valójuk nincs az elállított italok minősége miatt. Néhányan összefogtak, amolyan borbarát kört alakítottak. Rendszeresen összejárnak, kicserélik a tapasztalatokat, kóstolgatják egymás borait. Ám itt nem álltak le, elhatározták, hogy összefogva bortúrára invitálják a szélesebb közönséget. Immár második alkalommal gyűlt össze egy népes társaság, hogy keresztül-kasul bebarangolják a pincéket. Hosszú távú céljuk, hogy akár idegenforgalmi attrakció legyen ebből a dologból, rendszeressé téve az ilyen eseményeket, és a falu határain túlról is idecsábítsák az ilyen élményre vágyókat. A mostani alkalommal hét gazda borait kóstolhattuk, és valamennyi présháznál finom harapnivalóval is kínáltak bennünket. Először Schlégl János, majd Novotni Ferenc látta vendégül a vidám társaságot, mely aztán az alsógallai kálvárián caplatott fel a magasabb régiókba. A dombtetőn Szerdahelyi István várt bennünket, majd Thüringer Norbert pincéjébe látogattunk. Farkas Gábor ugyan csak néhány éve vette meg a présházát, amolyan "gyüttmentnek” számít még a német nemzetiségi településen, ám az ő boraira sem lehetett panasz. A séta Molnár Áronnál fejeződött be, ahol nemcsak az ő, hanem Virág Csaba és Labanc László italait is megkóstolhattuk. A kezdeményezés egyöntetű sikert aratott a túrázók körében, kíváncsian várjuk a folytatást, és sok sikert, sok vendéget kívánunk a borosgazdáknak!
Veér Károly |