"Zöld város”, "kulturális negyed” Teret adnak a veszprémieknek
Veszprém lakossága és a városba látogató, sok ezer turista teret kapott. Szó szerint és átvitt értelemben egyaránt. A több mint 3 milliárdos beruházás révén gazdagodott a vármegye székhelye. A "Kulturális negyed" és a "Szent Miklós-szegi Kálvária-domb és környékének infrastrukturális felújítása és funkcióbővítése" projektek együtt alkották a Zöld városnak nevezett fejlesztést. Kinyíltak a kapuk (ismét: szó szerint és átvitt értelemben egyaránt) a Megyeháza téren. Átadták azt az eddig nagyon hiányzó, de most felújított, európai színvonalra emelt közparkot, amely a Belső Püspökkert nevet viselte egykor.
Az átadóünnepségen Porga Gyula polgármester összefoglalta a projekt célját. Elmondta: felújítva, modernizálva be kívánták vonni a korábban lehangoló állapotú területet a város vérkeringésébe. - Fontos a közösségek létrejötte, ehhez megfelelő színvonalú helyek, terek szükségesek. Nyissuk ki, használjuk a tereinket! - mondta a polgármester. - Arra törekszünk, hogy életminőségben majd az európai elithez tartozzunk. Ennek alapfeltétele, hogy büszkék lehessünk a városunkra, ahol élünk. Utalt több sikeres beruházásra, például a felújított zeneiskola átadására és a pláza melletti tér átalakítására, hasznosítására, majd azzal folytatta: a Zöld város projekt megvalósításához óriási összefogás kellett. Köszönöm az erőfeszítéseket, az igényes munkát a tervezőknek, a hatóságoknak, a hivatal dolgozóinak és a kivitelező csapatnak. Legyen ez egy fontos találkozási pont, rekreációs, családi együttlétre, kikapcsolódásra és ünnepségekre is alkalmas tér. Célunk, hogy 2030-ra Veszprém Európa legélhetőbb városai közé tartozzon. Ovádi Péter büszke képviselőként azt hangsúlyozta: megmutatták, hogy csapatként jól együtt tudnak működni. Kiemelte a napról napra fejlődő infrastruktúra jelentőségét, az országos szinten is jelentős beruházásokat, és hozzátette, ennek a Veszprémben és a térségben élők látjuk hasznát.
Brányi Mária alpolgármester egy hatalmas álom megvalósulásaként értékelte az eseményt, melynek során öt hektáros parkot vehetett birtokba a város és térsége. Elmondta, ez az átadó csupán egy fejezet kezdete, melyet összességében két uniós forrás, a Veszprém-Balaton 2023. Európa Kulturális Fővárosa Program és a Zöld város projekt együttesen tett lehetővé, valamint egy szakmailag igen felkészült tervezőcsapat. - Külön öröm számomra a jó akusztikájú tér, az új játszótér és a Szent Miklós-szeg új sétaútjai - emelte ki. Az alpolgármester megköszönte a Szilvássy-család tagjainak, hogy örökösökként ingyen a város tulajdonába adták Veszely Jelena szobrászművész alkotását, a Furulyás lány nevű szobrot, mely a zeneiskola bejárata előtt kapott helyet. Wehner Tibor művészettörténész a szobor alkotójának pályafutását, munkásságát mutatta be. A projektzáró eseményen a zeneiskola előtti térre vezető kaput nem csupán jelképesen, de a valóságosan, konkrétan is megnyitotta Brányi Mária, Ovádi Péter és Porga Gyula. A beruházásnak az Egyetem utca-Megyeház tér-Erzsébet sétány-Erzsébet liget által határolt terület ad otthont, mellyel több, a város szempontjából fontos intézmény közvetlenül határos. A Kálvária-domb és a Laczkó Dezső Múzeum között megújított részen gyalogos közlekedési és rendezvényterület készült. A múzeum főbejáratának tengelyére illeszkedve helyezkedik el a dombtetőn lévő templomrom megközelítését szolgáló lépcsősor és rámpa. A felújított támfal mentén kialakított sétányok a zöldfelület elérhetőségét, átjárhatóságát biztosító közlekedőfelület felújítása, kialakítása szintén a projektelem részei.
A Megyeház tér délnyugati részén létesült új kávézó egyszerű, de karakteres tömegalakításával jó kontraszt a volt támfalakkal, s a Kálvária-domb zöld környezetével, s felidézi az egykori beépítést. A zöldfelület megújításánál energiatakarékos közvilágítást alakítottak ki, illetve korszerűsítettek, a hálózatot és a távközlési légvezetékeket terepszint alá helyezték. A meglévő növényfelületek kezelése mellett, új cserje- és hagymás felületeket alakítottak ki. A fejlesztés része az új játszótér, a szabadtéri utcabútorok és a sétautak felújítása. A "Kulturális negyed" elnevezésű fejlesztés 2 906 300 000 Ft Terület- és Településfejlesztési Operatív Programból megítélt támogatásból, továbbá az Európa Kulturális Fővárosa 2023. program által biztosított 350 163 558 Ft támogatási összegből, összesen 3 256 463 558 Ft összköltséggel valósult meg. A kivitelezés a szerződés szerinti határidőre, 2023. március 31-re fejeződött be.
Cs. B. |