Foglalkoztatási paktumok - gazdaságfejlesztés - kkv-versenyképesség KISZÖV Közgyűlés a Vármegyeházán
A Komárom-Esztergom Vármegyei Önkormányzat Zászlóterme adott otthont a Komárom-Esztergom vármegyei Iparszövetség - "KISZÖV" Közgyűlésének, melynek tagjait a vármegyei elnök, Popovics György is megtisztelt jelenlétével. Az érdekképviseleti szerv ilyenkor szokásos beszámolóin, azok elfogadásán túl a jelenlévők két előadást is meghallgathattak. Hummel Rudolf a Vármegyeháza Területfejlesztési Projektkoordinációs és Vidékfejlesztési Főosztályának vezetője a tavaly indult Vármegyei Foglalkoztatási Paktum projektet mutatta be gazdaságfejlesztési fókusszal, dr. Peredy Zoltán, az Edutus Egyetem Műszaki Intézetének vezetője pedig a vármegyei kkv-k versenyképességeinek kihívásairól beszélt.
Jankovszky Sándor, a KISZÖV elnöke köszöntötte a közgyűlést, majd Popovics György vette át a szót, és üdvözölte a megjelenteket. Kiemelte, kevés olyan nagymúltú szakmai érdekképviseleti szerv van ma szűkebb hazánkban, mint az immár 72 éve működő Komárom-Esztergom Vármegyei Iparszövetség. A szervezet ma is híven követi alapításakor megfogalmazott céljait: a tagok gazdasági, társadalmi érdekeinek képviseletét vármegyei, regionális és országos szinten. A Vármegyei Önkormányzat elnöke elmondta, fő feladatuk a terület és vidékfejlesztés, a területrendezés. A szervezet összekötő szerepet tölt be a kormányzat és a települések között a terület- és vidékfejlesztésben, és kiváló együttműködést alakított ki többek között a megyei Iparszövetséggel is, akikben megbízható és jó szakmai partnerre találtak. A KEMV KISZÖV az elmúlt öt évben mintegy 24 alkalommal vett részt a foglalkoztatási paktum szervezeti ülésein, véleményeztek több mint 100 előterjesztést, több ezer oldalnyi stratégiai dokumentumot, koncepciót, tervet. Építő, javító, kritikus észrevételeiket, újító ötleteiket, javaslataikat, kérdéseiket nem is tudják már számon tartani - méltatta a KISZÖV munkáját a vármegye elnöke. Dr. Petőcz Erzsébet, a szervezet ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, a továbbiakban is szeretnének elismert résztvevői lenni a vármegye gazdasági-társadalmi életének, és örömmel konstatálta, hogy eddigi sikerességüket visszaigazolták a vármegyei elnök szavai. Több mint egy évtized alatt ez már a 3. foglalkoztatási paktum - tudtuk meg Hummel Rudolftól. Az első 2016-2018 között volt, és már lezárult. A második, egy többlettámogatásnak köszönhetően még október 31-ig tart, a harmadik pedig tavaly indult, és 2027-ben fejeződik be. Cél, hogy a foglalkoztatási területen lévő partnerek közös stratégia mentén együttműködjenek, erősítve ezzel a vármegye gazdaságát. A projektek háromszereplősek: a Vármegyei Önkormányzat a konzorciumvezető, a Vármegyei Kormányhivatal és Vármegyei Területfejlesztési Kft. pedig a megvalósításban résztvevő partnerek. Ezek a források nem beruházásokat segítenek, hanem elsősorban bérjellegű, illetve tervezési, képzési feladatokat támogatnak. A Vármegyei Önkormányzat felel a menedzsmentért, működteti a paktumirodát, a szervezetet, illetve egy Foglalkoztatási Fórumot - 38 taggal -, melynek a KISZÖV is tagja, ahogyan a Vármegyeháza által működtetett Felzárkóztatási Fórumnak, és az Éghajlatváltozási Platformnak is. A legfontosabb dokumentumban, a Foglalkoztatási Stratégiában megfogalmazott cél, minél több embert foglalkoztatni, különös tekintettel a hátrányos helyzetűekre: 50 év felettiek, nők, roma nemzetiségűek, illetve a 30 év feletti tartós foglalkoztatottak, valamint az inaktívak. A főosztályvezető ismertette az eddigi paktumok kiemelt eredményeit, és beszélt a TOP Plusz Paktum gazdaságfejlesztési elemeiről is. Szó esett a Terület- és Vidékfejlesztési Kollégium szerepéről és a megyei KKV-stratégiáról is, melybe a KISZÖV javaslatai is bekerültek. Az előadó arra is felhívta a figyelmet, hogy a Paktum II-ben még lehetőség van 3 hónapon át tartó bérjellegű támogatásra, továbbfoglalkoztatási kötelezettség nélkül. Dr. Peredy Zoltán az Edutus Egyetem Műszaki Intézetének vezetője a "Kis- és középvállalkozások versenyképességének kihívásai Komárom-Esztergom vármegyében" címmel tartott előadást. Az elemzés az Edutus Egyetem a 2022. I-III. negyedév kutatási adatait ismertette. Az intézetvezető felvázolta Komárom-Esztergom vármegye helyzetképét, beszélt az aktuális gazdasági kihívásokról, azok hatásairól - energiaválság, orosz-ukrán háború, Covid-válság -, az ebből adódó foglalkoztatási nehézségekről, illetve a Foglalkoztatási Paktum projekthez való kapcsolódás lehetőségeiről. Szót ejtett a multinacionális vállalatokkal való kapcsolatrendszerről, beszállítói és egyéb lehetőségekről, valamint a kihívásokról is. Végül ismertette a pályázati források igénybevételének lehetőségeit is.
-réz |