A Sándor-Metternich kastélyban találkoztak a KE vármegyei építészek Építész nappal egybekötött éves taggyűlés Bajnán
A KEM Építész Kamra az Építész Nappal egybekötött 2023. évi Taggyűlését a hagyományokhoz híven idén is egy építészeti szempontból különleges, a közelmúltban megújult épületben tartotta meg. Ezúttal a bajnai Sándor-Metternich kastélyra esett a választásuk. Az eseményt Markos Anikó elnök nyitotta meg, köszöntve Tatabánya MJV polgármesterét, Szücsné Posztovics Ilonát, aki jelenlétével megtisztelte a kamarát.
Elsőként Szalay Tihamér a MÉK alelnöke adott rövid tájékoztatást, illetve ízelítőt a készülő két új jogszabályról, Az állami építési beruházások rendjéről, illetve A magyar építészetről szóló törvényről. A két új jogszabály - mely alapvetően az ágazatot képviselő szövetség és kamara javaslata alapján készült - felülír minden korábbi szabályozást, beleértve az építésügyet, a településkép- és a műemlékvédelmet szabályozó összes korábbi törvényt. A MÉK alelnöke külön kiemelte azt az örömteli hírt, hogy több mint 30 év után van végre újra saját minisztériuma a magyar építésügynek, és olyan minisztere, aki elsősorban az építészekre kíván támaszkodni. A szakértő ezek után arról is beszélt, hogy az új törvény szabályozza a Tervtanácsok szerepét, hierarchiáját is. Meghatározza, hogy milyen nagyságrendű állami beruházásoknak a terveit kell eléjük terjeszteni. A tervtanácsok véleménye kötelező érvényű lesz, de vita esetén további szintre lehet lépni. A közösség szempontjából nagyon hasznos ez a rendszer, ami garantálja azt is, hogy az érintett települések véleménye is bekerüljön a tervekbe. Az új jogszabály rendezi a főépítészek szerepét is, előírja számukra is a kötelező kamarai tagságot, ahogy minden szereplőnek, aki a folyamatban részt vesz. A kamarai tagdíjakra vonatkozóan is sikerült egy automatizmust elfogadtatni, amely szerint mindig az előző évi minimálbér 32%-a lesz. Ez óriási előrelépés a kamarák életében. Az előadás után a meghirdetett napirendi pontoknak megfelelően a kamara éves taggyűlése következett. A megjelentek ezúttal is egy egyperces néma csönddel emlékeztek meg a múlt évben elhunyt tagtársaikról, majd elsőként Markos Anikó 2022. évi elnöki beszámolója következett, melyből megtudhattuk, a kamara a minisztériumi támogatásnak, illetve nyertes pályázatoknak köszönhetően 13 olyan szakmai programot tudott megszervezni a múlt évben, amelyek lehetővé tették a tagok számára a szükséges kreditpontok megszerzését.
Az elnök az Év háza pályázatról is szót ejtett. A kiállítássorozat helyszínről helyszínre haladva mindig más és más oldaláról világította meg az építészt, az építészetet - fogalmazott, majd büszkén számolt be arról is, hogy az országos SzeptEmber FESZT-en is képviselhették azon tagjaikat, akik a művészet terén is figyelemre méltót alkottak. Az elnöki beszámolóból kiderült, hogy milyen sokrétű, gazdag a kamara élete. Örvendetes hír volt az is, hogy fiatalodik a tagság. A tapasztaltabb korosztályt már nem csak az alkotó középkorúak követik, hanem egyre több fiatal kolléga csatlakozik a szervezethez. Takács Zsuzsanna, a kamara titkára helyett is Markos Anikó tolmácsolta a kamara 2022. évi költségvetési beszámolóját, illetve a 2023. évi pénzügyi tervét. Ezt követően a taggyűlés mindkét beszámolót egyhangúlag elfogadta. Azután ünnepélyes pillanatok következtek. Markos Anikó egy oklevél és egy ajándékcsomag átadásával mondott köszönetet Besey Lászlónak, aki ez év elejéig látta el a kamara Etikai-fegyelmi Bizottságának elnöki tisztjét. A kollégák vastapssal fejezték ki hálájukat azért a szakmai munkáért, amit ezen a poszton végzett. Szakértői tudásának, tapasztalatának, az ő mediálásának köszönhető, hogy sok-sok ügy, végül nem lett ügy. A leköszönő FB-elnöktől a stafétát Kiss Zsolt vette át, aki első, igencsak rövid beszámolóját is megtarthatta: 2022-ben az Etikai Bizottságnak semmilyen ügyben sem kellett eljárnia - mondta az új FB-elnök. A szót Huszti Katalin Szilvia, a Tagfelvételi és Minősítő Szakértő Testület elnöke vette át, hogy megtartsa beszámolóját, majd sor került a kamara alapszabályának módosítására is, melyet a szervezet nevének megváltoztatása indokolt. A jövőben Komárom-Esztergom Vármegyei Építész Kamara néven tevékenykednek tovább. A taggyűlés záróakkordjaként megválasztották a jövő évi tisztújításhoz szükséges háromfős jelölőbizottságot, majd kezdődhetett az Építész Nap, melynek első részében szakmai előadások következtek. Markos Anikó, elnök, Faragóné Godó Mária, a Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivatal állami főépítésze és Benis Erika, a hatóság Építésügyi és Örökségvédelmi Főosztályának vezetője osztotta meg a tervtanácsokkal, az egyszerű bejelentésekkel és az engedélyezési eljárásokkal kapcsolatos tapasztalatait. Az esemény Erő Zoltán építész terv- és épületbemutatójával folytatódott. A kamara tagjai a legbennfentesebb szakértő tolmácsolásában ismerhették meg a Sándor-Metternich kastély titkait, a felújítás legkülönlegesebb szakmai kihívásait. A Megyei Építész Nap végül fogadással, baráti beszélgetéssel zárult.
-réz |