Ciklusértékelő Sinkovicz Zoltánnal, Kisbér polgármesterével
Aki régóta nem járt Kisbéren, bizony nagyot nézne, hogy milyen szépen és milyen sok ponton újult meg a Bakony fővárosaként is aposztrofált település. A városközpontban Kisbér névadó lovának életnagyságú szobra köszönti az érkezőt, a megújult főtérrel, sétánnyal. Új ipari parkkal is gyarapodott a város, és számos új turisztikai beruházás csábítja a kikapcsolódni vágyókat. A mögöttünk hagyott öt esztendő eredményeiről Sinkovicz Zoltán polgármestert kérdeztük.
- Ugorjunk vissza a ciklus elejére! Milyen volt az indulás? - Alig négy hónappal a 2019 októberi választásokat követően megjelent a Covid. Szerencsére ma már csak ritkán jut eszünkbe, de akkoriban nagy riadalmat keltett. Rengeteg megbetegedés, váratlan halálesetek, korlátozások, anyagi problémák. Mindez az önkormányzatot is számos kihívás elé állította. A korlátozások miatt hónapokig állt a képviselő-testületi munka, az olykor súlyos döntéseket polgármesterként kénytelen voltam egyszemélyben meghozni. Maszkok gyártása, tesztek beszerzése - ebben a cégek is segítségünkre voltak -, majd a vakcinázás megszervezése, amiben pedig a Batthyány Kázmér Kórház volt a partnerünk. Együtt legyőztük a vírust, megtörtént a népesség immunizálása.
- Hogyan hatott mindez a költségvetésre? - Egy év csúszással éreztük meg a korlátozások hatását, az adóbevételek csökkenését. A nagyobb gondot - már-már pánikot - a covidot követő háború kirobbanása, és a vele együtt járó energiaválság okozta. 10-15-szörösére ugrottak a gázárak. Szigorú intézkedéseket kellett bevezetnünk, bezártuk a művelődési házat, és ahol csak lehetett korlátoztuk az energiafelhasználást, a gázról fatüzelésre váltottunk. Az óvoda-bölcsőde-szociális otthon védettséget élvezett, ott biztosítottuk, az előírások szerinti hőfokot. Mindemellett igyekeztünk a lehető legkedvezőbb tarifákat elérni a szolgáltatóknál. Ez egy rendkívül kritikus időszak volt az anyagiak tekintetében. - Szerencsére a fejlesztéseink, melyeket rendszerint pályázatokból finanszíroztunk, töretlenül haladhattak előre. Az árak megugrása ugyan okozott némi fejfájást, de ilyen gondokkal már korábban is találkoztunk, és ahogy akkor, most is a kormányzat segített. Rendkívül jó kapcsolatot ápolunk az országgyűlési képviselőnkkel, a Vármegyeházával, és annak szervezetével, a Vármegyei Területfejlesztési Kft.-vel, nekik köszönhetően nem kell pályázatírókat fogadnunk. - Egyetlen pályázati projektünk, egy bölcsődeépítés hiúsult meg képviselő-testületi viták miatt. A covidvégi időszakban, bár ígéretünk volt a többletforrásokra, hiába érveltem a folytatás mellett, a testület nem merte vállalni az anyagi kockázatot. - Minden fórumon szeretem kihangsúlyozni, hogy a városnak egyetlen fillér hitelállománya sincs. 2000-2010 között a súlyosan eladósodott települések között szerepeltünk még - akkoriban képviselőként tevékenykedtem -, a költségvetést évről évre csak hitelből tudtuk finanszírozni. 2013-ban az Orbán-kormány átvállalta az adósságunkat, azóta addig nyújtózkodunk, ameddig a takarónk ér, és ebből önerős fejlesztésekre nem nagyon futja.
- Mi az, ami viszont megvalósulhatott?
- Nagyvolumenű beruházásunk volt a Batthyány-puszta ipari terület felé menő kerékpárút építése, amit aztán a bölcsődénk átadója követett. Az állami beruházásként épülő, és ugyancsak állami fenntartású tanuszodánk befejezése pedig jelenleg műszaki problémák miatt húzódik. - Stratégiai előrelépést jelent, hogy az önkormányzatnak sikerült egy saját tulajdonú ipari parkot létesítenie, ennek parcelláit a napokban kezdjük értékesíteni. A régebbi ipari parkban két japán kábelgyártó cég működik, az egyik helyére egy kínai állami optikai kábelgyártó vállalat érkezik, mely itt építi fel európai központját, ez 100-150 új magyar munkahelyet jelent. - Kormányzati támogatásból zajlott a városközpont-revitalizáció. Megújult kívülről a katolikus templom, illetve egyházi projektként, de ugyanazon forrásból a katolikus plébánia is. - Két nagy parkolóval gyarapodtunk, a Kossuth utcában, illetve a művelődési ház előtt, egészen a buszpályaudvarig, a főutcánk egy szakaszán pedig földkábellel váltottuk ki a régi villanyvezetékeket, így a vasoszlopok eltűntek. - Megvásároltuk, lebontottuk az egykori Bakony Áruházat, hogy ott új főteret alakíthassunk ki, így eredeti helyére kerülhetett az I. világháborús emlékművünk is. Megtörtént a templom környékének rendezése, parkosítása, illetve a belvárosi sétány első szakasza is elkészült. Létrejött itt egy közösségi tér csobogóval, kis színpaddal, mely otthont ad a városi rendezvényeknek, elsőként az Adventi ünnepségünknek. - Idén befejeződött a lovarda melletti, úgynevezett északi L-alakú istállóépület teljes felújítása is, szintén kormányzati támogatásból, ugyancsak a milliárdot meghaladó beruházásként. Már csak át kell adnunk.
- A tóparton a Mini Magyarország Makettparknál egy látogatóközpontot terveztünk, ami meg is épült, egy a város címerépületének, a lovardának a kontúrjait követő kis turisztikai központként. Mellette játszóteret hoztunk létre, melynek főeleme testvérvárosunk, Gúta emblematikus fahídját idézi. A Sacra Velo nemzetközi kerékpáros túraútvonal pihenőhelye, és egy kerékpárkölcsönző is itt kapott helyet. - Hánta településrészen élőkről sem feledkeztünk meg az elmúlt időszakban. Az újonnan épült orvosi rendelő után, kívül-belül megújulhatott a művelődési ház is. A néhány éve az egyháztól megvásárolt óvoda tetőcseréje, részleges felújítása is megtörtént, a következő szakaszban pedig az épület energetikai felújítását is beterveztük. Folyamatban van az udvarán a játszótéri játékok kihelyezése, amit önerőből valósít meg az önkormányzat. - Minden nagyobb beruházásunk, fejlesztésünk pályázatoknak köszönhetően valósulhat meg, ahogy azt említettem, önerőből nincs sok lehetőségünk a fejlesztésre. A kiugró energiaárak miatt azonban rendkívüli takarékoskodásba kezdtünk, és mivel nem kellett igénybe vennünk az így felhalmozott összeget, ez fedezetet jelentett az egyik utcánk járdafelújításának.
- Milyen fejlesztési projektekkel készülnek a következő időszakra? - Már most is vannak előkészítve olyan terveink, pályázataink, amelyekkel meg tudjuk alapozni a város életének következő 3-5 évre szóló, további lendületes fejlődését, és itt nem csak az újabb TOP-os pályázatokra gondolok. A legnagyobb beruházásunk a főtéri projekt folytatása lesz. Első körben a plébánia előtti tér újulhat meg. Megvásároltunk egy épületet a Vöröskereszttől, illetve a Rákóczi Szövetségtől, ezt szeretnénk lebontani. A gimnázium és a családsegítő közötti foghíjtelekre pedig egy tornacsarnokot építünk a gimnázium és a szakiskola számára. - Már készülnek a déli istálló ugyancsak L-alakú épületének az újjáépítési tervei. Egy nagy rendezvényterem kap itt helyet, és idekerül a teljes orvosi alapellátás is: házi- és gyermekorvos, fogorvos, védőnői szolgálat. A fennmaradó részeken pedig szolgálati lakásokat fogunk kialakítani. - A már felújított részben, ahol a fitnessterem van, található egy medence, amit nem sikerült rentábilis módon üzemeltetnünk, ezért a helyén egy vívótermet szeretnénk kialakítani, a helyi és méltán népszerű vívóegyesületünknek. - Tervezzük egy állami tulajdonú, egykori orvosi lakásokból álló 12 lakásos háztömb külső felújítását is, illetve az úgynevezett Pék-ház hasznosítását ökoturisztikai központként, szálláshellyel, kerékpáros pihenőponttal, vendéglátóval. Mindez a tóparton, a horgásztanya mellett ideálisan tölthetné be funkcióját. - A városi múzeumunk a kiskastély épületében már felújításra került, de még ott is vannak hiányosságok, illetve újabb megoldandó feladatok. Esedékes lenne egy nyílászárócsere, és kisebb felújítások.
- Kulturális oldalról nézve, milyennek értékeli az elmúlt öt esztendőt? - A covid elmúltával újra megélénkült a közösségi élet. Művelődési házunk programjaira, 400 fős színháztermének előadásaira a helyieken túl távolabbról is szívesen érkeznek ide az érdeklődők. Jól működnek a szakköreink, csoportjaink, egymást váltják a szebbnél szebb kiállítások, és természetesen ebben az időszakban is megtartottuk hagyományos városi rendezvényeinket: Gyereknap, Hántai Falunap, Kisbéri Napok, Adventi ünnepségsorozat. - Kiemelten figyelünk a 70 év felettiekre, 700-800 karácsonyi ajándékcsomagot kézbesítünk a hivatal dolgozóinak a segítségével. - Városunk újszülöttjeire is odafigyelünk, ezévtől baba-mama csomaggal kedveskedünk, pár éve pedig bevezettük a Babaköszöntő ünnepséget, ahol egy ceremónia keretében polgármesterként jelképesen is kisbéri polgárrá fogadom az adott évben születetteket. Úgy vélem, ez is fontos része a jövőépítésnek.
Cseh Teréz |