Nehéz időszakok, és komoly eredmények Bicskén ma is mernek nagyot álmodni
"Az elmúlt öt esztendő mindenben más volt, mint az azt megelőző időszakok. Kezdtünk a coviddal, aztán jött a háború, és az energiaválság. Az összes regnáló polgármesterre igaz, hogy nem tudunk egymás után követő két esztendőt felmutatni eredmények tekintetében, és ez így egy elég nehéz történet" - kezdte ciklusértékelő beszélgetésünket Bálint Istvánné, Bicske város polgármestere.
Mindig volt valami, ami nehézséget okozott
- Épp csak elkezdtük a város vezetésével kapcsolatos munkát - emlékezett vissza a polgármester asszony -, és jöttek sorban a gondok. Ettől függetlenül én élveztem a ciklus minden pillanatát. A kihívások, és kihívások alatti feladatvállalás mindig ad egy pluszt az embernek. - A covid alatt azt tartottam legfontosabbnak, hogyan nyújtsunk segítő gondoskodást a városban élőknek. Egy nagyon jó csapat alakult erre Bicskén. Éppen felütötte a fejét a világjárvány, máris összehívtam egy válságtanácskozást, ahol minden intézmény - a nem önkormányzati fenntartásúak is - vezetője rész vett. A megbeszélés eredményes volt, az összefogásnak köszönhetően a bicskeiek azt érezhették, hogy nem hagyjuk magukra őket. Abban a helyzetben ez volt a legeslegfontosabb. - A visszajelzések alapján elmondhatjuk, hogy jól teljesítettünk. A Kapcsolat Központ munkatársai, önkéntesek közreműködésével segítettek gyógyszerkiváltásban, bevásárlásban, és sokféle egyéb módon a rászorulóknak.. Büszkeséggel töltött el, hogy ennyi kiváló ember gondolta úgy, tevékenyen részt vesz ebben a feladatban is. - A város nagy mennyiségben vásárolt covid tesztet, és a lakosság megnyugtatására, ha bárkinél bármilyen panaszt észleltünk, vagy akár a legkisebb gyanú is felmerült, hogy esetleg elkapta valaki a vírust, azonnal teszteltünk, sőt a tesztelést, mivel egészségügyi végzettségem van, én magam végeztem. - Váltásban a kollégák fele otthon, a másik fele a városházán dolgozott, de volt olyan is, hogy mindenki home office-ban végezte a munkáját, előfordult, hogy az ügyeletes ügyfélszolgálati munkatárssal voltunk csak az épületben. Az élet ugyanis nem állt meg, az ügyeket intézni kellett. Nyomtatás, aláírás, szkennelés, postázás, ezek napi szintű feladatokat jelentettek. Azóta sok minden változott, enyhültek a szigorítások, megtanultunk együtt élni az egyre enyhébb tüneteket okozó vírussal. - Bár a veszélyhelyzet alatt egyszemélyi döntési jogköröm volt, de a képviselőkkel folyamatosan tartottam a kapcsolatot, és mindenben konzultáltunk. A város fejlődését érintő lényeges kérdésekben kikértem a testület véleményét.
Covid után energiaválság
- Alig múlt el a pandémia - folytatta Bálint Istvánné -, máris kitört szomszédunkban a háború, majd követte az energiaválság. Büszke vagyok intézményeink vezetőire, hiszen mindenkinek végig kellett gondolni, hogy a saját intézményében miként lehet hatékonyan csökkenteni az energiafelhasználást. Ráébredtünk arra, hogy rengeteg olyan pont van, ahol ezt megtehetjük. - Mindenki elkészítette a takarékossági javaslatait, és születtek nagyon jó elképzelések, de sajnos születtek fájdalmas döntések is. Például be kellett zárni az uszodát, hiszen energiaköltsége első körben rögtön a tizenháromszorosára emelkedett. A tanuszoda nem önfenntartó, a városnak komoly pénzt kell beletennie a működésbe. Bár a gyermekeink egészséges fejlődése miatt nagyon fontosnak tartjuk az úszásoktatást, prioritásokat kellett felállítani, és lényegesebb volt, hogy óvodáinkban, bölcsődénkben legyen fűtés és világítás, és tudjon minden olyan szolgáltatásunk működni, ami kötelező feladat. - Természetesen később újra megnyitottuk az uszodát, úgyhogy az idei esztendőben már visszazökkentünk a régi kerékvágásba. Sokat segítettek korábbi energetikai beruházásaink, volt olyan, hogy ezek segítségével a gázfűtést is ki tudtuk váltani.
Állami, magán és városi beruházások
- Én úgy gondolom - vonta le a következtetést a polgármester asszony -, hogy a nehéz idők ellenére is sokat fejlődött városunk, hiszen, ha forintálisan összeadjuk a beruházások értékét, pozitív ciklust zárunk. Persze nem mindent a város bonyolított. Megvalósult a vasútállomásnál az intermodális csomópont első üteme, ez egy közel 12 milliárdos állami beruházás, de a településnek nagyon fontos, hiszen egy kulturált P+R parkoló épült, megújultak az állomás környékének bizonyos részei, ami nagy örömöt okozott a környéken élőknek. - A Máltai Szeretetszolgálat egy egyedülálló logisztikai központot épített a régi menekülttábor helyén, és bízunk benne, hogy lesznek még további fejlesztések. - Megvalósult a város központi helyén a Bicske Szíve Park első üteme, megépült mellette egy 21. század követelményeinek megfelelő termelői piac, épültek kerékpárutak, így mára kétkeréken is biztonságosan lehet a településen belül közlekedni, és a környező falvakba is eljuthatunk kerékpárral. - Több épületünk esett át energetikai felújításon. A központban lebontottuk a régi áruházat és a helyén saját forrásból egy közparkot alakítunk ki. - A belvárosban átadtuk az inkubátorházat fiatal vállalkozások támogatásához. Épültek járdák is, utakat újítottunk fel, új játszóteret is avattunk. - A Pérón - ahogy az itteniek nevezik -, azaz a romatelepen teljesen felújítottuk a szociális bérlakásainkat, közösségi teret alakítottunk ki, építettünk egy szociális blokkot és két buszmegállót, valamint egy útszakaszt is rendbetettünk.
Álmok, tervek a következő ciklusra
- Ha június 9-én újra bizalmat kapok, kapunk a választóktól - ismertette zárásként hosszú távú terveiket Bálint Istvánné -, akkor tovább dolgozunk elképzeléseink megvalósításán. Valamennyi polgármester álma, hogy a lakosság szilárd burkolatú utakon közlekedhessen, és rendben legyen a közvilágítás, a csapadékvíz-elvezetés. Ezek a legfontosabbak, minden más csak ezek után következhet. - Tehát egy komplex közvilágítás-korszerűsítésben kell gondolkoznunk, a mostani lámpatestek helyett a jövő a LED-es világításé. Ez hatalmas összegbe kerül egy ekkora településen, jelenleg ezzel kapcsolatban zajlanak egyeztető tárgyalások. - Szintén nagy álmom a Csokonai Általános Iskola megújítása - hisz nem mindegy, hogy milyen körülmények között tanulnak a gyerekeink -, ahova középiskolát és sportcsarnokot is tervezünk. Persze ehhez nagyon komoly állami támogatásra van szükség. Remélem, hogy hamarosan az intermodális csomópont 2. üteme is megkezdődik. - Fel kell újítani a zeneiskolát, a Bicske Szíve Park második ütemét is meg szeretnénk valósítani, illetve a Kossuth tér funkcionális átalakítása is fontos feladat. Mindezekhez keressük a forrásokat és a pályázati lehetőségeket, és bízunk benne, hogy ezek a tervek nem maradnak papíron, hanem megvalósításuk után szolgálhatják a bicskeieket, biztosítják az itteni polgárok jó közérzetét
Veér Károly |