A felelősségvállalás hozzájárul a hosszú távú versenyképességhez II. VOSZFESZT - Vállalkozói Szabadegyetem Veszprémben
A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) elkötelezett a vállalkozói kultúra népszerűsítése és fejlesztése mellett, ezért tavaly hagyományteremtő céllal életre hívta a VOSZFESZT Vállalkozói Szabadegyetem elnevezésű eseményét. A nagyszabású programsorozat keretében vezető hazai egyetemekkel együttműködésben, egyetemi városokban konferenciákat szervez a vállalkozói szféra számára aktuális témakörökben. Idén április végén Veszprémben, a Pannon Egyetemmel közös rendezvényen neves szakemberek, vállalkozók, és oktatók előadásai, valamint a velük folytatott tematikus szakmai kerekasztal-beszélgetések által igyekezett a VOSZ az ESG témakörében minél szélesebb körű, hasznos, gyakorlati ismereteket átadni a kezdő, feltörekvő és már működő vállalkozásvezetők számára.
Mi is az ESG, és miért jó a cégeknek?
A rendezvény nyitásaként ünnepélyesen aláírták a KAVOSZ E-Green Zrt. és a Pannon Egyetem együttműködését elindító megállapodást. A vállalkozások érdekében létrejött kooperáció a KAVOSZ tapasztalatait és a Pannon Egyetem innovációs törekvéseit egyesítve szolgálja a kkv-k edukálását a fenntarthatóság kérdéseiben - hangzott el az eseményen, melynek fókuszában az ESG témaköre állt. Az ESG a környezeti (environmental), társadalmi (social), és vállalatirányítási (governance) kritériumok rövidítése, melyek segítik a vállalat fenntarthatósági teljesítményének átláthatóságát. - Az ESG-re előnyként kell tekinteni, nem hátrányként. A VOSZ elkötelezett, hogy tagvállalatai elsajátítsák az ESG-vel kapcsolatos teendőket, ebben a munkában a Pannon Egyetem tevékeny partnere lesz - fogalmazott köszöntőjében Gazsi Attila, a VOSZ elnökhelyettese. - Nincs olyan gazdasági szervezet - mondta Eppel János, a VOSZ elnöke -, vállalkozás, amelyiknek ne kellene a fenntarthatósággal, az ESG-vel foglalkoznia. A VOSZ a Nemzeti ESG Tanács tagjaként feladatának tartja, hogy vállalkozásfejlesztési rendszereivel hidat építsen a tudás és a gyakorlat között, ezen a területen is támogassa a vállalkozásokat. Ebben segít a Pannon Egyetem, kapcsolatokat építve, tudásközpontként dolgozva. Egy stratégia annyit ér, amennyit megvalósítanak belőle, a VOSZ nem csak hirdeti a vállalkozásfejlesztést, hanem csinálja is minden vármegyében. A jövőt együtt építjük - emlékeztetett Eppel János a VOSZ szlogenjére. - A fenntarthatóságra egyre többen kíváncsiak - mutatott rá Csillag Zsolt, a Pannon Egyetem kancellárja -, 3,2 milliárd találatot mutat például a Google-keresője. Egyetemünk oktatási koncepciójában fontos szerepet tölt be a fenntarthatóság, 1974-ben Magyarországon elsőként indítottunk környezetvédelem mérnöki képzést, ezt az utat azóta is járjuk. Megváltozott az egyetemek szerepe, kibővültek a feladatok, tevékenyen részt vesznek a szemléletformálásban, az innováció motorjai, szerepük van a gazdaságfejlesztésben - ez tükröződik majd a közös munkában a KAVOSZ E-Green Zrt.-vel. - Helyzet van - fogalmazott Krisán László, a KAVOSZ Zrt. vezérigazgatója -, amit meg kell oldani. Fél év múlva a hazai vállalkozóknak nagyon fájni fog, ha az ESG területén nem lesznek tisztában a feladatokkal, hiszen ez nem csak a nagyvállalatokat érinti, hanem beszállítóikat is. Ma a kkv-k 64 százaléka nem is hallott még az ESG-ről, vagyis hatalmas munka áll előttünk. Ezért hoztuk létre a KAVOSZ E-Green Zrt.-t, mely finanszírozással is segíteni fog, valamint a Széchenyi Kártya Program informatikai rendszerére telepítjük az információkat, becsatoljuk az oktatási anyagokat, s ebben a munkában a Pannon Egyetem a jövőben partnerünk lesz. - A globális problémák többsége - mondta dr. Gelencsér András, a Pannon Egyetem rektora - túlságosan bonyolult, ezért a fenntarthatóság kérdését is érthetővé kell tenni, melyet elsősorban mindenki a klímaváltozással hoz összefüggésbe. Nagy tévedés, hogy nincs más dolgunk, mint hogy karbonmentesítéssel megállítsuk a klímaváltozást, mert a folyamat már csak lassítható, de vissza nem fordítható. Bár a sajtóban sokat írnak az "akkumulátor- és zöld hidrogénforradalomról", ahogy az űrbányászat is a fantazmagóriák világába tartozik. A zöldátállás gigantikus üzlet, a turbókapitalizmus a politikai és gazdasági elit rövid távú érdeke, de a valóság teljesen más, nekünk hosszú távon kellene terveznünk, ideje lenne felébrednünk! "Az ESG-ről beszél már az egész város, az egész ország" - hangsúlyozta előadásában a kérdés fontosságát dr. Fehérvölgyi Beáta, a Pannon Egyetem dékánja. Összefoglalta, hogy mire jó a cégeknek az ESG. Szólt a vezetői képességek fejlesztéséről, a tudatosság, a felkészülés fontosságáról. - Kellően rossz és fájdalmas a helyzet ahhoz, hogy most már valóban cselekedjenek a cégek, és az ESG-beszámolók elkészítésével végre alaposan ismerjék meg saját működésüket, ne pedig becsapják magukat szép szavak leírásával. Az ESG nem váltja meg a világot, de a felelősségvállalás hozzájárul a hosszú távú versenyképességhez - emelte ki a dékán.
Az ESG elméleti kérdései
Az első szekció ülésen Nagy Gréta, a Dandelion Kft. ügyvezetője az ESG első pilléréről, az E-ről (Environmental) beszélt. - Nem elég, ha a cég csak a saját tevékenyégére fókuszál, figyelnie kell a beszállítóira, és felelősséggel tartozik a fogyasztói felé is - mondta előadásában, melyben a környezeti tőke jelentőségét elemezte. A fenntarthatóság azt is jelenti, hogy ne éljük fel tartalékainkat, ne merítsük ki erőforrásainkat, számoljunk a jövő nemzedékeivel. Az ESG második pilléréről (S-Social) dr. Szűcs László, a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda PwC Legal ügyvédje tartott tájékoztatót. Magyarországon már van ESG jogszabály, ez szabályozza a vállalati folyamatokat, melyek nem csak környezeti, hanem társadalmi folyamatok is, a munkáltatók és a munkavállalók közötti kapcsolatrendszert is magába foglalja. A szabványok nincsenek kőbe vésve, a következő években folyamatosan bővülni fognak, célokat fogalmaznak meg, például azt, hogy a munkavállalók szociális biztonságát hogyan biztosítja a vállalkozás. A jogászok együtt gondolkodnak a cégekkel a célok megvalósításában, az uniós direktívák alapján meghatározott szabványok kialakításában. Az ESG harmadik pillére a G, mint Governance. A társasági irányítás szerepét a fenntartható vállalati működésben dr. Szalay Rita ESG szakértő, a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda PwC Legal ügyvédje vázolta. A menedzsment elkülönül a tulajdonosi körtől, ami egy kisvállalkozásnál nem gond, a nagyobbaknál már annál inkább. A fenntartható vállalatirányítás ennél többet jelent, négy elvárásrendszerrel kell biztosítani többek között a munkavállalói képviseletet és a kisebbségi tulajdonosok érdekeit is. A vállalatnak fel kell tudnia mérni, hogy tevékenységének milyen hatása van a társadalomra és a környezetére, meg kell tanulnia, hogy milyen célokat tűzzön ki. Nagy kérdés, hogy ki értékeli a vállalatvezetést? Szükség van 360 fokos értékelésre és az alulról jövő észrevételek elemzésére. Fontos a felelős megjelenés a médiában, ahogy a belső kommunikáció, és a visszacsatolás sem hanyagolható el. Elsősorban a kiskereskedelemben és az autóipari beszállítóknál már elindult az ESG-folyamat, de Magyarországon a teljes rendszer a gyakorlatban még nem működik. A következő években elkerülhetetlen lesz, hogy ne csak részben foglalkozzanak a kérdéssel a vállalkozások, hanem saját működésüket is átvilágítsák - értettek egyet az első szekcióban előadást tartó, majd kerekasztal-beszélgetésen részt vevő szakemberek, melyet dr. Kozák Ákos, az Egyensúly Intézet üzleti kapcsolatokért felelős igazgatója moderált. A beszállítói körben dolgozó kkv-knak sincs idejük halogatni a felkészülést, bár csak 2026-tól lesz kötelező számukra ESG-beszámoló készítése, viszont a gyakorlatban már most minősíti őket az a nagyvállalat, amelyiknek dolgoznak. Ugyanez igaz a hitelezés területére is. ESG-team, fenntarthatósági munkacsoport létrehozására minél előbb szükség van, hogy minden érintett terület szakértőjének részvételével csapatmunka kezdődjön, ezt a vállalatvezetésnek mindenképp támogatnia kell. A cégvezetőnek ismernie kell a vállalatát, tudnia kell, hogyan, kikkel működtesse a fenntarthatóságnak megfelelő rendszert. A vállalatvezetőknek is szükségük van ESG-tréningekre, workshopokat is érdemes szervezni, így kezdődhet el a hatékony munka. Sok tudás van házon belül a cégeknél, de sok vállalatnál külső tanácsadói segítségre is szükség lehet, igaz, ezen a téren ma még meglehetősen kevés a szakértő. Az adott cég sajátosságainak megfelelően kell a folyamatokat bevezetni és alakítani a változó körülmények figyelembevételével, majd az eredményeket transzparens módon kell kommunikálni. Az elkötelezett vezetőnek mindenképp meghatározó szerepe van.
Az ESG-beszámolót minden nagyvállaltnak közzé kell majd tennie, sok beszállító már most felkészülhet, hogy módosítani fogják a vállalkozási szerződését, ez pedig neuralgikus pont lehet a beszállítói piacon. A szakértők nem gondolják, hogy az ESG-s átvilágítás miatt megroggyanna a beszállítói kör, de több cégnél okozhat problémát. Mindenképp versenyelőnyt jelent, ha egy vállalkozás komolyan veszi az ESG-vel kapcsolatos kérdéseket - hangzott el a kerekasztal-beszélgetésen. Jelenleg még nincs a piacon polcról levehető, az ESG kérdéseit összefoglaló, A-tól Z-ig terjedő szoftver, ez még várat magára, ahogy a jogalkotó is pontosíthat még több kérdésen.
Az ESG-edukációt tűzte ki célul a KAVOSZ E-Green Zrt.
Az ESG bevezetési gyakorlatáról volt szó a Veszprémben megrendezett II. VOSZFESZT Vállalkozói Szabadegyetem második szekciójában. - A VOSZ másfél éve erős lobbi tevékenységet folytat szakpolitikusi körben, hogy hathatós segítséget nyújthasson a kis- és középvállalkozóknak az ESG-vel kapcsolatos problémakörben. Ezért is alakult meg 2023 őszén a KAVOSZ E-Green Zrt., mely a munka elején összegyűjtötte azokat a témaköröket, amelyekben a legtöbb segítséget igénylik a kkv-k - mondta dr. Tóth Róbert, a KAVOSZ E-Green Zrt. vezérigazgatója. Hozzátette: egy ESG-beszámoló 700-800 kérdésből is állhat a külföldi multiknál. Mivel erre a nagyságrendre a hazai kkv-k nincsenek felkészülve, az E-Green a hazai vállalati körre szabta a kérdéseket, saját kérdéssort és módszertant készített. Mivel a hitelhez jutásnál is hangsúlyosan megjelenik az ESG-minősítés, a közeljövőben erre is fel kell készíteni a vállalkozókat. Az E-Green weblapján, a www.egreen.hu-n minden aktuálisan elérhető információ szerepel. A Mol Csoport 650 beszerzési kategóriát kezel, több mint 15 országban 6000 beszállítóval szerződött, a folyamatokat központosította - erről és a beszállítók előtt álló feladatokról Major Alexandra, a Mol fenntartható beszerzési szakértője tájékoztatott. A Mol fenntartható vállalati stratégia alapján működik: ebből a szempontból a két legfontosabb terület az egészségbiztonság, valamint a klíma- és környezetvédelem. A kitűzött cél, hogy 2030-ra 30 százalékra csökkentsék a beszállítói hálózat széndioxid kibocsátását. A felelős beszerzési politika alapján megrendezték az első Beszállítói Innovációs Napot, folyamatos a belső képzésük, valamint negyedévente Felelős Beszerzési Napot terveznek. Magasabb kockázatú vállalatoknál fokozottan figyelnek a fenntarthatósági előminősítésre. A munka része a beszerzési láncolat részletes, szakágra lebontott átvilágítása. Megéri zöldnek lenni? - tette fel a kérdést előadásában Takácsné Ferenczik Brigitta, a Pannon Egyetem Gazdálkodás- és Szervezéstudományok Doktori Iskola igazgatója. A válasz igen, hiszen üzleti haszonná konvertálható a jól megtervezett fenntarthatósági stratégia, mely innovációkkal segíti a zöld átállást. Ennek eléréséhez kiemelten fontos a tudatosság és az edukálás. Mint mondta: a polikrízis évtizedeiben az egyre komplexebb, nem csak környezeti kérdéseket érintő problémákra egyszerű válaszokkal nem találunk megoldásokat. Új keretrendszerekre van szükség, például az ESG-re, és a meglévő tudást a mesterséges intelligencia felhasználásával kell bővíteni. - Mindenki találja meg azt a pontot, hogy neki miért jó zöldnek lenni, mert nemcsak a trendeknek kell megfelelni, hanem felelősséget kell vállalni a környezetünkért - húzta alá, és közölte: a Pannon Egyetem ESG rövid képzéseket szervez 2024 második negyedévétől, valamint 2025 februárjától ESG mesterszak indítását tervezi. Ezeken kívül a körforgásos gazdaság menedzser tréningek és munkavállalói képzések is napirenden vannak. A Master Good Cégcsoportnál 2024. január 1-jétől létezik a fenntarthatósági és innovációs igazgatói poszt, melyet Farkas Csaba tölt be. A szakember korábban már dolgozott hasonló területen. Ismertette a 100 százalékig magyar családi vállalkozás eredményeit és vállalkozói filozófiáját. Kiemelte, hogy az élelmiszeripari és agrártevékenységben náluk nincs hulladék, nagy hangsúlyt helyeznek az újrahasznosításra, minden új megoldásra nyitottak. A cégcsoportnál fenntarthatósági feladatokkal jelenleg négyen foglalkoznak, valamint néhány külsős céggel is együttműködnek ezekben a kérdésekben. Nagyon komolyan veszik a munkavállalók jóllétének biztosítását, erre különböző programok szolgálnak. A szekció előadóinak kerekasztal-beszélgetésén, melyet dr. Kozák Ákos, az Egyensúly Intézet üzleti kapcsolatokért felelős igazgatója moderált, válaszoltak a résztvevők kérdéseire. A rendezvény zárásaként Perlusz László, a VOSZ főtitkára bejelentette, hogy az országos elnökség beszállítói program indításáról döntött, melyhez szorosan kapcsolódik az ESG-vel kapcsolatos kérdéskör. A VOSZ ezekkel a lépésekkel is bővíti szolgáltatási körét a vállalkozások versenyképességének növelésére, és a Pannon Egyetem mellett várja más partnerek csatlakozását is. TO |