Cégre szabott, egyéni képzések az Edutustól A jó gyakorlatot érdemes átvenni
A tatabányai Edutus Egyetem a közelmúltban különleges, mondhatni szokatlan, egyedi képzéseket nyújtott a térség több nagyvállalatának, köztük a Güntner-Tata Hűtőtechnika Kft.-nek. Kíváncsiak voltunk, hogyan zajlanak ezek a gyakorlatban, illetve milyen előnyöket kínál ez a nagyvállalatoknak, azok munkatársainak. Kérdéseinkre Herczeg Dóra, a Güntner-Tata Hűtőtechnika Kft. HR Business Partnere, illetve Kiss Csaba, gyártóegységvezető válaszolt.
- Miért éppen erre az újtípusú képzésre esett a választásuk? Mennyiben más ez, mint az eddig elérhető, hagyományos képzések? Herczeg Dóra: - Nagyon előnyösnek találtuk, hogy ahelyett, hogy különféle, hosszú időn át zajló tanfolyamokra iratnánk be a dolgozóinkat, egy teljesen ránk szabott, az egyedi igényeinkhez maximálisan igazodó, ráadásul helyi képzést kaphatunk. Az Edutus Egyetem - egy előzetes online egyeztetést követően - az általunk megadott igények, szempontok alapján egy képzési "étlapot", egy tematikát kínált, melyről aztán szabadon válogathattunk, sőt, akár újabb tételek is felkerülhettek a "menübe". Ez egy egyetemi szintű szakmai képzés, mely a kompetenciafejlesztést célozza. Szemezget a különféle szaktantárgyakból, azok számunkra legfontosabb ismereteiből. Ilyen képzés hagyományos formában biztosan nem érhető el. Kiss Csaba: - A Güntner-Tata Hűtőtechnika mindig is nagy gondot fordított arra, hogy a legkorszerűbb módon termeljen, így a közelmúltban a lézertechnológia is bekerült az eszköztárunkba. Természetesen a gépek szállítói a telepítést követően a szükséges gyakorlati oktatást biztosították számunkra, de magáról a lézertechnológiáról már nem sok szó esett. Úgy gondoltuk, ahelyett, hogy autodidakta módon próbálnánk előbbre lépni ezen a téren, az Edutus Egyetemhez fordulunk, ahol tudtuk, hogy a lézertechnológiát oktatják. Azt kértük, hogy állítsanak össze számunkra egy lézertechnológiai gyorstalpaló kurzust, ami nem csak megismerteti az alapokat, de a szükséges műszaki ismereteket is felfrissíti, kiegészíti, egységbe foglalja.
- Milyen kompetenciákat kívántak fejleszteni? Herczeg Dóra: - Minden dolgozónk rendelkezett valamilyen szintű tudással, ezt szerettük volna egy egységes, mélyebb ismeretté bővíteni. Így az alapoktól kezdtük, és úgy haladtunk az új tudás felé. Műszakirajz-, géprajzismeret, anyagismeret, vágás, lyukasztás, mélyhúzás, digitális mérőeszközök használata, lézersugaras gyártástechnológia, CNC programnyelv, ipari robotok alkalmazásának lehetősége a mérőeszközöknél. A meglévő kompetenciákat szerettük volna célirányosan továbbfejleszteni, hogy minél jobb szakemberekké váljanak. Kiss Csaba: - Sok pluszt adott ez a képzés, például a programozási nyelvek alapozását, ami azért is fontos, mert ahány gép, annyiféle programozási nyelv, és nekünk valamennyivel boldogulnunk kell. Vannak német és kínai lézergépeink is, mindegyik más és más nyelvet használ. Az erős alapokra viszont már könnyebb ráépíteni a különbségeket.
- Hogyan nézett ki ez a képzés a gyakorlatban? Herczeg Dóra: - Alapvetően egy 70 órás elméleti képzés volt, amit 8 nap alatt bonyolítottunk le, itt az egyik előadótermünkben. A szükséges tananyagokat is az egyetem biztosította a számunkra. A kollégák eleinte kissé szkeptikusan álltak az egészhez, de néhány alkalom után már kifejezetten várták a következő órát. Természetesen a vizsgadrukk is megvolt, de mint kiderült, fölösleges volt izgulni, mert mindenki elsőre átment a vizsgán, átvehette a tanúsítványát, mi pedig büszkék lehetünk rájuk, mert kifejezetten jó eredményeket értek el. Kiss Csaba: - Egy ilyen képzésnél nem a papír a fontos, hanem a megszerzett tudás, ami a gyakorlatban képes hasznosulni. A lézer nem egy veszélytelen technológia. Az elméleti alapok, a technológia ismerete stabilabb, biztonságosabb működést eredményez. Munkabiztonsági oldalról is fontos volt tehát ez a képzés. A gyakorlatban már most látható, hogy a munkatársaink sokkal magabiztosabban kezelik az új eszközöket.
Cseh Teréz |