Jövőre kerek évfordulót ünnepelnek Benda Kálmán emlékezete
A Magyary Zoltán Népfőiskolai Társaság (MZNT) és a Tatai Református Gimnázium közös rendezvényét tartották a minap. A 111 éve született Benda Kálmán (1913-1994) Széchenyi Díjas történészre emlékeztek, akinek a népfőiskolai mozgalom révén kötődése volt Tatához. Benda Kálmán az MTA rendes tagja, a Károli Gáspár Református Egyetem alapító rektora. A Tatai Népfőiskola (1940-1944) első vezetője és tanára volt.
Rá emlékeztek koszorúzással a Kocsi utcai felújított emléktáblánál. Benda Kálmán munkásságát Borsó Tibor, az MZNT elnöke méltatta, beszélt a magyarországi népfőiskolák kialakulásáról. - A mozgalom fénykora a 30-as évekre tehető, Tata a legjobbak közé tartozott úttörő szerepe volt ebben Benda Kálmánnak Magyary Zoltánnal együtt. 2008 óta tartunk Magyary konferenciákat. Ennek mintájára hagyományteremtő szándékkal Benda Kálmán emlékülést és koszorúzást szervezünk, születésnapja környékén. - Az idei volt az első alkalom, hogy koszorúzás mellett Benda Kálmám konferenciát is rendeztünk. Azt szeretnénk elérni, hogy a fiatalok, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és a Károli Gáspár Református Egyetem Benda Kálmán BT Szakkollégistái is közelebb kerüljenek ehhez a témához, a népfőiskolához. Az emlékkonferencia Michl József polgármester, Illés Dániel, a Református Gimnázium igazgatója valamint Borsó Tibor, a Magyary Zoltán Népfőiskolai Társaság elnökének köszöntő szavaival kezdődött. Berta Kristóf, a Károli Gáspár Református Egyetem Benda Kálmán BT Szakkollégium tanára, dr. Veres Zoltán, Komárom-Esztergom Vármegye jegyzője, valamint Kecskeméti Árpád, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar (ÁNTK) Magyary Zoltán Szakkollégium hallgatója, Magyary Zoltán és Benda Kálmán szakmai kapcsolatáról tartott előadást. Koszorúkat helyezett el Benda Kálmán emléktáblánál Michl József polgármester, Illés Dániel a Tatai Református Gimnázium igazgatója, Kecskeméti Árpád és Berta Kristóf az NKE illetve a Károli Egyetem szakkollégista hallgatói illetve Borsó Tibor az MZNT elnöke és Keresztesi József az MZNT Örökös elnöke. A Magyary Zoltán Népfőiskolai Társaság minden év januárjában megemlékezik az egykori népfőiskola alapításáról is. Jövőre (2025-ben) megalakulásának 30. évfordulóját ünnepli majd a közösség. Ebből az alkalomból számos ünnepi eseményt szerveznek majd.
KTJ |