"Közösen építjük a magyar gazdaságot" 25. Magyar Vállalkozók Napja
Jubileumi, 25. alkalommal rendezték meg a Magyar Vállalkozók Napja ünnepséget 2024. december 6-án, Budapesten, a MÜPA-ban. Az eseményen Eppel János, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) elnöke és Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter mondott ünnepi beszédet.
- Ma, a 25 éves jubileumon nem csupán egy évfordulót ünneplünk, hanem a vállalkozói közösség erejét, elkötelezettségét és a jövő iránti reményünket. A vállalkozók áldozatot hoznak, kockázatokat vállalnak, és mindezek mellett hozzájárulnak közösségeink fejlődéséhez. A VOSZ szerepe kiemelkedő ebben: feladatunk, hogy kiemeljük és megköszönjük mindazt, amit Önök tesznek - kezdte ünnepi beszédét Eppel János, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) elnöke. - Radikálisan változó világban élünk, ahol nagy szükség van az összetartozásra és a megújulásra. Közösen kell lépnünk előre: szintet lépni, hatékonyságot javítani és együttműködni. Az MKIK, FIVOSZ, MGYOSZ és ÁFEOSZ-COOP partnerségével közösen dolgozunk azon, hogy a vállalkozók ne legyenek egyedül a kihívásokkal teli időben. A VOSZ nemcsak érdekképviseleti szervezet, hanem erős közösség is, mely képes reagálni a változásokra - fogalmazott az elnök. 2025-öt különösen fontos évnek nevezte, mert elemi érdek mindenki számára a magyar gazdaság motorjának beindítása. A Demján Sándor Program eszközei kulcsszerepet játszanak ebben a folyamatban. A VOSZ, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara és a KAVOSZ vezetésének összetartása elengedhetetlen ahhoz, hogy sikeresen megvalósíthassák a célokat. A Demján Sándor Program célja nem csupán a gazdasági növekedés elősegítése, hanem olyan átfogó kezdeményezés is, amely támogatja a kkv szektor vállalkozásainak növekedését és az innovációt, valamint ösztönzi a fiatalok vállalkozói kedvét. A VOSZ elnöke leszögezte: a vállalkozói közösség előtt álló akadályok, mint az infláció, a globális ellátási láncok zavarai és a technológiai fejlődés, mind azt igénylik, hogy aktívan reagáljanak és alkalmazkodjanak. A VOSZ ereje abban rejlik, hogy nemcsak képviseli a vállalkozók érdekeit, elősegíti a szakmai és társadalmi szerepvállalást, de kézzel fogható támogatást nyújt a kitűzött célok eléréshez. - A szakmai tapasztalatunk és kapcsolati tőkénk révén segítjük tagjainkat abban, hogy sikeresen navigáljanak a piacon. A VOSZ elkötelezett amellett, hogy támogassa a magyar gazdaság fejlődését és hozzájáruljon a társadalom jólétéhez - mondta. Eppel János megköszönte a kormánynak és a VOSZ partnereinek az egész éves együttműködést, mert az összetartás nélkülözhetetlen volt ahhoz, hogy a vállalkozók számára kedvező környezetet teremtsenek. Az adók csökkentése és a bürokrácia egyszerűsítése ugyanis lehetővé tette, hogy a vállalkozások szabadabban fejlődjenek. - Az eredmények nemcsak a vállalkozók, hanem az egész társadalom számára is fontosak, hiszen minden egyes sikeres vállalkozás hozzájárul a közjóhoz. A jövőben is számítunk az együttműködésre, hogy közösen építhessük tovább a magyar gazdaságot. Mi itt vagyunk Önökért! Mert a jövőt közösen építjük! - zárta beszédét Eppel János. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter beszédében meghatározónak nevezte a vállalkozók munkáját a gazdaság fejlesztésében, mint mondta, nagy tiszteletet érdemelnek, hiszen saját pénzüket kockáztatják a társadalmi jólét megteremtéséért. Emlékeztetett arra, hogy 2010-2019. között a mainál sokkal kedvezőbb helyzetben volt Magyarország. Az utolsó öt évben viszont egymást követték a válságok: a Covid-járvány, az energiaárak elszabadulása, a szomszédban dúló háború mellett most már Németország válságával is szembe kell nézni, ami erős hatással van a magyar gazdaság teljesítményére. Ebben a helyzetben döntött a kormány egy új gazdaságpolitikai irány, egyfajta gazdasági filozófia mellett, a 21 pontos akciótervnek, meghatározó része a Demján Sándor Program, mely a kis- és közepes vállalkozások megerősödését szolgálja 2025-ben. A pillérek állnak, a kormány 2-3 pont kivételével már ismertette a terveit, január-februárban pedig teljes lendülettel hozzá kell fogni a megvalósításhoz, melyhez a vállalkozók, a VOSZ is hatékony partner lesz. Nagy Márton leszögezte: csak közös erőfeszítéssel lehet a magyar gazdaságot újra növekvő pályára állítani, a mielőbbi cél az évi 3 százalékos növekedés elérése. Szerinte azért sem egyszerű a helyzet, mert „sikerkényszerben” van Magyarország, mindenki arra vár, hogy ismét nagy fordulatszámon pörögjön a gazdaság motorja. A vállalkozóknak azt tanácsolta a nemzetgazdasági miniszter, hogy pillanatnyilag ne csupán a bevételeik növekedésére koncentráljanak, hanem a termelékenység, a hatékonyság növelésére fókuszáljanak. Bizonyos kedvező jelek már érzékelhetőek, a kiskereskedelmi forgalom emelkedni kezdett, s ha nő a lakossági fogyasztás, az a vállalkozóknak is biztos pont a továbblépéshez. Az ipar viszont még nem talált magára idehaza, főleg a németországi válsághelyzet, az ottani autóipari visszaesés és a változatlanul magas energiaárak kedvezőtlen hatása miatt. A miniszter hosszú távon előre mutatónak tartja, hogy sikerült 3 évre szóló bérmegállapodást kötni. Megköszönte a munkaadói oldalnak, hogy vállalta 2025-ben a minimálbér 9, 2026-ra 13, míg 2027-re a 14 százalékos emelését, amit a miniszter szerint is ki tudnak gazdálkodni a vállalkozások. Ehhez viszont a hatékonyság növelése elengedhetetlen, ismételte meg korábbi szavait. „A kormány és a vállalkozók közötti szerződés egyre erősebb, amiből mindannyian profitálni fogunk” - hangsúlyozta beszéde végén Nagy Márton. A Magyar Vállalkozók Napja rendezvényén idén is díjazták a kiemelkedő teljesítményeket elérőket. A MAGYAR VÁLLALKOZÓI NAGYDÍJAT dr. Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara leköszönő elnöke kapta. (A legmagasabb állami vállalkozói díjat a Nemzetgazdasági Minisztérium 2023-ban alapította, miután az Országgyűlés december első péntekét a Magyar Vállalkozók Napjává nyilvánította.) MAGYAR GAZDASÁGÉRT DÍJAT hárman, a 2024. ÉV VÁLLALKOZÓJA DÍJAT 25-en vehették át, közöttük hárman a Kárpát-medencei Magyar Vállalkozói Szövetségek Nemzeti Fóruma ajánlására. A 2024. ÉV KIEMELKEDŐ TÁRSADALMI SZEREPVÁLLALÁSÉRT DÍJBAN ketten részesültek., egyikük Komárom-Esztergom vármegyei, dr. Dombi J. Péter DMV Egészségügyi Szolgáltató Bt. alapítója.
2024-ben az ÉV VÁLLALKOZÓJA lett
Fejérben Kovács Tibor, az Alba Mineral Kft. tulajdonos-ügyvezetője, Komárom-Esztergom Váármegyében Atsumi Masato, a Magyar Suzuki Zrt. vezérigazgatója, és Krisztián Róbert vezérigazgató helyettes, Veszprémben pedig Fazekas Bálint, a Vöröskő Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. ügyvezetője. Gratulálunk a díjazottaknak!
TO |