Négymilliárdos beruházás valósult meg, labor- és orvostechnikai eszközöket gyártanak Átadták a Karsai Alba Kft. új, korszerű üzemét
Labor- és orvostechnikai eszközöket gyártanak majd gyógyszergyárak és egészségügyi intézmények számára a Karsai Alba Kft. legkorszerűbb, automata robotokkal felszerelt, új üzemében. A Karsai Holding Zrt. több mint 4 milliárd forintos beruházását november 4-én adták át Székesfehérváron, az Alba Ipari Zónában. A Kormány 730 millió forinttal támogatta a két gyártócsarnokból álló, 2100 négyzetméteres üzem megépítését.
A magyar műanyagipar prominensei közé tartozó, ma már kilenc tagvállalatból álló Karsai Holding Zrt. története 1988-ban kezdődött. Ekkor, tehát több mint három és fél évtizede, Karsai Béla négy munkatársával kezdte meg a munkát - ma a cégcsoport létszáma meghaladja a 400 főt, árbevétele pedig a 9 milliárd forintot. Ezt az utat idézte fel ünnepi beszédében dr. Karsai Béla, a vállalatcsoport elnöke, aki minden munkatársának megköszönte a helytállást és a hűséget a céghez. Varga Mihály pénzügyminiszternek külön köszönetét fejezte ki, hogy inspirálta őt a beruházás elindításában, és kiemelte dr. Cser-Palkovics András polgármester támogatását, akinek az édesapja is rengeteget segített korábban a vállalatcsoport fejlődésében. Felidézte a vállalat életében mérföldkőnek számító pillanatot, amikor a Zsurló utcában 1996-ban elkészült az új csarnok. "Hiszek a véletlen szerencsében. Minél keményebben dolgozom, annál jobban hiszek benne" - zárta beszédét egy idézettel a holding elnöke. "Mindig örülünk, amikor Szijjártó Péter miniszter úr Székesfehérvárra érkezik, mert ilyenkor általában egy-egy komoly beruházást avathatunk, vagy egy fejlesztés hírét jelenthetjük be." - mondta köszöntőjében Vargha Tamás országgyűlési képviselő, aki azt kívánta, hogy a magyar kormány által indított új gazdasági akcióterv is teremtsen alapot az új ötleteknek és az innovációnak, hogy ezekre alapozva újabb és újabb üzemeket lehessen majd átadni. "Az a bizonyos semlegesség, ami a magyar gazdaságpolitikában megjelenik, jól tetten érhető Székesfehérváron is, hiszen a város gazdasága minden szempontból heterogén. A nemzetközi vállalatok mellett - mindenféle iparágban - a magyar cégek is fejlődni tudnak. Külön öröm, amikor egy magyar család tulajdonában álló vállalat újabb és újabb fejlesztéseket tud megvalósítani" - emelte ki beszédében dr. Cser-Palkovics András. Székesfehérvár polgármestere megköszönte a kormányzat támogatását, Karsai Bélának pedig azt, hogy belevágtak a beruházásba. Kiemelte, hogy Karsai Béla és a vállalat a társadalmi felelősségvállalásban is példát mutat, gondoljunk csak az Alba Regia Szimfonikus Zenekar támogatására, illetve a katonai hagyományok ápolására, vagy a katonai és a civil közösség közötti kapcsolatok erősítésére a Honvédség és Társadalom Baráti Köre révén. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter beszédében felidézte a koronavírus-járvány régmúltnak tűnő időszakát, amikor a világjárvány megmutatta, mennyire kiszolgáltatottak vagyunk. "Emlékezhetünk rá, hogy még a legfejlettebb országok egészségügyi rendszerei is térdre kényszerültek, láttuk azt is, hogy egy ilyen válsághelyzet micsoda akut hiányt teremthet egészségügyi eszközökből, oltóanyagokból. Ha beigazolódnak azok az előrejelzések, miszerint a következő időszak a világjárványok kora lehet, akkor nekünk, magyaroknak a lehető legjobban fel kell erre készülnünk." - fogalmazott a miniszter, aki szerint emiatt hazánk fontos stratégiai célja, hogy az orvostechnikai eszközök gyártásában önellátóvá váljunk. Ennek érdekében az elmúlt időszakban számos cégnek adott támogatást a Kormány, ma már 13 ezer ember dolgozik ebben az iparágban, s a termelési érték 70 százalékkal növekedve tavaly megközelítette a 360 milliárd forintot. Hozzátette, a magyar cégek versenyképességét jól mutatja, hogy az árbevétel 90 százaléka exportból származik. Szijjártó Péter arról is beszélt, hogy a beruházásösztönző program segítségével az elmúlt 10 évben a Fejér vármegyei magyar vállalatok 1320 milliárd forintnyi fejlesztést valósítottak meg a Magyar Kormány támogatásával. A Karsai Alba Kft. esetében a Kormány 730 millió forinttal támogatta a két gyártócsarnokból álló, 2100 négyzetméteres üzem megépítését. Az összesen több mint 4 milliárd forintos beruházás eredményeként elkészült tisztateres üzem 37 új munkahelyet teremtett. Az itt működő legkorszerűbb, automata robotok segítségével gyógyszergyárak és egészségügyi intézmények számára készítenek egyszer használatos labortechnikai eszközöket, valamint a gyógyszerek alkalmazását megkönnyítő orvostechnikai eszközöket. Az üzem megkapta azt a szigorú minősítést is, amelynek alapján a Karsai Alba Kft. hivatalosan is jogosult orvostechnikai eszközök gyártására az Európai Unió piacai számára. Az eseményen rövid köszöntőt mondott dr. Tanárki Gábor, a Fejér Vármegyei Kormányhivatalt vezető főispán és Radetzky Jenő, a vármegyei kereskedelmi és iparkamara elnöke is. A korszerű üzemet Spányi Antal megyéspüspök áldotta meg, majd a meghívottak megnézhették a rendkívüli tisztasági körülmények között zajló termelést, a robotok működését.
Cs. B. Fotók: Karsai Holding Zrt. |