Ágazati kerekasztal beszélgetés az FMKIK-ben Út az első rajztól az aranykalapácsig
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara és a Fejér Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara ágazati szakmai kerekasztal fórumot rendezett október közepén, Székesfehérváron, a Gazdaság Házában. A fórum - melyen 36 cég képviselője vett részt - az "Út az első rajztól az aranykalapácsig - a kamara végigkísér" címet kapta, hiszen a beszélgetés központi témái a duális képzés jó gyakorlata, a mesterképzés és a kamarai szerepvállalás voltak, fókuszban az Ágazati Készségtanácsok munkájával.
Bevezetőjében Szűcs Nikolett, az ÁKT koordinátora az Ágazati Kerekasztalok kiemelt feladatait ismertette. Ezek a munkaerőpiaci igények feltérképezése, a javaslattétel a képzési tartalmakra és szakmaszerkezetre, a képzési programok véleményezése, valamint a szakmai vizsgák és minősítések támogatása. - Az ágazati munkacsoportok célja, hogy a szakképzési rendszer rugalmasan és hatékonyan alkalmazkodjon a gazdaság és a munkaerőpiac igényeihez, így biztosítva a tanulók elhelyezkedési esélyeit és a gazdaság versenyképességét - tette hozzá. A program keretét maga a cím adta "Út az első rajztól az aranykalapácsig - a kamara végigkísér". A szakmai pályafutás első lépése gyakran egy egyszerű rajzzal, tervvel vagy elképzeléssel kezdődik. A fiatal tanuló ekkor még csak ismerkedik a mesterség fortélyaival, az alapokkal, a szakmák szépségével. A résztvevők bemutatkozását követően Forró Tamás kommunikációs szakember, a szakmai nap moderátora egy fontos szempontra világított rá a fiatalok pályaválasztásával kapcsolatban. Ő egykor asztalosnak tanult, mert az édesapja, sőt a nagypapája is ezt csinálta. A pályaorientációt harminc-negyven éve tehát elsősorban a szülők, aztán az iskolák, a barátok, és a környezet befolyásolta. Mára felborult ez a sorrend. A mai alfa generációt leginkább az influenszerek befolyásolják, akiknek véleményét sokszor kritika nélkül fogadják el a fiatalok. Csak ezt követően hallgatnak a barátok, a család, és a pedagógusok szavára, ajánlására. Az internet, a Tik-Tok mindenek felett, tehát ezt a módszert a szakképző iskoláknak, és a munkahelyeknek is alkalmazni kell. Sok ugyan a zavaró tényező ebben az információáradatban, de kikerülni nem lehet. Németh Tibor, a Harman-Becker Kft. oktatási vezetője, Kozics Róbert, a H.T.M Zrt. műszaki igazgatója, és az Ivanics Csoport fejlesztési és projekt igazgatója, Krihó Mihály saját cégeik jó gyakorlatából hoztak példákat. Kiemelték, hogy nagyon fontos a fiatal pályakezdők, illetve pályakeresők élményszerű bevonása az adott szakmák fortélyaiba. Tapinthassák meg, próbálhassák ki a gépeket, berendezéseket, kapjanak kedvet azok használatához. Ezért fontosak a jól felszerelt tanműhelyek, és a duális képzés, ahol az új generáció gyakorlatilag azonnal bekapcsolódhat a munkába, és java részük később is megmarad az adott munkahelyen. A vendéglátás egy speciális műfaj ebből a szempontból - mutatott rá Varga Gergely szakoktató. A televíziós főző-show-k egy teljesen hamis képet adnak a szakmáról, aminek semmi köze sincs a valósághoz, ezért a szakácstanulók megdöbbenve tapasztalják, hogy ami a képernyőn tíz perces feladatnak tűnik, az valójában több órás munka eredménye. Úgynevezett jó példák is ültek az asztalnál, Nagy Ádám János épületasztalos, és Varga István autószerelő a közelmúltban tették le a mestervizsgát, és fiatalemberként máris az új generáció képzésében vesznek részt. Mindketten a duális képzés keretében sajátították el szakmájukat. Nagy Ádám János EuroSkills (a fiatal szakmunkások hivatalos Európa-bajnoksága) győztesként mesélt a versenyek hangulatáról, a kihívások ösztönző erejéről. Volf Ernő, a Székesfehérvár Városgondnoksága Kft. duális koordinátora hosszú évtizedek tapasztalatait osztotta meg, saját példáján keresztül - mely a festő szakmán át a TF diplomán, és a paksi munkán keresztül vezetett jelenlegi beosztásához - érzékeltette, hogy milyen nehéz megtalálni az embernek a helyét a világban. - Ezen az úton azonban senki sincs egyedül - mondta Takács Andrea, az FMKIK szakképzési igazgatója -, a kamara már a kezdetektől fogva ott áll mellette, támogatva a fejlődését, segítve abban, hogy a tehetségből hivatás, a lelkesedésből pedig szakmai kiválóság szülessen. A tanulókat mentoráló mesterek, a duális képzőhelyek, a vizsgarendszer és a mestervizsgák mind azt a célt szolgálják, hogy a szakmai út minden állomásán legyen támasz, iránymutatás és közösség. Az "aranykalapács" - a mesterévek, a kimagasló szakmai teljesítmény jelképe - nemcsak egy elismerés, hanem egy életút nemesedése. A kamara e hosszú út során végig ott van, az első ceruzavonástól a mesterré avatásig, a pályakezdéstől a szakmai rang eléréséig. Így válik a tanulóból mester, a hivatásból pedig örökség - melyet a kamara segít továbbörökíteni a jövő nemzedékeinek. A program az MKIK és az FMKIK között létrejött NFA-KA-KIM-6/2024/TK/07 számú közreműködői szerződés keretében valósult meg.
Veér Károly |