Energiafelhasználás csökkentéséről döntöttek Fejér megyében
Dr. Tiborcz Péter Ökoaktív 19 programja nem csak az energiafelhasználás csökkenéséről szól, hanem többről – klímapolitikai kérdéseket feszeget, s végre a tettlegességig fajult. Szeptember végén került megrendezésre az a nemzetközi energetikai konferencia, amely a Fejér Megyei Önkormányzat, a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a Portugál-Magyar Kereskedelmi Kamara közös szervezésében jött létre, és együttműködési megállapodással zárult.
A program célja nem csak az önkormányzati fenntartású intézmények energiafelhasználásának csökkentése, hosszú távon gondot fordít a decentralizált az energiaellátásra, és a környezettudatos szemlélet kialakítására is. A programról Dr. Tiborcz Pétert, a Fejér megyei Közgyűlés alelnökét és Bicske város képviselőtestületének tagját kérdeztük, aki egyre nagyobb sikerrel mozgatja a szálakat annak érdekében, hogy megértsük: a klímapolitika valós és elodázhatatlan problémákkal küzd, s ezt a küzdelmet helyi szinten kell felvállalnia a települések és a megyék vezetőinek.
- Milyen területen dolgozott eddig, honnan az elhivatottság?
- Jogász vagyok, dolgoztam is ügyvédként néhány évet Tatabányán. A természet szeretetétre gyermekkoromtól neveltek a szüleim. A sorsom úgy hozta, hogy sok német mintaprojektet láttam arról, hogyan állítják át egy-egy település áramellátását alternatív energiaforrásokra, így decentralizálva az energiaellátást, függetlenítve önmagukat. Elvégeztem Ausztriában a Megújuló Energiák Európai Központjában egy energiamenedzser-kurzust, jelenleg az ELTE környezetvédelmi szakjogász képzését végzem. Ennyi tapasztalat és tanulmány engem meggyőzött arról, hogy a klímapolitika gyakorlatilag létkérdésekkel foglalkozik, s a politikusoknak tenniük kell ezen a területen. Megoldási javaslatként, menetrendként született az Ökoaktív 19 program, amelynek lényege, ahogy a klímapolitikának is az oktatás, a tudatformálás, a munkahelyteremtés. Emellett a gazdaságnak is nagy szerepe van, hiszen ez a motor, gazdasági érdek nélkül sajnos senki sem hajlandó időt és energiát áldozni a környezetvédelemre.
- Mi történt eddig?
- Fejér megye az elsők között fogadta el az Ökoaktív 19 elnevezésű előterjesztésemet, amelyben a szám a tizenkilenc megyét jelöli, mert a program célja, hogy az összes megyében képviselőkre, gazdára találjon. A szeptember végén megrendezett konferencia is a program népszerűsítését szolgálta. A klímapolitika, s a program hasznos velejárója, hogy az intelligens energiafelhasználással lehet csökkenteni a költségeket. Megyei képviselőként látom, hogy az önkormányzat feladata az intézmények fenntartása, hatalmas, múlt századi, korszerűtlen épületekkel, amelyek üzemeltetési költségei egyre szűkösebben fedezhetők a költségvetésből. Ezért nálunk is spórolni kell, amelyhez korszerűsítés szükséges, ám ennek többnek kell lennie a nyílászárók cseréjénél. A program első lépése tehát intézmények auditálása, szakemberek által végzett objektív felmérés, amely alapján kiderült, van olyan eset, hogy a födém szigetelésével néhány millió forintból 40% energia megtakarítást lehet elérni, míg az ablakcserével 10% javulás várható, néhány tízmillió forintból. Ez esetben talán ésszerűbb és költséghatékonyabb az ablakokat újraszigetelni, amely 5%-ot még mindig jelent a megtakarításnál, és a tetőszigeteléssel ez már 45 % lehet negyedannyi pénzből. Ezekre csak azért nem jöttünk rá eddig, mert nincs gazdája a területnek. Ezért része a programnak, hogy képezzünk felelősöket, legyen intézményenként energiafelelős, akinek a feladata a fogyasztás ellenőrzése, s ezzel a kontroll szerepe. Oktatási intézmény fenntartójaként a megyei önkormányzatnak a legolcsóbb megoldás a tudatformálásra, ha az iskola keretei közt neveljük a gyermekeinket a klímapolitika alapismereteire, a szelektív hulladékgyűjtésre, hiszen a jövő az ő kezükben van. A program keretében kerül kialakításra egy energiaügynökség, amelyre osztrák, német és portugál példákat is láttam, amelyek feladata a koordináció, a tájékoztatás. A továbbképzés célja, összegyűjteni a szakma képviselőit, az intelligens energiák felhasználási lehetőségeit, módjait. Elkezdtük keresni azokat, akik a megújuló energiafelhasználásban az élen járnak, akiktől tanulni lehet. Így kerültek képbe a portugálok, akik 2008-ban az energiatermelésük 30 %-át (!) már megújuló forrásból termelik, s megcélozták a 100%-ot! Látva az ő példájukat, kétségbe vonom az atom- és fosszilis energia létjogosultságát.
A politika és az ügynökség feladata annak a közegnek a megteremtése, amelyek segítik az emberek megértését, segít feltérképezni, hogy a régióba, illetve az országban hova milyen alternatív energiát érdemes telepíteni, amelyek megoldják az energiaellátás decentralizálását, így segítenek oldani az energiafüggőséget. Ennek érdekében léptünk az üzleti szféra felé, és vontuk be a Fejér Megyei Önkormányzat mellé a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamarát, és a Portugál-Magyar Kereskedelmi Kamara, akik megrendezték a nemzetközi konferenciát, amely komoly lépése a program megvalósulásának és megismertetésének. Vitkóczi Éva |