Nemesvámoson egymásra találhat termelő és vásárló az új agrárlogisztikai központban Négy éve dédelgetett álom vált valóra
Veszprém tőszomszédságában, Nemesvámoson a település vezetői összefüggő rendszerként kezelik fejlesztéseiket, és pályázataikkal tudatosan, összehangoltan törekednek az így kitűzött célok megvalósítására. Három forrásból, két Vidékfejlesztési Program, és egy TOP-os pályázat lehetőségeit kiaknázva finanszírozták a közelmúltban átadott agrárlogisztikai központjukat is, mely a helyi és környékbeli gazdák kínálatát lesz hivatott összehangolni az itt élők igényeivel úgy, hogy eközben a kikapcsolódás, a szórakozás, a közösség céljait is szolgálja majd az új létesítmény. A Vásári Vigasságokra első ízben szeptemberben várták a látogatókat, ahol Sövényházi Balázs polgármesterrel beszélgettünk.
– Milyen rendszer jött itt létre a most átadott agrárlogisztikai központnak köszönhetően? – Ez egy 474 millió forint összköltségű beruházás, melyet három pályázatból raktunk össze. 300 m2-es hűtőházra, egy 830 m2-es csarnokra és egy 600 m2-es vásártérre, mezőgazdasági utak fejlesztésére, karbantartására, és egy erőgépre nyertünk támogatást. Négy éve álmodtuk meg ezt a rendszert. A környéken sokan élnek mezőgazdaságból, állattartásból. Kiváló minőségű élelmiszert állítanak elő a helyi gazdák, jó lenne, ha ennek egy része közvetlenül az itt élők asztalára kerülhetne. Ezért épült meg ez a komplexum, melybe egy 60 tonnás hitelesített hídmérleg is helyet kapott, ami hiánypótló szolgáltatást tesz lehetővé a környéken.
– Hogyan fog működni ez az agrárlogisztikai központ? – Az infrastrukturális beruházás csak az alap, a munka dandárja ezután következik. Fel kell mérnünk a kínálatot, hogy konkrétan mit termelnek a környékünkön, van-e abból fölösleg. Ezzel párhuzamosan a keresletet is fel kell tárnunk: megkérdezzük a közintézmények élelmezésvezetőit, a környékbeli éttermeket, a lakosságot, hogy mire van szükségük, milyen gyakorisággal, milyen mennyiségben és milyen feldolgozottsági szinten. Folytatásképpen pedig együtt kell fejlődnünk a gazdákkal, a fajták összehangolásával törekedni kell a leghomogénebb kínálatra, ahol csak lehet. Így tudunk majd nagy mennyiségű, állandó, jó minőségű, piacképes árut szolgáltatni hosszú távon. Ha kell, a feldolgozás, a csomagolás irányába is lépünk, bár nem ez az elsődleges célunk. Egy valós rövid ellátási láncot szeretnénk tehát létrehozni, ahol a kereslet találkozik a kínálattal, és amelynek valamennyi szereplője – termelő és fogyasztó is – jól jár. Kisebb az ökológiai lábnyom, kevesebb a szállítás, érvényesül a környezettudatosság – ezt segítik a tetőn lévő napelemeink is -, és mi legalább tudjuk majd, mit eszünk, honnan származik az alapanyag. Ebből adtunk ma itt ízelítőt az első Vásári Vigasságokon az új agrárlogisztikai központunkban, ahol akár az áru hűtésére, bepolcozására is lehetőségünk nyílik a jövőben. – Mit takar ez az elnevezés? – Egy havi gyakoriságú termelői piacot, ahová a környékbeli gazdák behozhatják szezonális terményeiket, ahogyan azt most az olaszfalusiak is tették: frissen betakarított burgonyával és kelkáposztával érkeztek. Velük együtt itt van számos kézműves termék előállítója is: sajt, méz, lekvárok, tökmagolaj, friss, házias jellegű sütemények, gyümölcsök és még sorolhatnám, mi minden kapható itt, és ez még csak a kezdet. A kínálat bővülni fog, gazdag áruválaszték várja majd az ideérkezőket. Az egész családot idevárjuk. Amíg a szülők beszerzik a szükséges alapanyagokat, a gyerekek felhőtlenül szórakozhatnak. Csupa olyan program várja őket, ami másutt nincs: farmszimulátor, rodeó, tehénfejés. Főzőverseny is színesíti a programokat, mindig a szezonális kínálatnak megfelelő alapanyagokból készülnek majd a finomságok. Most épp a bográcsban készíthető ételek versengenek egymással.
– Kijönnek ide az emberek? – Bár a lakott területen kívül vagyunk, de nem messze a központtól. Gyalog, autóval, sőt, ma még lovaskocsival is ki lehet jönni ide. – A csodás körpanorámáért is érdemes idelátogatni, gyönyörű körben a Bakonyi erdőség, és szép időben ellátni egészen Veszprémig. Alattunk a völgyben működik a Vadmentő Alapítvány, oda is várják a gyerekeket. – A finomságokról sem feledkeztünk meg, most rétest lehet kóstolni, októberre a káposztás-krumplis lepényeket céloztuk meg, igazodva a szezonális dolgokhoz. – Folyamatosan szeretnénk fejlődni, ezért is állítottuk fel az „ötletfánkat”, hogy arra mindenki „kitehesse”, mi tetszik abból, amit látott, és amire még igény lenne. Nem akarunk mi itt mindent újragondolni, megreformálni, nemes egyszerűséggel a vidéki élet ízeit, hangulatát szeretnénk életre hívni. Ehhez a körülményeink adottak – ősszel még szebb lesz a táj, ezer színben pompáznak majd a növények -, minden más már csak rajtunk múlik, hogy kijöjjünk ide, és élvezzük annak a gyümölcsét, amit magunknak megteremtettünk.
-napsugár |